Porady Wpolu.pl

15-03-2023

Posiadacze pięknych trawników, ogrodów warzywnych, sadów czy żywopłotów dobrze wiedzą, jak opłakane w skutkach może być suche i upalne lato. Noszenie wody w konewce na większych powierzchniach jest na tyle zbyt czaso- i pracochłonne, że wydaje się zupełnie pozbawione sensu. System nawadniania ogrodu to znacznie lepsze rozwiązanie. Co musisz o nim wiedzieć?

Czytaj więcej ⋙
15-03-2023

Niektóre opakowania po chemicznych środkach ochrony roślin, nawozach, środkach biobójczych czy adiuwantach są w świetle polskiego prawa traktowane jako odpady niebezpieczne dla zwierząt, ludzi i środowiska. Oznacza to konieczność utylizowania ich w sposób określony przez PSOR (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin). Co należy z nimi zrobić?

Czytaj więcej ⋙
14-03-2023

Sposób uprawy roślin i hodowli zwierząt ma ogromne znaczenie nie tylko dla branży rolnictwa, ale także - dla całej naszej planety. Stosowanie dotychczasowych metod oraz „wyciskanie” zasobów planety do cna sprawiły, że w głowach ekologów, polityków i samych rolników zapaliła się alarmująca lampka. W ten sposób powstała idea rolnictwa ekologicznego, który ma być bezpieczniejszym, efektywniejszym i optymalnym rozwiązaniem dla współczesnych gospodarstw.

Na czym polega rolnictwo ekologiczne? Jaki jest jego cel i jak na nowe przepisy zareagowała Polska?

Czytaj więcej ⋙
15-02-2023

Chwasty to poważne zagrożenie dla Twoich plonów. To one stanowią za "konkurencję", która kradnie składniki odżywcze, substancje czynne, wilgotność gleby i promienie słoneczne, osłabiając tym samym uprawę kukurydzy, która staje się słabsza i znacznie mniej obfitsza. Szacuje się, że intensywnie rosnące chwasty mogą sprawić, że zbiór plonów będzie mniejszy o nawet 20%. Dotyczy to zwłaszcza kukurydzy, w której występuje kilkadziesiąt gatunków chwastów - jednorocznych i wieloletnich. W jaki sposób je zwalczać? Jak powinna wyglądać efektywna ochrona kukurydzy?

Czytaj więcej ⋙
15-02-2023

Twoje plony narażone są na działanie wielu „wrogów” i „rywali”. Wśród chwastów i grzybów pojawiają się szkodniki, które bytują na roślinach, osłabiając je i przyczyniając się do ich wcześniejszego obumierania. Wśród tych najgroźniejszych i najpopularniejszych jest ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis), która — jak sama nazwa wskazuje — zamieszkuje głównie bukszpan i śmiało zasługuje na klasyfikowanie jako „inwazyjny gatunek motyla”.

W jaki sposób przebiega efektywne zwalczanie ćmy bukszpanowej? Jakie objawy mogą sygnalizować, że na Twoich plonach bytują te dorosłe motyle?

Czytaj więcej ⋙
14-02-2023

Parch jabłoni to choroba grzybowa dotycząca większości gatunków drzew owocowych - w tym jabłoni. Wywołuje je grzyb Venturia inaequalis. Parch obecnie uznawany jest za jedna z najbardziej pospolitych i najgroźniejszych chorób jabłoni, przyczyniając się do m.in. obniżenia jakości plonów oraz do osłabienia całych drzew. Jak wygląda zwalczanie parcha jabłoni i w jaki sposób wygląda profilaktyka oraz skuteczna ochrony roślin owocowych?

Czytaj więcej ⋙
25-01-2023

Alternarioza pomidora (ang. early blight of tomato) - lub inaczej sucha plamistość liści pomidora - to grzybowa choroba dotykająca pomidora. Przynależy do grupy alternarioz i wywołują ją Alternaria solani. Ten (niestety coraz częściej występujący) patogen atakuje i bytuje zarówno w ziemi, jak i na nasionach lub sadzonkach. Jej rozprzestrzenianiu sprzyjają krótkie okresy suszy. Jeśli zauważasz niepokojące zmiany na obszarach swoich plonów - być może dopadła je tajemniczo brzmiąca alternarioza pomidora.

To o niej dowiesz się więcej z poniższego wpisu.

Czytaj więcej ⋙
20-01-2023

Pietruszka korzeniowa (łac. Petroselinum crispum) to znane wszystkim warzywo, m.in. stanowiące skład słynnej „włoszczyzny”, która jest niezbędna do przygotowywania wielu dań – w tym gorącego bulionu. W pietruszce znajdziesz witaminę C, a także cenne składniki odżywcze – tj. żelazo, kwas foliowy, magnez, wapń, potas, fosfor, cynk, miedź i mangan oraz olejki eteryczne. Przez wielu traktowana jest jako naturalny afrodyzjak. Tańszym zamiennikiem pietruszki jest pasternak, który posiada błonnik, żelazo, wapń, potas.

