JAKĄ ODMIANĘ PIETRUSZKI KORZENIOWEJ WYBRAĆ?

Pietruszka korzeniowa (łac. Petroselinum crispum) to znane wszystkim warzywo, m.in. stanowiące skład słynnej „włoszczyzny”, która jest niezbędna do przygotowywania wielu dań – w tym gorącego bulionu. W pietruszce znajdziesz witaminę C, a także cenne składniki odżywcze – tj. żelazo, kwas foliowy, magnez, wapń, potas, fosfor, cynk, miedź i mangan oraz olejki eteryczne. Przez wielu traktowana jest jako naturalny afrodyzjak. Tańszym zamiennikiem pietruszki jest pasternak, który posiada błonnik, żelazo, wapń, potas.

Czy wiesz, że obecnie na rynku istnieje aż... 14 odmian pietruszki korzeniowej? Zastanawiałeś się kiedyś, która z nich jest najlepsza, najbardziej wartościowa i najsmaczniejsza?

Pietruszka korzeniowa - jaką odmianę wybrać?

Odmiany pietruszki korzeniowej

W uprawie pietruszki korzeniowej warto rozróżniać jej odmiany – zwłaszcza jeśli zależy Ci na konkretnych właściwościach i czasie wysiewu. Poniżej pokrótce przedstawiamy 10 najpopularniejszych jej odmian.

  1. Pietruszka korzeniowa 'Cukrowa' - tzw. odmiany wczesne, wysiewane w marcu lub kwietniu. Zbiory pietruszki korzeniowej cukrowej odbywają się w październiku. Jej miąższ jest zwarty i bardzo aromatyczny, a skóra jest biała. Poznasz ją również po bujnej naci.
  2. Pietruszka korzeniowa 'Gazela' – odmiana średnio późna – wysiewanie odbywa się w marcu lub w kwietniu. Miąższ jest zwarty, bez pustych przestrzeni i kremowy w swoim kolorze. Doskonała do spożywania i przechowywania.
  3. Pietruszka korzeniowa 'Halbande' – odmiana późna, zdolna do zimowania w glebie. Wysiew następuje od kwietnia do czerwca. Plenna, o szerokim ukorzenieniu się (to sięga nawet 20 cm długości).
  4. Pietruszka korzeniowa 'Kaśka' – odmiana średnio wczesna – wysiew następuje w marcu lub w kwietniu. Miąższ jest jędrny i kremowy. Doskonała do przechowywania i jedzenia.
  5. Pietruszka korzeniowa 'Ołomuńcka' – odmiana późna, uprawiana w drugiej dekadzie kwietnia. Bardzo smaczna nać idzie w parze ze zwartych miąższem i długimi korzeniami. Odmiana odporna, dzięki czemu jest łatwa w uprawie.
  6. Pietruszka korzeniowa 'Roksana' – odmiana średnio późna – nasiona pietruszki sadzi się w marcu. Korzenie mają od 15 do 20 cm, a odmiana wykazuje się małą skłonnością do tworzenia pośpiechów.
  7. Pietruszka korzeniowa 'Arat' – odmiana średnio późna z siewem od połowy marca pod osłonami i od połowy kwietnie w gruncie. Odmiana o dobrej zdrowotności roślin, doskonała na przyspieszony zbiór, bardzo plenna.
  8. Pietruszka korzeniowa 'Lenka' – odmiana średnio późna z siewem marcowym LUB listopadowym. Bardzo plenna, świetna do przechowywania i słodkawa w smaku.
  9. Pietruszka korzeniowa 'Eagle' – odmiana późna w typie berlińskiej na zbiór jesienny i do przechowywania. Wysiewana w kwietniu lub maju. Ma wyrównane śnieżnobiałe gładkie korzenie o stożkowo obłym kształcie.
  10. Pietruszka korzeniowa 'Osborne' – odmiana późna z wysiewem marcowym lub kwietniowym. Ma jasną skórkę i długie grube korzenie o stożkowym kształcie. Pietruszka odporna na niedobory wody. Nadaje się do długiego przechowywania.

Najczęściej wybierane odmiany pietruszki korzeniowej

Zdecydowanie najpopularniejsza odmiana pietruszki korzeniowej to odmiana „Cukrowa”. Wyróżnia się bowiem aromatycznym smakiem, bogatą, bujną nacią, którą również stosujemy w kuchni oraz krótkim korzeniem. Alternatywą dla niej jest Lenka, która jest doskonała do długiego przechowywania, a korzeń pietruszki wyróżnia się słodkim, wyjątkowym smakiem.

Czym różnią się odmiany pietruszki korzeniowej?

Powyższy opis i wskazał pokrótce, że odmiany te różnią się nie tylko nazwą. W uprawie ma to ogromne znaczenie, ponieważ oprócz plenności różni je także smak, długość korzeni, skłonności do tworzenia korzeni rozwidlonych, podatnością na choroby, a także okresem wysiewu. Wiele z nich wyróżnia się także inną barwą, kształtem i trwałością, co ma szczególnie duże znaczenie w ogrodnictwie czy rolnictwie.

Pielęgnacja pietruszki

Na koniec przygotowaliśmy kilka ogólnych porad pielęgnacyjnych, które pomogą osiągnąć Ci imponujące zbiory:

  • pietruszka odporna jest na niską temperaturę,
  • do prawidłowego wzrosty potrzebna jest temperatura w granicach 16-18°C,
  • idealne podłoże jest lekkie, bez kamieni, piaszczysto-gliniaste i dobrze spulchnione,
  • należy ją regularnie podlewać,
  • aby uzyskać wysoki plon, zaleca się uprawę na stanowisku słonecznym.

 

 

51,00zł
419,00zł
Brak w magazynie
146,00zł
Brak w magazynie
366,00zł
Brak w magazynie
315,00zł
Brak w magazynie
7,70zł
Brak w magazynie
Data dodania: 2023-01-20
Aktualizacja: 2023-06-20
W 2024 roku opryskiwacze akumulatorowe zyskują na popularności dzięki swojej efektywności i wygodzie użytkowania. Porównanie najlepszych modeli uwzględnia te as...
Zobacz również:
Sadzenie truskawek na agrowłókninie ma tyle zalet, że praktycznie wyparło już inne formy uprawy tych owoców, zwłaszcza wśród profesjonalistów. Dzięki tej metodz...
W gospodarstwie rolnym można wyróżnić trzy „poziomy” planowania: krótko-, średnio- i długoterminowe. Gdy rolnik uwzględnia wszystkie te rodzaje zarządzania, prz...
Rolnictwo na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniło się praktycznie nie do poznania – od konia ciągnącego pług i zbierania zboża za pomocą sierpa do dronów, k...
Roślina, której zapewnisz odpowiednie warunki, odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem i obfitymi plonami. Jednak jej prawidłowy rozwój i wzrost zależą od bardzo wie...