0,00zł
DO RABATU NA WYSYŁKĘ: 1000złOPAKOWANIA PO ŚRODKACH OCHRONY ROŚLIN – CO Z NIMI ZROBIĆ?
Niektóre opakowania po chemicznych środkach ochrony roślin, nawozach, środkach biobójczych czy adiuwantach są w świetle polskiego prawa traktowane jako odpady niebezpieczne dla zwierząt, ludzi i środowiska. Oznacza to konieczność utylizowania ich w sposób określony przez PSOR (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin). Co należy z nimi zrobić?
Które opakowania po środkach ochrony roślin są odpadami niebezpiecznymi?
Opakowania po środkach niebezpiecznych wykorzystywanych w rolnictwie (np. nawozy, adiuwanty, produkty biobójcze) należy oddać do specjalnego punktu zbiórki. Aby opakowanie klasyfikowało się jako odpad niebezpieczny, musi mieć przynajmniej jedno z trzech oznaczeń:
- substancje toksyczne (GHS06),
- substancje rakotwórcze / mutagenne (GHS08),
- substancje szkodliwe dla środowiska (GHS09).
Jeśli chodzi o opakowania po chemicznych środkach ochrony roślin, muszą zostać oznaczone piktogramem GHS06, GHS09 (lub jeden i drugi). Brak takich oznaczeń na opakowaniu oznacza, że nie musisz ich oddawać do profesjonalnego punktu zbiórki.
Punkty zbiórki opakowań po zużytych środkach ochrony roślin nie przyjmują produktów przeterminowanych, wymagają one bowiem profesjonalnej utylizacji. W tym celu należy skorzystać z usług zajmujących się tym firm, które na indywidualne zamówienie odbierają i unieszkodliwiają przeterminowane środki oraz opakowania z ich resztkami (np. firmy Remondis, bezpośredni operator systemu PSOR). Nie wolno oddawać opakowań przedsiębiorstwom, które nie mają do tego uprawnień!
Opakowania po środkach ochrony roślin – tego nie wolno robić
Opakowań nie wolno spalać na własną rękę, wyrzucać z odpadami komunalnymi, a tym bardziej pozostawiać w lesie czy na polu. Nie należy również wykorzystywać ich do żadnych innych celów, chociażby przechowywania. Nie musisz oddawać opakowań do punktu zbiórki pojedynczo, jeśli na czas przechowywania zamkniesz je w szczelnym pojemniku w miejscu, w którym nie stwarzają zagrożenia dla zwierząt i ludzi, zwłaszcza dzieci (np. z dala od pasz).
Gdzie oddać opakowania po środkach ochrony roślin?
Każdy punkt sprzedaży agrochemikaliów ma obowiązek bezpłatnie przyjąć opakowania po zużytych produktach, a ich producenci i importerzy muszą zorganizować system ich zbierania, przechowywania i utylizacji. Najlepiej więc spytaj od razu przy zakupie, gdzie masz oddać zużyte opakowania. Co ważne, nie musisz robić tego w sklepie, w którym kupiłeś środki. Do dokonania zwrotu nie potrzebujesz także paragonu ani innego dowodu zakupu. Na stronie: systempsor.pl/uzytkownicy/#odbieramy znajdziesz wyszukiwarkę takich punktów.
Co zrobić przed oddaniem opakowań po środkach ochrony roślin?
Warunkiem oddania opakowania do zbiórki jest jego minimum trzykrotne przepłukanie, ponieważ punkty nie przyjmują opakowań z resztkami produktów (zasada ta nie obowiązuje w przypadku pudełek kartonowych i torebek foliowych). Pamiętaj, że popłuczyny należy wykorzystać do oprysku – nigdy nie wylewaj ich do kanalizacji albo zlewu, ponieważ stanowią zagrożenie dla środowiska. Zużyte opakowanie należy też nakłuć w taki sposób, aby uniemożliwić jego ponowne wykorzystanie.
Zadbaj też o to, aby osoba przyjmująca opakowania wystawiła Ci dowód ich przyjęcia. Możesz skorzystać z bezpłatnego formularza (do pobrania na systempsor.pl/uzytkownicy/#odbieramy), który okażesz w razie kontroli WIOŚ, WIORIN albo ARIMR.
Niewłaściwe postępowanie z opakowaniami po niebezpiecznych odpadach – konsekwencje
Osoba, która nie stosuje się do przepisów polskiego prawa, czyli niewłaściwe gospodarowanie odpadów niebezpiecznych, naraża się na poważne konsekwencje finansowe. Może to być kara grzywny albo zmniejszenia/całkowitego odebrania dotacji unijnych.
Źródło obrazków: https://pl.wikipedia.org/wiki/Piktogramy_okre%C5%9Blaj%C4%85ce_rodzaj_zagro%C5%BCenia