Czy wiesz, że obecnie na rynku istnieje aż... 14 odmian pietruszki korzeniowej? Zastanawiałeś się kiedyś, która z nich jest najlepsza, najbardziej wartościowa i najsmaczniejsza?

Czytaj więcej ⋙
13-12-2022

Siarka - zaraz obok azotu i fosforu - jest jednym z kluczowych składników pokarmowych, realnie wpływających na prawidłowy wzrost roślin. Zboża, chociaż potrzebują ją relatywnie mniej niż inne rośliny, nadal potrzebują nawozów, które uzupełnią ewentualne braki. Dlatego też rolnicy i ogrodnicy powinni bacznie obserwować objawy niedoboru siarki, wprowadzając środki, które dostarczą tego minerału i doprowadzą do bujnych i urodzajnych plonów.

Czytaj więcej ⋙
12-12-2022

Owies głuchy – gatunek zboża z rodziny wiechlinowatych. Powszechnie występuje w Eurazji i północnej Afryce. W Polsce jest to jeden z najpowszechniejszych i najbardziej pospolitych chwastów.

W dzisiejszym, nowym wpisie przyjrzymy się mu bliżej, podpowiadając, w jaki sposób się go pozbyć i dlaczego jego lekceważenie może przynieść opłakane skutki dla Twoich plonów.

Czytaj więcej ⋙
12-12-2022

Po zimie wiele roślin ma ubytki lub pojedyncze rozkrzewienia, które utrudniają prawidłowy rozrost plonów. Na szczęście sytuacjom tym można skutecznie zapobiegać - m.in. wprowadzając prawidłowy i skuteczny nawóz, który ma za zadanie stworzyć doskonałe warunki bytowe i żywieniowe.

Jedną z najczęściej rekomendowanych czynności pielęgnacyjnych jest tzw. dokarmianie dolistne zbóż. Pomóc w tym mogą dedykowane, profesjonalne i sprawdzone nawozy, dostępne w ofercie WPolu.pl.

Czytaj więcej ⋙
08-12-2022

Przytulia czepna - roślina należąca do rodziny marzanowatych, klasyfikowana jako chwast. W Polsce występuje niemalże na całym terenie, dlatego też uznają się ją za niezwykle pospolitą.

Wyróżnia się rozgałęzioną, leżącą lub wspinającą się łodygą, drobnymi kwiatami na długich szypułkach oraz listkami o szerokości 3–8 mm. Chwast ten kwitnie głównie od czerwca do sierpnia (a nawet i do października), występując najczęściej w zbożach ozimych. Okrzyknięta została zmorą wielu ogrodników i rolników, którzy co roku szukają skutecznych sposobów na jej zwalczanie.

Czytaj więcej ⋙
07-12-2022

Choroby wywoływane przez grzyby mogą atakować zboża przez cały okres wegetacji. Ich występowanie to poważne zagrożenie dla Twoich plonów, które wymaga odpowiedniej ochrony i pielęgnacji. Najczęściej w okresie jesiennym w dużym nasileniu występuje m.in. mączniak prawdziwy zbóż i traw.

W walce z tymi „nieprzyjaciółmi” pomóc może zabieg T1, o którym nieco więcej przeczytasz poniżej.

Czytaj więcej ⋙
10-11-2022

Stosowanie środków ochrony roślin powinno bazować na konkretnych zaleceniach producenta. Zwykle znajdziesz je bezpośrednio na opakowaniu, co ma zagwarantować bezpieczeństwo zarówno swojego produktu, jak i docelowego Klienta.

Etykiety informują o m.in. właściwościach wybranego preparatu, rodzaju zwalczanego patogenu, a także sposobie przeprowadzania oprysku czy o ewentualnych, dodatkowych środkach ostrożności.

Czytaj więcej ⋙
10-11-2022

Herbicydy totalne - lub inaczej herbicydy o działaniu nieselektywnym - wykorzystywane są do zwalczania wszystkich rodzajów chwastów. Stosowane są zarówno w ściernisku, jak i na łan (przed dokonywanymi zbiorami), w celu wyrównania dojrzewanych plonów.

Środki te pełnią funkcję ochronną i pielęgnacyjną, przyczyniając się do tworzenia owocnych i godnych pochwały plonów. Więcej o tym podtypie środków ochrony roślin przeczytasz w poniższym, nowym wpisie blogowym.

Czytaj więcej ⋙