Polecany produkt
Polecany produkt

ZWALCZANIE CHWASTÓW W KUKURYDZY

Chwasty to poważne zagrożenie dla Twoich plonów. To one stanowią za "konkurencję", która kradnie składniki odżywcze, substancje czynne, wilgotność gleby i promienie słoneczne, osłabiając tym samym uprawę kukurydzy, która staje się słabsza i znacznie mniej obfitsza. Szacuje się, że intensywnie rosnące chwasty mogą sprawić, że zbiór plonów będzie mniejszy o nawet 20%. Dotyczy to zwłaszcza kukurydzy, w której występuje kilkadziesiąt gatunków chwastów - jednorocznych i wieloletnich. W jaki sposób je zwalczać? Jak powinna wyglądać efektywna ochrona kukurydzy?

Chwasty w uprawie kukurydzy - jak zwalczać?

Jednoroczne chwasty w kukurydzy

Plon kukurydzy narażony jest na występowanie kilkudziesięciu gatunków chwatów. Do tych najpopularniejszych zaliczane są chwasty jednoroczne jednoliścienne, takie jak np.:

  • chwastnica jednostronna,
  • włośnica zielona,
  • wyczyniec polny,
  • wiechlina roczna,
  • owies głuchy,
  • miotła zbożowa.

Jednoroczne chwasty w kukurydzy - włośnica zielona

włośnica zielona

Wieloletnie chwasty w uprawie kukurydzy

Pospolite chwaty wieloletnie, spotykane w uprawach kukurydzy, to np.:

  • perz właściwy,
  • skrzyp polny,
  • powój polny,
  • bylica pospolita,
  • ostrożeń polny.

Wieloletnie chwasty w uprawie kukurydzy - powój polny Wieloletnie chwasty w uprawie kukurydzy - skrzyp polny Wieloletnie chwasty w uprawie kukurydzy - ostrożeń polny

powój polny, skrzyp polny i ostrożeń polny

Jaki oprysk na chwasty w kukurydzy?

W tym celu należy stosować sprawdzone, profesjonalne i bezpieczne preparaty, które ochronią plantacje kukurydzy i przy okazji pozwolą pozbyć się nieproszonych gości. Tak oto do np. zwalczania perzu właściwego oraz innych chwastów jedno- i dwuliściennych należy używać preparatów, które wzbogacone są w szereg substancji aktywnych - tj. mezotrion oraz nicosulfuron, który należy do pochodnych sulfonylomocznika.

Szczególnie cenne i efektywne składniki, które sprawią, że zwalczanie chwastów w kukurydzy przebiegnie bez większych problemów, to m.in.:

  • terbutyloazyna - składnik, który zakłóca syntezę chlorofilu w roślinie i zaburza transport elektronów w II fazie fotosyntezy. Substancja jest czynna w warunkach ciągłej wilgotności gleby i działa przez bardzo długi czas.
  • chloroacetoanilidów S-metolachlor- składnik hamujący komórkową syntezę długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Również działa przez dłuższy czas.
  • mezotrion - składnik działający układowo i niszczący wew. mechanizmy ochrony cholorofilu oraz hamuje syntezę karetonoidów.

Oprysk na kukurydzę - kiedy stosować?

Kukurydza jest wyjątkowym gatunkiem, który wymaga prawidłowej pielęgnacji zwłaszcza w początkowym okresie wzrostu. Dlatego też rekomenduje się, aby oprysk na chwasty w kukurydzy wykonywać możliwie jak najwcześniej. Te mogą stanowić bowiem za zagrożenie dla Twojego plonu, ale także dla jakości tworzonej paszy. Pamiętaj, że od fazy 8 liści jej wzrost jest wyjątkowy intensywny, dzięki czemu ta będzie w stanie poradzić sobie z konkurencją w sposób samodzielny.

Jaki oprysk na chwasty w kukurydzy?

 

Przykładowe chwastobójcze środki ochrony roślin do stosowania w kukurydzy:

94,30zł
987,00zł
-2%
-6,00zł
306,50zł
312,50zł
111,50zł
-4%
-18,00zł
475,50zł
493,50zł
-3%
-13,10zł
498,70zł
511,80zł

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-02-15
Aktualizacja: 2023-06-20
Niewielkie, ciemne chrząszcze, które uwielbiają rośliny o mięsistych liściach - to właśnie opuchlaki. Mimo że dorosłe osobniki potrafią narobić niezłych szkód w...
Zobacz również:
Pięknie bujne plony to efekt nie tylko regularności i cierpliwości ogrodnika lub rolnika, ale także – szybkiej i właściwej reakcji na pojawiające się, ewentualn...
Początek sezonu niestety nie oszczędza plantatorów truskawek. Po pierwszych odkryciach na wielu plantacjach widać pierwsze choroby i szkodniki, pogoda w ostatni...
Jak rozpoznać żerowanie roztoczy? Jakie szkody powodują? Jak zwalczyć szkodniki w uprawach polowych i pod osłonami?  Przedstawiamy zestawienie środków ochron...
Twoje plony narażone są na działanie wielu „wrogów” i „rywali”. Wśród chwastów i grzybów pojawiają się szkodniki, które bytują na roślinach, osłabiając je i prz...