0,00zł
DO RABATU NA WYSYŁKĘ: 1000złSYSTEM NAWADNIANIA OGRODU – CO MUSISZ O NIM WIEDZIEĆ?
Posiadacze pięknych trawników, ogrodów warzywnych, sadów czy żywopłotów dobrze wiedzą, jak opłakane w skutkach może być suche i upalne lato. Noszenie wody w konewce na większych powierzchniach jest na tyle zbyt czaso- i pracochłonne, że wydaje się zupełnie pozbawione sensu. System nawadniania ogrodu to znacznie lepsze rozwiązanie. Co musisz o nim wiedzieć?
Kiedy warto zamontować system nawadniania ogrodu?
Systemy nawadniania do ogrodu najczęściej montuje się w przypadku:
- dużych trawników,
- żywopłotów,
- ogródków warzywnych,
- sadów owocowych,
- długich i dużych rabat kwiatowych.
Punktowe zraszacza/zakraplacze można też instalować do podlewania roślin w donicach, pojedynczych krzewów albo drzew.
System nawadniania ogrodu – elementy systemu nawadniania ogrodu
System do nawadniania ogrodu składa się z elastycznych rur z polietylenu (PE), którymi zostaje rozprowadzona do wszystkich obszarów działki. Łączy się je za pomocą złączek i trójników (liczba tych elementów zależy od tego, jak rozplanujesz układ rur). Do tego niezbędne są:
- zraszacze wynurzalne – podnoszą się nad powierzchnię ziemi pod wpływem ciśnienia wody i najlepiej sprawdzają do nawadniania trawników. W statycznych zraszaczach powstaje nad nimi coś w rodzaju wodnego parasola (mają mniejszy zasięg), a w obrotowych – silny strumień wody obracany przez głowicę,
- mikrozraszacze – emitują wodną mgiełkę, która nadaje się do podlewania delikatnych roślin i kwiatów.
W alternatywnym, kropelkowym nawadnianiu ogrodu, które sprawdza się do podlewania roślin rosnących w rzędach (np. żywopłotu, warzyw, drzew czy krzewów owocowych), montuje się:
- linie kroplujące – z pojedynczymi kroplownikami umieszczonymi na linii. Mogą się znajdować pod ziemią i dostarczać wodę bezpośrednio do korzeni albo nad ziemią. Do ogrodów warzywnych najczęściej stosuje się taśmy kroplujące,
- punktowe zakraplacze – przydają się do podlewania roślin znajdujących się na uboczu albo doniczkowych. Ma on w podstawie szpikulec, który wbija się w ziemię obok rośliny, a wodę do niego doprowadza wężykiem.
Poza tym w skład układu może wchodzić pompa. W mniejszych systemach nie zawsze zachodzi konieczność instalowania pomp, ponieważ wystarcza ciśnienie wody w sieci. Jeśli jednak układ nawadniający jest duży albo pobiera wodę ze studni, pompa jest niezbędna.
Sterowany ręcznie
W systemach nawadniania sterowanych ręcznie instalację uruchamia się przy pomocy zwykłych zaworów. To najprostsze i najtańsze rozwiązanie.
Sterowany elektrycznie
Elektryczne systemy nawadniania ogrodu wymagają jeszcze zegara sterującego i elektrozaworów. Zegar włącza system (lub jego sekcje) o wcześniej zaprogramowanych godzinach. W skład w pełni automatycznego systemu nawadniania wchodzi jeszcze czujnik wilgotności gleby (o zaprogramowanych porach pozwoli na podlewanie lub je zatrzyma) oraz czujnik opadów (zablokuje nawadnianie ogrodu w czasie deszczu).
Ile kosztuje system nawadniania ogrodu? Jak samemu zrobić system nawadniania ogrodu?
Cena systemu nawadniania zależy od tego, czy kupujesz gotowe zestawy, czy tworzysz system zupełnie samodzielnie, a także od jego wielkości, powierzchni gruntu, rozległości instalacji i nowoczesności (inteligentne rozwiązania kosztują więcej). Do budżetu opłaca się nieraz doliczyć także wykopanie studni głębinowej czy usługi mini-koparką – gdy musisz zamontować naprawdę duży system, zatrudnienie operatora koparki, który uwinie się z wykonaniem rowów może okazać się rozsądne. Specjaliści z pewnego serwisu meblowego szacują, że koszt takiego przedsięwzięcia waha się w granicach 3-13 tysięcy złotych (choć najbardziej samodzielne złote rączki mogą spróbować się zamknąć w 2 tysiącach). Automatyczne nawadnianie ogrodu może być znacznie droższe, jeśli zdecydujesz się na zaawansowane systemy.
Aktualizacja: 2023-06-20