ZWALCZANIE CHWASTÓW W KUKURYDZY

Chwasty to poważne zagrożenie dla Twoich plonów. To one stanowią za "konkurencję", która kradnie składniki odżywcze, substancje czynne, wilgotność gleby i promienie słoneczne, osłabiając tym samym uprawę kukurydzy, która staje się słabsza i znacznie mniej obfitsza. Szacuje się, że intensywnie rosnące chwasty mogą sprawić, że zbiór plonów będzie mniejszy o nawet 20%. Dotyczy to zwłaszcza kukurydzy, w której występuje kilkadziesiąt gatunków chwastów - jednorocznych i wieloletnich. W jaki sposób je zwalczać? Jak powinna wyglądać efektywna ochrona kukurydzy?

Chwasty w uprawie kukurydzy - jak zwalczać?

Jednoroczne chwasty w kukurydzy

Plon kukurydzy narażony jest na występowanie kilkudziesięciu gatunków chwatów. Do tych najpopularniejszych zaliczane są chwasty jednoroczne jednoliścienne, takie jak np.:

 • chwastnica jednostronna,
 • włośnica zielona,
 • wyczyniec polny,
 • wiechlina roczna,
 • owies głuchy,
 • miotła zbożowa.

Jednoroczne chwasty w kukurydzy - włośnica zielona

włośnica zielona

Wieloletnie chwasty w uprawie kukurydzy

Pospolite chwaty wieloletnie, spotykane w uprawach kukurydzy, to np.:

 • perz właściwy,
 • skrzyp polny,
 • powój polny,
 • bylica pospolita,
 • ostrożeń polny.

Wieloletnie chwasty w uprawie kukurydzy - powój polny Wieloletnie chwasty w uprawie kukurydzy - skrzyp polny Wieloletnie chwasty w uprawie kukurydzy - ostrożeń polny

powój polny, skrzyp polny i ostrożeń polny

Jaki oprysk na chwasty w kukurydzy?

W tym celu należy stosować sprawdzone, profesjonalne i bezpieczne preparaty, które ochronią plantacje kukurydzy i przy okazji pozwolą pozbyć się nieproszonych gości. Tak oto do np. zwalczania perzu właściwego oraz innych chwastów jedno- i dwuliściennych należy używać preparatów, które wzbogacone są w szereg substancji aktywnych - tj. mezotrion oraz nicosulfuron, który należy do pochodnych sulfonylomocznika.

Szczególnie cenne i efektywne składniki, które sprawią, że zwalczanie chwastów w kukurydzy przebiegnie bez większych problemów, to m.in.:

 • terbutyloazyna - składnik, który zakłóca syntezę chlorofilu w roślinie i zaburza transport elektronów w II fazie fotosyntezy. Substancja jest czynna w warunkach ciągłej wilgotności gleby i działa przez bardzo długi czas.
 • chloroacetoanilidów S-metolachlor- składnik hamujący komórkową syntezę długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Również działa przez dłuższy czas.
 • mezotrion - składnik działający układowo i niszczący wew. mechanizmy ochrony cholorofilu oraz hamuje syntezę karetonoidów.

Oprysk na kukurydzę - kiedy stosować?

Kukurydza jest wyjątkowym gatunkiem, który wymaga prawidłowej pielęgnacji zwłaszcza w początkowym okresie wzrostu. Dlatego też rekomenduje się, aby oprysk na chwasty w kukurydzy wykonywać możliwie jak najwcześniej. Te mogą stanowić bowiem za zagrożenie dla Twojego plonu, ale także dla jakości tworzonej paszy. Pamiętaj, że od fazy 8 liści jej wzrost jest wyjątkowy intensywny, dzięki czemu ta będzie w stanie poradzić sobie z konkurencją w sposób samodzielny.

Jaki oprysk na chwasty w kukurydzy?

 

Przykładowe chwastobójcze środki ochrony roślin do stosowania w kukurydzy:

513,50zł
459,50zł
-4%
-5,50zł
146,00zł
151,50zł
297,00zł
-1%
-0,10zł
628,00zł
628,10zł
1001,00zł
-16%
-25,00zł
131,50zł
156,50zł
-10%
-10,20zł
91,80zł
102,00zł

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-02-15
Aktualizacja: 2023-06-20
Glifosat będący kluczowym składnikiem aktywnym w wielu herbicydach stosowanych w ochronie roślin od lat wywołuje żywe dyskusje dotyczące jego wpływu na środowis...
Zobacz również:
Werticilioza to choroba grzybowa atakująca rośliny, wywołana przez grzyby z rodzaju Verticillium. Dotyka ona zarówno rośliny ozdobne, jak i użytkowe, powodując ...
Pyretroidy to preparaty z grupy insektycydów, które zwalczają różne gatunki owadów i roztoczy. Znajdują zastosowanie w uprawach rolniczych i sadowniczych, a tak...
Drutowce to najczęściej spotykani niszczyciele warzyw korzeniowych. Pasożytują na ziemniakach, burakach, marchwi, pietruszce, cebuli, porach, roślinach z grupy ...
Mączlik szklarniowy, szkodnik roślin uprawianych przede wszystkim w szklarniach i pod osłonami z rzędu pluskwiaków, to bardzo mały, uskrzydlony owad. Ze względu...