Mącznika Prawdziwy truskawki

Aktualna sytuacja na plantacjach truskawek

Jesteśmy w czasie zbiorów na plantacjach truskawek odmian średnio wczesnych i średnich. Jest to okres, w którym skupiamy się przede wszystkim na organizacji zbiorów i sprzedaży owoców. Prowadzimy walkę z czasem, aby dostarczyć owoc najwyższej jakości bezpośrednio na rynek. To też większość energii poświęcamy na organizację pracy, transport i handel owocami.
 

 

Tymczasem chciałbym zwrócić uwagę plantatorów na zagadnienia związane z agrotechniką, szczególnie na plantacjach pozostawionych na kolejny okres owocowania, które na przełomie lipca i sierpnia będą wiązały pąki kwiatowe na kolejny sezon. Ważne jest, aby kondycja tych roślin podczas zbioru, ale i w drugiej części sezonu, była po prostu bardzo dobra. Z danych zbieranych przez stacje meteorologiczne metos wynika, że najgroźniejszą chorobą w tym momencie jest mączniak prawdziwy truskawki. Pokrywa się to z moimi obserwacjami prowadzonymi na wielu plantacjach.

 

Mączniak prawdziwy truskawki

Jest to choroba grzybowa, która powoduje zwijanie łódeczkowate liści ku górze, na spodniej stronie blaszki liściowej pojawia się często nalot złożony z konidioforów i zarodników konidialne sprawcy mączniaka prawdziwego. Choroba rozwija się na młodych liściach, które dopiero się rozwijają, w konsekwencji może przenosić się na inne części rośliny: starsze liście, ogonki liściowe, a również na same owoce powodując ich uszkodzenie. Zalecam przeprowadzenie lustracji pod kątem obecności mączniaka prawdziwego na plantację truskawek. Jeśli mączniak zaatakował plantację, należy dobrać środki ochrony roślin o najkrótszym okresie karencji. Pamiętajmy, że zebrane po zabiegach owoce trafiają bezpośrednio do konsumentów, w tym dzieci czy kobiety w ciąży. Zabiegi w okresie zbiorów powinniśmy przeprowadzać z dużą ostrożnością i rozwagą, tylko w uzasadnionych przypadkach.
Decydując się na przeprowadzenie zabiegu środkami grzybobójczymi, doprowadźmy do tego, żeby krople z substancją aktywną dokładnie pokryła blaszkę liściową. Od niedawna na rynku pojawił się adiuwant Optymal Film, który poprawia przyczepność cieczy, zwiększa skuteczność bez wytworzonych chemicznie substancji (np. sylikonu). Preparat oparty jest na terpenach pozyskiwanych z szyszek. W kontekście zdrowia konsumentów będzie to miało znaczenie.

 


Przędziorek chmielowiec w uprawach truskawek

Drugim zagrożeniem na plantacjach truskawek jest obecnie przędziorek chmielowiec. W warunkach wysokiej temperatury i niskiej wilgotności może budować ogromne populacje. Dopuszczenie do rozprzestrzenienie się tego szkodnika doprowadzi do uszkodzenia roślin oraz obniżenia jakości i ilości plonu. W walce z przędziorkami powinniśmy w pierwszej kolejności sięgnąć po metody biologiczne, jeśli jest taka możliwość. Dopiero w drugiej kolejności sięgnijmy po metodę chemiczną w ramach dostępnych, zarejestrowanych akarycydów. Tak jak wcześniej wspomniałem, środki ochrony roślin stosujmy rozważnie, zachowując zasady dotyczące karencji i prewencji zawarte w etykiecie. W przypadku stosowania akarycydów również dobrze sprawdzi się adiuwant Optymalny Film, poprawi skuteczność i być może zmniejszy ilość koniecznych zabiegów, jednocześnie nie pozostawi na roślinach sztucznej warstwy cieczy.


Jakość owoców truskawki

Na koniec to, o czym często wspominam. Jakość i trwałość owoców, którą w okresie zbiorów powinniśmy monitorować na bieżąco. Oczywiste jest, że konsumenci podejmą decyzję o zakupie na podstawie wyglądu i zapachu owoców, jakość jest bezdyskusyjnie najważniejsza. Po raz kolejny zwracam uwagę na dwa kluczowe elementy budowania jakości w okresie okołozbiorczym: wapno i krzem. Jeśli mamy wątpliwości co do zasobów wapnia zawartych w naszej glebie, możemy go uzupełniać dwoma preparatami: Wapno Mix Mikro (zawierający 15% wapnia, cynk, mangan wzbogacony wyciągami z alg morskich) oraz preparat Calleaf Calcium (8,4% wapnia, krzem, mangan) preparat otrzymany z wyciągów roślinnych. Stosowanie krzemu w nawożeniu truskawek stało się już powszechne, i to dobrze. Chcę jeszcze zwrócić uwagę, na być może nieoczywisty, pozytywny aspekt stosowania krzemu w czasie upałów. Preparaty takie jak Potasil Plus Krzem, zawierające kwas ortokrzemowy, tworzą na roślinach warstwę krzemionki, która złagodzi negatywne skutki intensywnego nasłonecznienia, ograniczając oparzenia owoców. Krzem w okresie wegetacyjnym, w tym około zbiorczym powinien być aplikowane regularnie. W przypadku preparatu Potasil Plus Krzem w dawce 2,5 litra na hektar. Systematyczne stosowanie krzemu poprawi odporność owoców na czynniki stresowe, abiotyczne i biotyczne oraz zapewni lepszą trwałość i jakość owoców. Dodatkowo zmniejszy straty powodowane przez uszkodzenia mechaniczne w czasie zbioru, pakowania, transportu i obrotu owocami miękkimi. Wszystkie wspomniane powyżej elementy są istotne w okresie zbioru. Zadbajmy o rośliny, szczególnie jeżeli myślimy o pozostawieniu ich na kolejny sezon wegetacyjny.

Agro-wsparcie.pl