ZABIEG T2 – CZYM JEST I KIEDY STOSOWAĆ?

Obserwacja i nieustanne kontrolowanie swoich plonów to podstawowy krok do obfitych i zadowalających zbiorów. Pamiętaj, że nawet organoleptycznie jesteś w stanie zauważyć pierwsze groźne nieprawidłowości, które wymagają zastosowania odpowiednich preparatów, metod i technik pielęgnacyjnych.

Możliwie jak najszybsze potwierdzenie rozwijającej się choroby zwiększa szansę na odpowiednie wdrożenie preparatów i zabiegów ochrony roślin. Wśród tych najczęściej wykonywanych i rekomendowanych jest zabieg T2.

Zabieg T2 w zbożach - czym jest i kiedy stosować?

Zabieg T2 w zbożu rolnicy najczęściej wykonują w tzw. fazie BBCH 37-39.

Co to jest zabieg T2?

W dużym uproszczeniu – zabieg T2 stosuje się zapobiegawczo – tj. w celu ochrony górnych liści przed ewentualnie występującymi grzybami.

Rolnicy wykonują go najczęściej w tzw. fazie BBCH 37-39. Skrót ten oznacza fazę liścia flagowego – czyli ostatniego liścia wykształconego przez roślinę. Te części rośliny wymagają ogromnej troski i efektywnej ochrony grzybowej – z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa. Są to bowiem organy asymilacyjne, które mają ogromny wpływ na rozwój rośliny i na wielkość plonu. Docelowo więc metoda ta jest nie tylko ochroną przed atakiem patogenów grzybowych, ale także – jest skuteczną prewencją, która ma zagwarantować udaną uprawę.

Zabieg T2 – czyli zabieg ochrony pszenicy i innych zbóż – zwalcza rdzę brunatną, rdzę żółtą, mączniaka prawdziwego, septoriozę paskowaną liści, brunatną plamistość liści oraz inne popularne i groźne choroby liści.

Kiedy przystąpić do zabiegu T2?

W profesjonalnej nomenklaturze – zabieg T2 w tzw. technologii trzyzabiegowej pszenicy ozimej wykonuje się najczęściej w fazie BBCH 37–49, a w przypadku tzw. technologii dwuzabiegowej w pszenicy jarej kolejny, drugi zabieg rekomenduje się wykonywać fazie w BBCH 42-51.

Jak zawsze – kluczowa jest obserwacja. Stwierdzenie obecności choroby, to pierwszy krok do koniecznego zabiegu ochrony. Faza, w której należy przeprowadzić zabieg T2, zależy zatem od warunków na plantacji, ale też od używanego środka i wskazań producenta, z którymi należy sie zapoznać. Wskazówką mogą być tzw. orientacyjne progi ekonomicznej szkodliwości chorób. Tak oto progi te w przypadku chorób pszenicy pod zabieg T2, wygląda w sposób następujący:

  • rdza brunatna pszenicy – porażenia na liściu podflagowym/flagowym,
  • rdza żółta zbóż – podobnie porażenia na liściu podflagowym/flagowym,
  • męczniak prawdziwy – porażenia zarówno na liściu podflagowym/flagowym, jak i na kłosie,
  • septorioza paskowana liści pszenicy – do 10% porażonej powierzchni liścia podflagowego.

Kiedy stosować zabieg T2?

Kiedy stosować zabieg T2 w zbożach? Grafika

Zabieg T2 - stosowanie w zbożach.

Środki na zabieg T2

Najczęściej w poprawnym wykonywaniu zabiegów T2 wykorzystuje się zarówno starannie skomponowane mieszaniny, jak i produkty gotowe, które bazują na dwóch do trzech aktywnych składnikach. W tym celu najchętniej wykorzystuje się preparaty z grupy triazoli w mieszaninie ze strobiluryną – ewentualnie jedną z nowych substancji z grupy karboksyamidów (SDHI).

Jednym z najchętniej polecanych jest Priaxor – zaawansowane rozwiązanie fungicydu, które zapewnia jedną z najskuteczniejszych ochronę plonów pszenicy. W jego składzie znajdziesz m.in. substancję fluksapyroksad z grupy karboksyamidów (SDHI), która zapewnia długotrwałą ochronę na bardzo wysokim poziomie. W duecie z piraklostrobiną z grupy strobiluryn tworzy doskonałą barierę prewencyjną i interwencyjną, zapobiegając i lecząc z groźne choroby (takie jak np. brunatna plamistość liści zbóż, mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza liści).

 

205,00zł

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2022-10-18
Aktualizacja: 2023-06-20
Glifosat będący kluczowym składnikiem aktywnym w wielu herbicydach stosowanych w ochronie roślin od lat wywołuje żywe dyskusje dotyczące jego wpływu na środowis...
Zobacz również:
Werticilioza to choroba grzybowa atakująca rośliny, wywołana przez grzyby z rodzaju Verticillium. Dotyka ona zarówno rośliny ozdobne, jak i użytkowe, powodując ...
Pyretroidy to preparaty z grupy insektycydów, które zwalczają różne gatunki owadów i roztoczy. Znajdują zastosowanie w uprawach rolniczych i sadowniczych, a tak...
Drutowce to najczęściej spotykani niszczyciele warzyw korzeniowych. Pasożytują na ziemniakach, burakach, marchwi, pietruszce, cebuli, porach, roślinach z grupy ...
Mączlik szklarniowy, szkodnik roślin uprawianych przede wszystkim w szklarniach i pod osłonami z rzędu pluskwiaków, to bardzo mały, uskrzydlony owad. Ze względu...