Porady Wpolu.pl

05-01-2024

W 2024 roku opryskiwacze akumulatorowe zyskują na popularności dzięki swojej efektywności i wygodzie użytkowania. Porównanie najlepszych modeli uwzględnia te aspekty, pomagając dokonać najlepszego wyboru. Wybierając opryskiwacz akumulatorowy, kluczowe jest zwrócenie uwagi na pojemność zbiornika i wydajność silnika. Zatem jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić?

Czytaj więcej ⋙
04-01-2024

W ramach strategii od pola do stołu", będącej elementem Europejskiego Zielonego Ładu, która ma na celu obniżenie zużycia środków ochrony roślin (ŚOR) o 50% do roku 2030, Komisja Europejska ogłosiła plan wycofania dodatkowych substancji aktywnych używanych w produktach do ochrony roślin.

Przedstawiamy wykaz środków ochrony roślin, które mają zostać wycofane. Zalecamy dokładne sprawdzenie zapasów magazynowych tych produktów w kontekście zbliżających się zmian.

Czytaj więcej ⋙
27-12-2023

Stosowanie w ogrodnictwie naturalnych środków (takich jak kompost, biohummus, wyciągi roślinne czy preparaty biologiczne) doskonale wpisuje się w eko-trendy, więc zyskuje coraz większą popularność. Do produktów tego rodzaju należy również mączka bazaltowa. Stosowana jest jako nawóz do nawożenia gleb nieurodzajnych i mocno wyeksploatowanych, pełni też rolę ochronną przed szkodnikami i chorobami roślin. Stanowi doskonałą barierę chroniącą rośliny przed ślimakami. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Czytaj więcej ⋙
27-12-2023

Tarczniki to szkodniki roślin doniczkowych, ale występują również w ogrodach i warzywnikach. Walka z nimi nie należy do łatwych, ponieważ nie dość, że są mistrzami kamuflażu, to jeszcze (ze względu na budowę ciała) - odpornymi na działanie wielu insektycydów! Dowiedz się, jak rozpoznać i zwalczyć tarczniki.

Czytaj więcej ⋙
22-12-2023

Mikoryza to najkrócej mówiąc symbioza między roślinami i grzybami. Takie współżycie przynosi korzyści obu stronom: rośliny mają dostęp do związków mineralnych i mikroelementów, a grzyby do składników odżywczych. Choć w środowisku naturalnym mikoryzy są powszechnym zjawiskiem, w ogrodach występuje rzadko lub wcale (zwłaszcza tuż po zasadzeniu roślin). Dowiedz się, jakie korzyści daje stosowanie mikoryzy.

Czytaj więcej ⋙
13-12-2023

Jeśli chodzi o szkodniki atakujące paprykę, najczęściej uprawy padają ofiarą dwóch gatunków mszyc – mszycy ogórkowej (Aphis gossypii) i mszycy brzoskwiniowej (Myzus (Nectarosiphum) persicae). Owady najzwyczajniej w świecie nalatują do szklarń i tuneli z pola, a potem tworzą kolonie na płatkach kwiatów albo na dolnej części liści. Skutki żerowania tego szkodnika są bardzo niekorzystne dla hodowli (np. spowalniają wzrost roślin), dlatego w tym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać, a następnie zwalczyć mszyce, które zagościły w uprawie papryki.

Czytaj więcej ⋙
13-12-2023

Mszyce to szkodniki, które atakują wiele gatunków roślin ozdobnych i uprawnych, w tym uprawy pomidorów – te hodowane w szklarniach i tunelach, ale także te w mniejszych uprawach, np. balkonowych. Najczęściej szkodnikami pomidorów są mszyce brzoskwiniowe, ogórkowe i ziemniaczane smugowe. Wystarczy nawet kilka kolonii tych pluskwiaków, żeby zauważyć duże straty! Jak więc skutecznie zwalczyć mszyce na pomidorach? Odpowiadamy.

Czytaj więcej ⋙
13-12-2023

Z jednej strony systemiczne, chemiczne środki ochrony roślin to jedne z najskuteczniejszych pestycydów, które chronią przed szkodnikami niezależnie od warunków pogodowych. Jednak z drugiej strony ich specyficzny mechanizm działania sprawia, że z ich stosowaniem wiąże się kilka niebezpieczeństw. Co musisz wiedzieć o działaniu systemicznym? Jak wpływają one na stan tkanek roślinnych?

Czytaj więcej ⋙
07-11-2023

Zwalczanie chwastów na plantacjach truskawek ma ogromne znaczenie, ponieważ szkodniki konkurują z uprawianą rośliną o dostęp do wody i słońca oraz składniki pokarmowe w glebie. Poza tym często na chwastach rozwijają się różne choroby, które następnie przenoszą się na truskawki. Wszystko to niekorzystnie wpływa na plonowanie i kondycję plantacji.

Czytaj więcej ⋙
07-11-2023

Sadzenie truskawek na agrowłókninie ma tyle zalet, że praktycznie wyparło już inne formy uprawy tych owoców, zwłaszcza wśród profesjonalistów. Dzięki tej metodzie plony są wyższe i szybsze, konieczne zabiegi przeciw chwastom - ograniczone, a sam zbiór - czystszy i przyjemniejszy. Jak sadzić truskawki na agrowłókninie? Odpowiadamy.

Czytaj więcej ⋙
06-11-2023

Choroby grzybowe mogą spowodować straty plantatorów zbóż, w najgorszych przypadkach dochodzące nawet do 100%. Chodzi nie tylko o straty plonów czy ziarna na zasiew, ale i wszystkich nakładów finansowych poniesionych na uprawę. Z tego powodu stosowanie zabiegów fungicydowych to konieczność. Należy do nich tzw. zabieg T3. Czym jest i kiedy go stosować?

Czytaj więcej ⋙
25-10-2023

Mszyce to często występujące szkodniki na krzewach owocowych, w tym również na truskawkach. Mszyca truskawkowa nie jest najpopularniejszym z gatunków szkodników żerujących na tej uprawie, nadal jest jednak groźna i warto wiedzieć, jak z nią walczyć.

Czytaj więcej ⋙
24-10-2023

Mszyce to jedne z najczęstszych szkodników atakujących rośliny ozdobne. Aby skutecznie zwalczać mszyce na różach, można zastosować zarówno chemiczne środki ochrony roślin, jak i środki naturalne do roślin ozdobnych.

Czytaj więcej ⋙
24-10-2023

Mszyca na ogórkach to powszechny problem, z którym borykają się zarówno amatorzy, jak i profesjonalni ogrodnicy. Jak sobie z nim radzić?

Czytaj więcej ⋙
20-10-2023

Niewielkie, ciemne chrząszcze, które uwielbiają rośliny o mięsistych liściach - to właśnie opuchlaki. Mimo że dorosłe osobniki potrafią narobić niezłych szkód w ogrodzie, prawdziwym zagrożeniem dla roślinności są ich larwy. Potrafią zniszczyć doszczętnie korzenie, powodując obumarcie całego okazu. Jak rozpoznać, że opuchlaki zadomowiły się w ogrodzie? Jak je zwalczać? Wyjaśniamy.

Czytaj więcej ⋙