FERTYGACJA - CZYMS JEST I JAKIE NAWOZY STOSOWAĆ?

Najpowszechniejszym sposobem na dostarczanie roślinom składników pokarmowych jest stosowanie nawożenia. W tym celu najczęściej stosuje się tzw. nawozy stałe, które przenikają z gleby wprost do wyższych partii plonów, przyczyniając się do tworzenia bujnych i owocnych zbiorów. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny i warunki środowiskowe zezwalają na taki sposób odżywiania. Dlatego też - aby zwiększyć efektywność procesów pielęgnacyjnych oraz aby spotęgować wzrost roślin - wprowadzono nową metodę fertygacji.

Zatem, automatyczny system nawadniania - jak działa? Jak dobrać odpowiedni dobór nawozów do fertygacji? Na co zwrócić uwagę w strefie działania instalacji nawodnieniowej?

Dlaczego warto stosować fertygację?

Czym jest fertygacja?

Fertgacja – fertigation – pochodzi od dwóch słów fertilisation – nawożenie oraz irrigation – nawadnianie.

Rozwijając tę krótką charakterystykę - jest to specjalistyczna technika stosowania nawożenia i dostarczania składników pokarmowych, przy jednoczesnym stosowaniu dedykowanych systemów nawadniających. Docelowo metoda ta ma zwiększyć efektywność dostarczania najcenniejszych substancji, jednocześnie odpowiadając na potrzeby wodne roślin sadowniczych. Głównie proces ten sprawdza się w uprawach ogrodniczych pod osłonami (głównie w profesjonalnych uprawach warzyw), chociaż coraz częściej rolnicy stosują ją również w uprawach na podłożach inertnych.

Dlaczego warto stosować fertygację?

Wśród głównych zalet i korzyści tejże metody wymienia się m.in.:

  • ekonomiczność - metoda pozwala zmniejszyć dawki stosowanego nawozu, przy jednoczesnym zachowaniu efektywności,
  • metoda nie wpływa negatywnie na środowisko glebowe,
  • składniki pokarmowe w bardzo szybki sposób dostarczane są do strefy korzeniowej roślin,
  • możliwe jest wyrównanie procesu wzrostu roślin sadowniczych,
  • swoboda w regulowaniu składników pokarmowych - z myślą o potrzebach plonów,
  • przywracanie jonowej równowagi,
  • efektywne dostarczane są składniki odżywcze,
  • automatyzacja procesu podlewania roślin,
  • możesz dowolnie zmieniać skład pożywki - np. w zależności od fazy rozwojowej.

Jaki nawóz do fertygacji wybrać?

W uprawie warzyw i w procesie fertygacji najważniejszy jest dobór dedykowanego nawozu. W tym celu zapoznaj się z ofertą popularnych producentów, dokładnie czytając naklejane etykiety. To na nich znajdziesz informacje o np. składzie, sposobach stosowania i środkach ostrożności. Przykładem są np. nawozy Fertygold, które dostaniesz w naszej ofercie. Jest to popularna grupa produktów na bazie NPK z mikroelementami, które stosuje się w uprawach sadowniczych czy warzywniczych.

Nawozy do fertygacji powinny być:

  • Rozpuszczalne – im lepsza jest ich rozpuszczalność w wodzie, tym mniej pracy musisz włożyć do przygotowania pożywki, a tym samym - na efektywność przyszłej kondycji infrastruktury. Pamiętaj, że w pełni rozpuszczalnych nawozach składniki wchłaniane są szybciej.
  • Zbilansowane – skład nawozów powinien być uzupełniony o najcenniejsze składniki - np. w magnez, azot i potas, który jest szczególnie cenny podczas wytwarzania masy zielonej.

Profesjonalne nawozy do fertygacji znajdziesz w naszej ofercie, dlatego już teraz zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi, dostępnymi produktami.

System fertygacji - o czym musisz pamiętać?

Zanim zastosujesz ową metodę - zgłąb wiedzę w zakresie nawożenia, budowania infrastruktury i przebiegania całej techniki. Przygotowanie merytoryczne pozwoli Ci uniknąć błędów i tym samym - kosztownych wpadek i uśmiercania plonów.

Dawka nawozów powinna być zróżnicowana, a także rozwodniona, co ma zwiększyć efektywność owej metody. Biorąc pod uwagę fakt, że składniki pokarmowe w procesie podlewania roślin będą dostarczane znacznie częściej - tj. co 2. dni, a nie co kilka dni - musisz kontrolować stan swoich roślin. Konieczna w tym celu jest:

  • kontrola odczynu gleby,
  • analiza gleby,
  • analiza nawozu, dawkowanego w odpowiednich proporcjach.

Oprócz powyższych analiz na rozwój roślin wpływ ma także jakość wody - ta nie powinna być twarda i uzdatniona, bowiem dojść może do nieuczynnienia poszczególnych składników pokarmowych.

System fertygacji - jaki nawóz do fertygacji wybrać?

 

Sprawdź popularne nawozy do fertygacji dostępne na wpolu.pl

374,60zł
238,80zł
286,50zł
Brak w magazynie
835,00zł
155,50zł
-11%
-7,60zł
66,90zł
74,50zł
160,50zł
138,50zł
Brak w magazynie
288,70zł
Brak w magazynie
55,50zł
Brak w magazynie
250,00zł
Brak w magazynie
189,99zł
Brak w magazynie
228,50zł
Data dodania: 2023-05-12
Aktualizacja: 2023-06-20
W praktyce rolniczej znane są bakterie asymilujące azot z otoczenia, współżyjące z roślinami uprawnymi. Przykładowo, jedne są związane miejscowo z pewnymi częśc...
Zobacz również:
Preparat Encera zawierający bakterie Gluconacetobacter diazotrophicus (Gd), został zbadany pod kątem jego zdolności do uzupełniania azotu w uprawie roślin. W od...
Rola azotu w rolnictwie jest niezwykle istotna. Jako przecież kluczowy składnik determinujący wzrost i zdrowie roślin. W tym kontekście pojawienie się preparatu...
Dolomit jest naturalnym nawozem wapniowo-magnezowym, który odgrywa kluczową rolę w ogrodnictwie i rolnictwie. Głównie jest stosowany do odkwaszania gleby, dosta...
W kontekście rosnących wyzwań związanych z produkcją rolną takich jak potrzeba zwiększenia plonów przy jednoczesnym zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisk...