PARCH JABŁONI - OBJAWY I SPOSOBY ZWALCZANIA

Parch jabłoni to choroba grzybowa dotycząca większości gatunków drzew owocowych - w tym jabłoni. Wywołuje je grzyb Venturia inaequalis. Parch obecnie uznawany jest za jedna z najbardziej pospolitych i najgroźniejszych chorób jabłoni, przyczyniając się do m.in. obniżenia jakości plonów oraz do osłabienia całych drzew. Jak wygląda zwalczanie parcha jabłoni i w jaki sposób wygląda profilaktyka oraz skuteczna ochrony roślin owocowych?

Parch jabłoni - zwalczanie

Parch jabłoni - skąd się bierze?

Najczęściej do zakażenia grzybowego dochodzi wiosną - to wtedy pod wpływem wilgoci zarodniki workowe uwalniane są z owocników (np. w deszczowej pogodzie). Co ważne - te mogą być przenoszone pod wpływem powietrza nawet na odległość kilkuset metrów(!). Do ich najintensywniejszego namnażania dochodzi w fazie różowych pąków i kwitnienia jabłoni. Liście stare są prawie całkowicie odporne na działanie grzyba.

Dodatkowo parch jabłoni rozwija się w specyficznych warunkach atmosferycznych - tj. w temperaturze w granicach 16–24°C. Temperatura poniżej 4°C znacznie hamuje wysiew, a poniżej 2°C zatrzymuje go zupełnie.

Objawy parcha jabłoni

Parch jabłoni jest niezwykle popularną chorobą jabłoni w Polsce. Jej symptomy zaobserwujesz głównie na liściach i owocach, chociaż co sprawniejsze oko zobaczy też zmiany w obrębie kwiatów, pąków, pędów. Coraz częściej zmiany także obejmują ogonki liściowe.

  • Pierwsze objawy parcha zauważysz w maju. Na liściach pojawiają się plamy w kolorze oliwkowym lub ciemnooliwkowym. Plamy dodatkowo pokrywa nalot, który tworzy grzybnia i zarodniki. Po pewnym czasie plamy zlewają się w całość, robią się brązowe, a tkanka zaczyna się wykruszać.
  • W momencie pojawia się pąków (czyli w okresie kwitnienia) - dochodzi do ich porażenia. Na owocach pojawiają się różnej wielkości, nekrotyczne plamy. Roślina, broniąca się przed utraceniem wody tworzy porażenia warstwę korka. Na ich skutek liście i owoce opadają zbyt wcześnie.

Jak zwalczać parcha jabłoni?

W uprawach ekologicznych, które wykorzystują wyłącznie naturalne preparaty, sprawdzą się m.in.:

  • Opryski z wykorzystaniem mocznika. Do przygotowania roztworu 5% potrzebne będzie 500 g nawozu z mocznika z 10 l wody. Oprysku najlepiej wykonywać jesienią, gdy na drzewach są liście. Wykonaj go starannie - zwłaszcza gdy zależy Ci na długotrwałym działaniu powierzchniowym i ochronie całorocznej.
  • Opryski ze skrzypu polnego. Walcząc z parchem jabłoni samodzielnie, możesz wykonać wyciąg ze skrzypu - odpowiednie składniki kupisz w niemalże każdym sklepie ogrodniczym. Na rynku dostępne są także preparaty na bazie skrzypu. Te są w 100% ekologiczne, naturalne i skuteczne (oprysku dokonuje się regularnie, co tydzień, w 5-6 seriach).

Alternatywą są oczywiście fungicydy chemiczne, które nakierowane są na parch jabłoni. Te zatrzymują kiełkowanie zarodników grzyba i przy okazji zabezpieczają rośliny. Trwałość stworzonej warstwy utrzymuje się przez ponad tydzień (lub nawet 2 tygodnie, gdy zrobiłeś to po okresie kwitnienia). Pamiętaj, aby dokonywać oprysków i ochrony roślin w dni bezdeszczowe.

Zapobieganie parchowi jabłoni

Oczywiście w procesie zwalczania chorób grzybowych najważniejsza jest prewencja. Nie inaczej jest w zwalczaniu parcha jabłoni, który także wymaga pewnych działań przed ich występowaniem.

  • Wygrabienie opadłych liści - w opadłych liściach pod drzewem namnażają się patogeny - w tym Venturia inaequalis. Usuń je więc i ogranicz potencjalną liczbę zarodników.
  • Spryskaj glebę roztworem mocznika - najlepiej roztworem 0,5%, który usprawni rozkład opadłych liści i zmniejszy ryzyko wystąpienia grzyba.
  • Kup odmiany sadzonek, które wyróżniają się wzmożoną odpornością. Do grupy tej przynależą np. Topazy, Kosztele czy Antonówki.
  • W marcu i kwietniu wykonaj zachowawczy oprysk profesjonalnym fungicydem.

Jak zwalczać parcha jabłoni?

 

Środki na parcha jabłoni dostępne na wpolu.pl

63,00zł
Brak w magazynie
450,00zł
Brak w magazynie
-2%
-1,00zł
75,00zł
76,00zł
-5%
-15,80zł
336,90zł
352,70zł

 

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-02-14
Aktualizacja: 2023-06-20
W praktyce rolniczej znane są bakterie asymilujące azot z otoczenia, współżyjące z roślinami uprawnymi. Przykładowo, jedne są związane miejscowo z pewnymi częśc...
Zobacz również:
Preparat Encera zawierający bakterie Gluconacetobacter diazotrophicus (Gd), został zbadany pod kątem jego zdolności do uzupełniania azotu w uprawie roślin. W od...
Rola azotu w rolnictwie jest niezwykle istotna. Jako przecież kluczowy składnik determinujący wzrost i zdrowie roślin. W tym kontekście pojawienie się preparatu...
Glifosat będący kluczowym składnikiem aktywnym w wielu herbicydach stosowanych w ochronie roślin od lat wywołuje żywe dyskusje dotyczące jego wpływu na środowis...
Werticilioza to choroba grzybowa atakująca rośliny, wywołana przez grzyby z rodzaju Verticillium. Dotyka ona zarówno rośliny ozdobne, jak i użytkowe, powodując ...