DODAJ W KOSZYKU PRODUKTY PROMOCYJNE ZA 5 lub10 gr

FERTYGACJA - CZYMS JEST I JAKIE NAWOZY STOSOWAĆ?

Najpowszechniejszym sposobem na dostarczanie roślinom składników pokarmowych jest stosowanie nawożenia. W tym celu najczęściej stosuje się tzw. nawozy stałe, które przenikają z gleby wprost do wyższych partii plonów, przyczyniając się do tworzenia bujnych i owocnych zbiorów. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny i warunki środowiskowe zezwalają na taki sposób odżywiania. Dlatego też - aby zwiększyć efektywność procesów pielęgnacyjnych oraz aby spotęgować wzrost roślin - wprowadzono nową metodę fertygacji.

Zatem, automatyczny system nawadniania - jak działa? Jak dobrać odpowiedni dobór nawozów do fertygacji? Na co zwrócić uwagę w strefie działania instalacji nawodnieniowej?

Dlaczego warto stosować fertygację?

Czym jest fertygacja?

Fertgacja – fertigation – pochodzi od dwóch słów fertilisation – nawożenie oraz irrigation – nawadnianie.

Rozwijając tę krótką charakterystykę - jest to specjalistyczna technika stosowania nawożenia i dostarczania składników pokarmowych, przy jednoczesnym stosowaniu dedykowanych systemów nawadniających. Docelowo metoda ta ma zwiększyć efektywność dostarczania najcenniejszych substancji, jednocześnie odpowiadając na potrzeby wodne roślin sadowniczych. Głównie proces ten sprawdza się w uprawach ogrodniczych pod osłonami (głównie w profesjonalnych uprawach warzyw), chociaż coraz częściej rolnicy stosują ją również w uprawach na podłożach inertnych.

Dlaczego warto stosować fertygację?

Wśród głównych zalet i korzyści tejże metody wymienia się m.in.:

  • ekonomiczność - metoda pozwala zmniejszyć dawki stosowanego nawozu, przy jednoczesnym zachowaniu efektywności,
  • metoda nie wpływa negatywnie na środowisko glebowe,
  • składniki pokarmowe w bardzo szybki sposób dostarczane są do strefy korzeniowej roślin,
  • możliwe jest wyrównanie procesu wzrostu roślin sadowniczych,
  • swoboda w regulowaniu składników pokarmowych - z myślą o potrzebach plonów,
  • przywracanie jonowej równowagi,
  • efektywne dostarczane są składniki odżywcze,
  • automatyzacja procesu podlewania roślin,
  • możesz dowolnie zmieniać skład pożywki - np. w zależności od fazy rozwojowej.

Jaki nawóz do fertygacji wybrać?

W uprawie warzyw i w procesie fertygacji najważniejszy jest dobór dedykowanego nawozu. W tym celu zapoznaj się z ofertą popularnych producentów, dokładnie czytając naklejane etykiety. To na nich znajdziesz informacje o np. składzie, sposobach stosowania i środkach ostrożności. Przykładem są np. nawozy Fertygold, które dostaniesz w naszej ofercie. Jest to popularna grupa produktów na bazie NPK z mikroelementami, które stosuje się w uprawach sadowniczych czy warzywniczych.

Nawozy do fertygacji powinny być:

  • Rozpuszczalne – im lepsza jest ich rozpuszczalność w wodzie, tym mniej pracy musisz włożyć do przygotowania pożywki, a tym samym - na efektywność przyszłej kondycji infrastruktury. Pamiętaj, że w pełni rozpuszczalnych nawozach składniki wchłaniane są szybciej.
  • Zbilansowane – skład nawozów powinien być uzupełniony o najcenniejsze składniki - np. w magnez, azot i potas, który jest szczególnie cenny podczas wytwarzania masy zielonej.

Profesjonalne nawozy do fertygacji znajdziesz w naszej ofercie, dlatego już teraz zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi, dostępnymi produktami.

System fertygacji - o czym musisz pamiętać?

Zanim zastosujesz ową metodę - zgłąb wiedzę w zakresie nawożenia, budowania infrastruktury i przebiegania całej techniki. Przygotowanie merytoryczne pozwoli Ci uniknąć błędów i tym samym - kosztownych wpadek i uśmiercania plonów.

Dawka nawozów powinna być zróżnicowana, a także rozwodniona, co ma zwiększyć efektywność owej metody. Biorąc pod uwagę fakt, że składniki pokarmowe w procesie podlewania roślin będą dostarczane znacznie częściej - tj. co 2. dni, a nie co kilka dni - musisz kontrolować stan swoich roślin. Konieczna w tym celu jest:

  • kontrola odczynu gleby,
  • analiza gleby,
  • analiza nawozu, dawkowanego w odpowiednich proporcjach.

Oprócz powyższych analiz na rozwój roślin wpływ ma także jakość wody - ta nie powinna być twarda i uzdatniona, bowiem dojść może do nieuczynnienia poszczególnych składników pokarmowych.

System fertygacji - jaki nawóz do fertygacji wybrać?

 

Sprawdź popularne nawozy do fertygacji dostępne na wpolu.pl

377,80zł
253,60zł
Brak w magazynie
318,50zł
699,00zł
200,00zł
200,00zł
150,00zł
Brak w magazynie
312,00zł
57,50zł
Brak w magazynie
245,00zł
245,00zł
292,80zł
Brak w magazynie
330,00zł
Brak w magazynie

Data dodania: 2023-05-12
Aktualizacja: 2023-05-22
Calleaf Calcium to nawóz wapniowy z krzemem, który zwiększa trwałość pozbiorczą owoców. Stosowanie tego nawozu to lepsza jakość plonu handlowego oraz jego dłużs...
Zobacz również:
Wapnowanie gleby to ważny zabieg rolniczy, który uzupełnia plan nawożenia pól i innych użytków azotem. Dlaczego? Ponieważ gdy odczyn gleby staje się zbyt niski ...
Rozsiewacze nawozów sztucznych to maszyny rolnicze, bez których wielu rolników nie wyobraża sobie prowadzenia gospodarstwa. Na rynku można znaleźć wiele ich rod...
Bujne plony i imponujące zbiory to cel niemalże każdego rolnika i ogrodnika. Nierzadko zdarza się, że pomimo zapewniania optymalnych warunków, rośliny potrzebuj...
Jakie są objawy i na czym polega profilaktyka mączniaka prawdziwego? Jak go zwalczać? ...