Porady Wpolu.pl

25-01-2023

Alternarioza pomidora (ang. early blight of tomato) - lub inaczej sucha plamistość liści pomidora - to grzybowa choroba dotykająca pomidora. Przynależy do grupy alternarioz i wywołują ją Alternaria solani. Ten (niestety coraz częściej występujący) patogen atakuje i bytuje zarówno w ziemi, jak i na nasionach lub sadzonkach. Jej rozprzestrzenianiu sprzyjają krótkie okresy suszy. Jeśli zauważasz niepokojące zmiany na obszarach swoich plonów - być może dopadła je tajemniczo brzmiąca alternarioza pomidora.

To o niej dowiesz się więcej z poniższego wpisu.

Czytaj więcej ⋙
20-01-2023

Pietruszka korzeniowa (łac. Petroselinum crispum) to znane wszystkim warzywo, m.in. stanowiące skład słynnej „włoszczyzny”, która jest niezbędna do przygotowywania wielu dań – w tym gorącego bulionu. W pietruszce znajdziesz witaminę C, a także cenne składniki odżywcze – tj. żelazo, kwas foliowy, magnez, wapń, potas, fosfor, cynk, miedź i mangan oraz olejki eteryczne. Przez wielu traktowana jest jako naturalny afrodyzjak. Tańszym zamiennikiem pietruszki jest pasternak, który posiada błonnik, żelazo, wapń, potas.

Czy wiesz, że obecnie na rynku istnieje aż... 14 odmian pietruszki korzeniowej? Zastanawiałeś się kiedyś, która z nich jest najlepsza, najbardziej wartościowa i najsmaczniejsza?

Czytaj więcej ⋙
13-12-2022

Siarka - zaraz obok azotu i fosforu - jest jednym z kluczowych składników pokarmowych, realnie wpływających na prawidłowy wzrost roślin. Zboża, chociaż potrzebują ją relatywnie mniej niż inne rośliny, nadal potrzebują nawozów, które uzupełnią ewentualne braki. Dlatego też rolnicy i ogrodnicy powinni bacznie obserwować objawy niedoboru siarki, wprowadzając środki, które dostarczą tego minerału i doprowadzą do bujnych i urodzajnych plonów.

Czytaj więcej ⋙
12-12-2022

Owies głuchy – gatunek zboża z rodziny wiechlinowatych. Powszechnie występuje w Eurazji i północnej Afryce. W Polsce jest to jeden z najpowszechniejszych i najbardziej pospolitych chwastów.

W dzisiejszym, nowym wpisie przyjrzymy się mu bliżej, podpowiadając, w jaki sposób się go pozbyć i dlaczego jego lekceważenie może przynieść opłakane skutki dla Twoich plonów.

Czytaj więcej ⋙
12-12-2022

Po zimie wiele roślin ma ubytki lub pojedyncze rozkrzewienia, które utrudniają prawidłowy rozrost plonów. Na szczęście sytuacjom tym można skutecznie zapobiegać - m.in. wprowadzając prawidłowy i skuteczny nawóz, który ma za zadanie stworzyć doskonałe warunki bytowe i żywieniowe.

Jedną z najczęściej rekomendowanych czynności pielęgnacyjnych jest tzw. dokarmianie dolistne zbóż. Pomóc w tym mogą dedykowane, profesjonalne i sprawdzone nawozy, dostępne w ofercie WPolu.pl

Czytaj więcej ⋙
08-12-2022

Przytulia czepna - roślina należąca do rodziny marzanowatych, klasyfikowana jako chwast. W Polsce występuje niemalże na całym terenie, dlatego też uznają się ją za niezwykle pospolitą.

Wyróżnia się rozgałęzioną, leżącą lub wspinającą się łodygą, drobnymi kwiatami na długich szypułkach oraz listkami o szerokości 3–8 mm. Chwast ten kwitnie głównie od czerwca do sierpnia (a nawet i do października), występując najczęściej w zbożach ozimych. Okrzyknięta została zmorą wielu ogrodników i rolników, którzy co roku szukają skutecznych sposobów na jej zwalczanie.

Czytaj więcej ⋙
07-12-2022

Choroby wywoływane przez grzyby mogą atakować zboża przez cały okres wegetacji. Ich występowanie to poważne zagrożenie dla Twoich plonów, które wymaga odpowiedniej ochrony i pielęgnacji. Najczęściej w okresie jesiennym w dużym nasileniu występuje m.in. mączniak prawdziwy zbóż i traw.

W walce z tymi „nieprzyjaciółmi” pomóc może zabieg T1, o którym nieco więcej przeczytasz poniżej.

Czytaj więcej ⋙
10-11-2022

Stosowanie środków ochrony roślin powinno bazować na konkretnych zaleceniach producenta. Zwykle znajdziesz je bezpośrednio na opakowaniu, co ma zagwarantować bezpieczeństwo zarówno swojego produktu, jak i docelowego Klienta.

Etykiety informują o m.in. właściwościach wybranego preparatu, rodzaju zwalczanego patogenu, a także sposobie przeprowadzania oprysku czy o ewentualnych, dodatkowych środkach ostrożności.

Czytaj więcej ⋙
10-11-2022

Herbicydy totalne - lub inaczej herbicydy o działaniu nieselektywnym - wykorzystywane są do zwalczania wszystkich rodzajów chwastów. Stosowane są zarówno w ściernisku, jak i na łan (przed dokonywanymi zbiorami), w celu wyrównania dojrzewanych plonów.

Środki te pełnią funkcję ochronną i pielęgnacyjną, przyczyniając się do tworzenia owocnych i godnych pochwały plonów. Więcej o tym podtypie środków ochrony roślin przeczytasz w poniższym, nowym wpisie blogowym.

Czytaj więcej ⋙
10-11-2022

Roundup – nazwa handlowa profesjonalnego i znanego na rynku, nieselektywnego herbicydu. Ten zawiera substancję czynną - glifosat - który przyczynia się do wysokiej skuteczności dostępnych środków. Preparat używany jest przede wszystkim w rolnictwie, uprawach, a także ogrodach, w celu odchwaszczenia gleby i niszczenia nadziemnych odcinków roślin.

 

 

Czytaj więcej ⋙
10-11-2022

Intensywna uprawa roślin wpływa na zakwaszanie gleby niekorzystne dla większości upraw. Większość roślin wymaga odczynu w zakresie 5,5- 7,5. Zbyt niskie pH utrudnia roślinom przyswajanie składników pokarmowych z gleby. Nawozy wapniowe to – w dużym uogólnieniu – środki zmieniające pH gleby. Ich działanie ma zapobiegać powstawaniu zakwaszonego podłoża, które utrudnia lub spowalnia prawidłowy wzrost i rozwój plonów. Nawóz nadaje tym samym obojętny lub alkaliczny odczyn (tzw. wapnowanie), wspierając tym samym rozwój roślin uprawnych. Docelowa zawartość wapnia w tych nawozach podawana jest w procentach CaO. Wapń wpływa dodatkowo na wsmocnienie ścian komórkowych roślin i rozwój systemu korzeniowego oraz poprawia właściwości fizyczne i parametry gleby, takie jak struktura guzełkowata.

Czytaj więcej ⋙
18-10-2022

Obserwacja i nieustanne kontrolowanie swoich plonów to podstawowy krok do obfitych i zadowalających zbiorów. Pamiętaj, że nawet organoleptycznie jesteś w stanie zauważyć pierwsze groźne nieprawidłowości, które wymagają zastosowania odpowiednich preparatów, metod i technik pielęgnacyjnych.

Możliwie jak najszybsze potwierdzenie rozwijającej się choroby zwiększa szansę na odpowiednie wdrożenie preparatów i zabiegów ochrony roślin. Wśród tych najczęściej wykonywanych i rekomendowanych jest zabieg T2.

Czytaj więcej ⋙
18-10-2022

Chwasty – z ekonomicznego i środowiskowego punktu widzenia – mają niekorzystny wpływ na starannie pielęgnowane rośliny uprawne. Dlaczego? Ponieważ stają się konkurencją dla innych roślin – zarówno pod kątem walki o składniki pokarmowe, jak i wodę czy światło. Dodatkowo te niewinne rośliny podberają z gleby składniki, które mogą pozbawiać glebę mikroelementów niezbędnych do właściwego rozrostu plonów. Przykładem takich chwastów jest popularna i niezwykle groźna miotła zbożowa.

Jak rozpoznać miotłę zbożową? W jaki sposób chwast ten wpływa na efektywność uprawy? I co istotne – jakie środki należy wdrożyć, aby się jej pozbyć?

 

 

Czytaj więcej ⋙
17-10-2022

Chwasty to utrapienie zarówno doświadczonych rolników, jak i początkujących ogrodników. Ich pojawienie się wymaga szybkiej reakcji i – co oczywiste – stosowania odpowiednich, skutecznych środków ochrony roślin. Zlekceważenie ich rozrostu to prosta droga do osłabienia plonów i w skrajnych przypadkach – do ich obumierania. Dlaczego? 

 

 

Czytaj więcej ⋙
17-10-2022

Chwasty – największa zmora zarówno początkujących i zaawansowanych ogrodników i/lub rolników. Te niepozorne rośliny mogą bowiem zaburzać całe środowisko, stanowiąc za poważnego konkurenta, który podobnie jak docelowe plony, walczy o dostęp do wody czy słońca. Dodatkowo chwasty pozbawiają glebę składników odżywczych – ich znacznych niedobór prowadzić może do obumierania roślin, a tym samym – do strat finansowych.

 

Czytaj więcej ⋙