NAWOZY FOSFOROWE - RODZAJE, ZASTOSOWANIE, CENY

Nawozy fosforowe od lat stanowią podstawę planu zasilania gleb w składniki mineralne. Zgodnie z badaniami zleconymi przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska — w Polsce w 2023 prawie 40% terenów charakteryzowała się bardzo niską i niską zawartością łatwo przyswajalnego fosforu[1]. Co warto wiedzieć o ich właściwościach tych preparatów? Czy są one przydatne zawsze w uprawie warzyw?

Wpływ fosforu na rośliny. Dlaczego rośliny potrzebują fosforu?

Dlaczego rośliny potrzebują fosforu?

Fosfor – razem z azotem i potasem – to najważniejszy makroskładnik niezbędny roślinom do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Praktycznie wszystkie procesy zachodzące w komórkach roślinnych w jakimś stopniu zależą od tego pierwiastka! W połączeniach organicznych wchodzi on w skład DNA, fosfolipidów i nośników energii, a w nieorganicznych – bierze udział w reakcjach enzymatycznych decydujących o całokształcie metabolizmu.

Nawozy fosforowe – jakie znaczenie ma dostarczanie fosforu?

Nawożenie fosforem ma największe znaczenie dla roślin, które dostarczają plon w formie ziaren, nasion i owoców. Największe zapotrzebowanie wykazuje rzepak ozimy, mniejsze – rośliny strączkowe i zboża (groch, pszenica ozima, żyto ozime, kukurydza), a najmniejsze – rośliny okopowe.

Sam fosfor nie wpływa na ilość czy wysokość plonów, ale bardzo poprawia ich jakość. Ponadto odpowiednia dawka fosforu sprawia, że rośliny lepiej przyswajają azot, a co za tym idzie – stają się bujniejsze. Stosowanie nawozów fosforowych sprawia też, że rośliny wykształcają lepiej wybarwione i większe kwiaty oraz owoce, a także mocniejszy system korzeniowy.

Nawozy fosforowe – Fosactiv Foliar NP. Jakie znaczenie ma dostarczanie fosforu?

Obecnie stosowane rodzaje nawozów fosforowych

Ze względu na konieczność ograniczania emisji CO2 produkcja nawozów znacznie spadła, a niektóre – kiedyś powszechnie znane i używane – praktycznie są już niedostępne (np. superfosfat potrójny granulowany, tomasyna, mączka fosforytowa). Obecnie na rynku w grupie nawozów z fosofrem wymienia się:

  • szybko działające – superfosfaty rozpuszczalne w wodzie. Są to zmielone apatyty i fosforyty połączone z kwasem siarkowym, które różnią się zawartością i formą fosforu oraz właściwościami,
  • bardzo wolno działające – słabo rozpuszczalne w wodzie. To mączki fosforytowe, czyli zmielone i pozbawione zanieczyszczeń fosforyty.

Poza tym fosfor występuje też w mineralnych nawozach wieloskładnikowych, np. NPK, czyli mieszankach azotu, fosforu i potasu w różnych proporcjach, często wzbogaconych również mikroskładnikami.

Zastosowanie nawozów fosforowych

Największym problemem związanym z nawożeniem fosforem jest fakt, że w pierwszym roku po zasileniu gleby rośliny uprawne pobierają jedynie 5-10% tego pierwiastka pochodzącego z nawozu, a resztę – z resztek roślinnych znajdujących się w gruncie[2]. Poza tym tempo pobierania tego minerału nie jest równomierne: dla roślin jarych wyróżnia się dwie fazy krytyczne, a dla ozimych – trzy. Są to:

  1. budowa systemu korzeniowego i krzewienie się zbóż,
  2. początek wiosennej wegetacji (dotyczy roślin ozimych),
  3. kwitnienie oraz tworzenie nasion i ziarniaków.

Nawozy fosforowe – Wuxal P45. Kiedy stosować nawozy fosforowe?

Kiedy stosuje się nawozy fosforowe?

Prawidłowe stosowanie nawozów fosforowych powinno obejmować wszystkie te fazy, najlepiej na przestrzeni 3-4 lat. Ważna jest również znajomość aktualnej zasobności gleby w biodostępny fosfor, która pozwala dobrać odpowiednią dawkę nawozu (zbyt duża zawartość fosforu również nie jest korzystna, ponieważ ulega on zjawisku uwsteczniania i staje się niedostępny dla roślin). W dwóch pierwszych fazach rośliny dobrze reagują na nawożenie fosforem, a w trzeciej – korzystają z tzw. fosforu przyswajalnego znajdującego się w glebie.

Co jeszcze warto wiedzieć o nawozach fosforowych?

Najlepszym momentem na stosowanie nawozów fosforowych jest jesień, a najlepszym sposobem – nawożenie przedsiewne, do gruntu. Jeśli zajdzie potrzeba nawożenia pogłównego, najlepiej wykorzystać superfosfat prosty (z powodu dobrej rozpuszczalności fosforanu wapnia). Nawóz należy rozprowadzić na głębokości korzeni (ok. 20 cm, a dla drzew owocowych – ok. 50 cm) i dokładnie wymieszać z ziemią. Poza tym nawozów tych nie miesza się z nawozami z wapniem.

Nawozy fosforowe — ceny 2023

Na szczęście ceny nawozów fosforowych nie są wysokie (ok. 7 zł/kg). Aby poznać dokładną wycenę — zapoznaj się z ofertą wPolu.pl!

Co warto wiedzieć o nawozach fosforowych?

 

Przypisy:

[1] https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/gleba/ile-mamy-fosforu-w-glebach. [dostęp online: 27.04.2023].

[2] https://iung.pl/sir/zeszyt45_1.pdf. [dostęp online: 27.04.2023].

Źródła:

  1. https://www.kalendarzrolnikow.pl/3887/nawozenie-fosforem-dlaczego-jest-tak-wazne. [dostęp online: 27.04.2023].
  2. https://e.sggw.pl/mod/page/view.php?id=20305. [dostęp online: 27.04.2023].
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Nawozy_fosforowe. [dostęp online: 27.04.2023].

 

Sprawdź nawozy fosforowe dostępne na wpolu.pl

-7%
-8,30zł
110,40zł
118,70zł
369,10zł
486,90zł
Brak w magazynie
44,10zł
Brak w magazynie
521,90zł
364,20zł
Brak w magazynie
587,00zł
34,80zł
209,00zł
106,20zł
Brak w magazynie
-9%
-7,57zł
82,73zł
90,30zł
Data dodania: 2023-05-16
Aktualizacja: 2023-06-20
Truskawki to wieloletnie rośliny owocowe, należące do rodziny różowatych (Rosaceae). W ogrodnictwie cenione są za swoje smaczne i aromatyczne owoce, które dojrz...
Zobacz również:
Ziemniaki są jeden z najpopularniejszych warzyw nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ich doskonały smak i uniwersalność w kuchni wymaga jednak starannego...
Potas jest jednym z najważniejszych składników, wykorzystywanych zarówno w profesjonalnym rolnictwie, jak i hobbistycznym ogrodnictwie. Składnik ten odgrywa klu...
W praktyce rolniczej znane są bakterie asymilujące azot z otoczenia, współżyjące z roślinami uprawnymi. Przykładowo, jedne są związane miejscowo z pewnymi częśc...
Rola azotu w rolnictwie jest niezwykle istotna. