Porady Wpolu.pl

24-10-2023

Mszyca na ogórkach to powszechny problem, z którym borykają się zarówno amatorzy, jak i profesjonalni ogrodnicy. Jak sobie z nim radzić?

Czytaj więcej ⋙
20-10-2023

Niewielkie, ciemne chrząszcze, które uwielbiają rośliny o mięsistych liściach - to właśnie opuchlaki. Mimo że dorosłe osobniki potrafią narobić niezłych szkód w ogrodzie, prawdziwym zagrożeniem dla roślinności są ich larwy. Potrafią zniszczyć doszczętnie korzenie, powodując obumarcie całego okazu. Jak rozpoznać, że opuchlaki zadomowiły się w ogrodzie? Jak je zwalczać? Wyjaśniamy.

Czytaj więcej ⋙
19-10-2023

Szara pleśń to choroba grzybowa roślin, która bardzo szybko przenosi się z okazów zakażonych na zdrowe i potrafi zniszczyć uprawy albo oszpecić ogród. Dlatego to bardzo ważne, żeby jak najszybciej rozpoznać objawy patogenu i zacząć go zwalczać. W tym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.

Czytaj więcej ⋙
19-10-2023

W roku 1974 na rynku pojawił się środek chwastobójczy o nazwie Roundup marki Monsatno (obecnie Bayer). Substancją czynną w tym produkcie był glifosat - herbicyd totalny o wyjątkowej skuteczności. Ponieważ patent na tę substancję wygasł w 2000 r., obecnie produkuje się wiele środków chwastobójczych na bazie glifosatu.

Czytaj więcej ⋙
19-10-2023

Chwasty w ziemniakach to poważny problem dla wielu plantatorów i rolników. Niepożądane rośliny stanowią zagrożenie dla uprawy na każdym etapie rozwoju ziemniaka - od momentu zasadzenia aż do zbiorów. Jak je zwalczać? Jaki opryski i metody są bezpieczne? Wyjaśniamy.

Czytaj więcej ⋙
18-10-2023

Przeziernik porzeczkowiec to szkodnik z rzędu motyli, który w stadium larwalnym żeruje w pędach czarnej, czerwonej i białej porzeczki oraz agrestu. Owad może poważnie zaszkodzić uprawie owoców, a jego odpowiednio duża populacje jest w stanie uszkodzić nawet kilkadziesiąt procent młodych pędów! Jak rozpoznać i zwalczać przeziernika porzeczkowca? Odpowiadamy.

Czytaj więcej ⋙
18-10-2023

W gospodarstwie rolnym można wyróżnić trzy „poziomy” planowania: krótko-, średnio- i długoterminowe. Gdy rolnik uwzględnia wszystkie te rodzaje zarządzania, przekłada się to na sukces i rentowność gospodarstwa na przestrzeni wielu lat, a nawet pokoleń. Organizację i planowanie sezonu rolniczego można zaliczyć do działań krótkoterminowych. Co powinien zrobić rolnik, żeby z powodzeniem zaplanować sezon? Wyjaśniamy.

Czytaj więcej ⋙
18-10-2023

Choroby drzew owocowych mogą mieć podłoże grzybowe, bakteryjne i wirusowe. Najlepiej nie dopuścić do ich pojawienia się, ale jeśli nasze okazy już zostały porażone – działać szybko i zdecydowanie. Nieleczone infekcje nie tylko znacznie obniżają plonowanie i trwałość przechowalniczą owoców, ale mogą nawet doprowadzić do ich obumarcia. Jak przeciwdziałać chorobom drzew owocowych i je zwalczać?

Czytaj więcej ⋙
18-10-2023

Rolnictwo na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniło się praktycznie nie do poznania – od konia ciągnącego pług i zbierania zboża za pomocą sierpa do dronów, komputerów i rozrzutników nawożących pole z dokładnością do kilku centymetrów. Dzięki rozwojowi technologii, możliwe staje się zminimalizowanie kosztów, zmaksymalizowanie produkcji i ochrona środowiska. Czym jest rolnictwo precyzyjne i jakie daje korzyści? Jaka jest koncepcja rolnictwa precyzyjnego?

Czytaj więcej ⋙
17-10-2023

Zastosowanie miedzi w ochronie roślin uprawnych ma imponującą historię, która sięga aż XIII wieku. Wtedy rolnicy zaprawiali ziarna pszenicy siarczanem miedzi i odkryli, że na kłosach pojawia się znacznie mniej porażeń śnieciami. Pozytywne efekty zastosowania tego środka zauważono również w winnicach. Na winogronach smarowanych mieszanką siarczanu miedzi i węglanu wapnia nie występowała pleśń. Współczesne preparaty miedziowe są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie i jeszcze bardziej skuteczne. Kiedy i jak je stosować? Jakie preparaty służą likwidacji niedoborów miedzi?

Czytaj więcej ⋙
01-09-2023

Roślina, której zapewnisz odpowiednie warunki, odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem i obfitymi plonami. Jednak jej prawidłowy rozwój i wzrost zależą od bardzo wielu czynników, które musisz wziąć pod uwagę. Jak zapewnić roślinom najlepszą pielęgnację i tym samym przyspieszyć ich wzrost?

Czytaj więcej ⋙
22-08-2023

Jak podaje MRiRW:

"... odnowiono zatwierdzenie substancji czynnej do stosowania w środkach ochrony roślin przeznaczonych wyłącznie do stosowania w szklarniach stałych."

Czytaj więcej ⋙
21-08-2023

Uszkodzenia liści, odbarwienia płatków kwiatów czy skorkowacenia na owocach są sygnałem, że z rośliną dzieje się coś niepokojącego. Jeśli zauważysz takie objawy na swoich okazach, może to oznaczać, że zostały zaatakowane przez wciornastki. Jak je rozpoznać i zwalczać?

Czytaj więcej ⋙
11-08-2023

Nasze plony, w tym drzewa owocowe i rośliny ozdobne narażone są na liczne choroby grzybowe. W tej grupie wymienia się mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomego - tj. choroby, atakujące roślin rosnące w szklarniach, na polach, a także w ogródkach i w przypadku roślin uprawianych w domowym zaciszu. Popularność i inwazyjność tej choroby sprawia, że grzyby mogą również zaatakować... chwasty.

Jak przebiega zwalczanie mączniaka prawdziwego? Czym różni się on od mącznika rzekomego?

Czytaj więcej ⋙
10-08-2023

Pestycydy to wszelkie substancje używane w celu likwidacji niepożądanych lub szkodliwych organizmów. W węższym zakresie znaczeniowym chodzi jednak przede wszystkim o środki ochrony roślin (śor), które stosuje się w ogrodnictwie, sadownictwie czy uprawie rolnej. Kiedy można korzystać z pestycydów? Czy są jakieś ograniczenia w ich stosowaniu?

Czytaj więcej ⋙