Porady Wpolu.pl

01-09-2023

Roślina, której zapewnisz odpowiednie warunki, odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem i obfitymi plonami. Jednak jej prawidłowy rozwój i wzrost zależą od bardzo wielu czynników, które musisz wziąć pod uwagę. Jak zapewnić roślinom najlepszą pielęgnację i tym samym przyspieszyć ich wzrost?

Czytaj więcej ⋙
22-08-2023

Jak podaje MRiRW:

"... odnowiono zatwierdzenie substancji czynnej do stosowania w środkach ochrony roślin przeznaczonych wyłącznie do stosowania w szklarniach stałych."

Czytaj więcej ⋙
21-08-2023

Uszkodzenia liści, odbarwienia płatków kwiatów czy skorkowacenia na owocach są sygnałem, że z rośliną dzieje się coś niepokojącego. Jeśli zauważysz takie objawy na swoich okazach, może to oznaczać, że zostały zaatakowane przez wciornastki. Jak je rozpoznać i zwalczać?

Czytaj więcej ⋙
11-08-2023

Nasze plony, w tym drzewa owocowe i rośliny ozdobne narażone są na liczne choroby grzybowe. W tej grupie wymienia się mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomego - tj. choroby, atakujące roślin rosnące w szklarniach, na polach, a także w ogródkach i w przypadku roślin uprawianych w domowym zaciszu. Popularność i inwazyjność tej choroby sprawia, że grzyby mogą również zaatakować... chwasty.

Jak przebiega zwalczanie mączniaka prawdziwego? Czym różni się on od mącznika rzekomego?

Czytaj więcej ⋙
10-08-2023

Pestycydy to wszelkie substancje używane w celu likwidacji niepożądanych lub szkodliwych organizmów. W węższym zakresie znaczeniowym chodzi jednak przede wszystkim o środki ochrony roślin (śor), które stosuje się w ogrodnictwie, sadownictwie czy uprawie rolnej. Kiedy można korzystać z pestycydów? Czy są jakieś ograniczenia w ich stosowaniu?

Czytaj więcej ⋙
08-08-2023

Grzyby to uciążliwe patogeny, które atakują rośliny uprawiane zarówno w środku, jak i na zewnątrz – w ogródkach, sadach, lasach i na polach uprawnych. Gdy zawiodą metody zapobiegawcze (np. odpowiednie sadzenie i podlewanie) albo domowe (np. napary z czosnku, wrotyczu, skrzypu), w celu ratowania roślin należy sięgnąć po fungicydy, które mają na celu poradzić sobie z obecnymi już chorobami grzybowymi oraz zachować ewentualne, inne procesy chorobowe. Czym one są? Kiedy je stosować?

Czytaj więcej ⋙
07-08-2023

Owady pasożytnicze są w stanie zniszczyć całe łany zbóż, wielkie drzewa (przede wszystkim iglaki), owoce i warzywa, kwiaty czy rośliny doniczkowe. Nic dziwnego, że osoby uprawiające rośliny – zarówno zawodowo, jak i hobbystycznie – w celu ochrony cennych okazów sięgają po skuteczne insektycydy. Czym one są i kiedy należy je stosować substancja do zwalczania szkodliwych owadów? Jak działają te popularne środki owadobójcze?

Czytaj więcej ⋙
07-08-2023

Azot to makroelement, którego do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują wszystkie rośliny. Dlatego, aby uzyskać obfite plony, nawozy azotowe stosują zarówno ogrodnicy-hobbyści, jak i rolnicy. Jednak o ile w domowym ogródku czas i stopień nawożenia azotem jest raczej zaleceniem, o tyle osoby prowadzące gospodarstwa rolne muszą ściśle przestrzegać przepisów prawa.

Czytaj więcej ⋙
03-08-2023

Azot to niezbędny dla roślin makroelement, który wchodzi w skład białek, kwasów nukleinowych, witamin czy chlorofilu, a także wpływa na przyswajalność innych pierwiastków, w tym fosforu i potasu. Jego zawartość w glebie i biodostępność jest często niewystarczająca, dlatego warto zastosować nawożenie. Nawozy azotowe - tj. dostarczające roślinom tego minerału - to m.in. saletra amonowa, saletrzak i mocznik. Czym się różnią? Dlaczego tak ważne są te składniki odżywcze? Podpowiadamy.

Czytaj więcej ⋙
03-08-2023

Niewłaściwe przechowywanie środków ochrony roślin stwarza zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz istot żywych, a także może zmniejszyć skuteczność ich działania. Jak prawidłowo magazynować pestycydy? Wyjaśniamy w tym artykule.

Czytaj więcej ⋙
13-07-2023

Jak rozpoznać żerowanie przędziorka owocowca? Jakie szkody powoduje? Jak zwalczyć szkodniki w uprawach polowych i pod osłonami?

Czytaj więcej ⋙
13-07-2023

Jak rozpoznać żerowanie przędziorka chmielowca? Jakie szkody powoduje? Jak zwalczyć szkodniki w uprawach polowych i pod osłonami?

Czytaj więcej ⋙
10-07-2023

Berry Tech to projekt badawczy prowadzony przez Doradcę Jagodowego w stacji badawczo – rozwojowej firmy Boryna.

Czytaj więcej ⋙
10-07-2023

Idealnie rozwijające się plony to zasługa świetnych warunków środowiskowych, wiedzy rolnika/ogrodnika, doświadczenia oraz stosowania profesjonalnych produktów do nawożenia warzyw i innych roślin uprawnych. Wśród wielu produktów i metod, niezwykle popularne jest stosowanie saletry wapniowej. Zatem, jaką saletrę wapniową wybrać? Jak ją stosować? Odpowiadamy w nowym wpisie blogowym.

Czytaj więcej ⋙
07-07-2023

Jakie zastosowanie w rolnictwie ma nieorganiczny związek chemiczny - chlorek wapnia (CaCl)? To dwuskładnikowy nawóz o bardzo dużym potencjale. Dostarcza roślinom wapnia, jednego z ważniejszych składników pokarmowych oraz chloru – cennego mikroelementu dla owoców i warzyw. Jedną z jego największych zalet jest niska cena, dlatego rolnicy i sadownicy chętnie wykorzystują ten nawóz do uzupełniania niedoborów pierwiastków w glebie. W tym artykule wyjaśniamy, jak i kiedy aplikować chlorek wapnia w rolnictwie.

Czytaj więcej ⋙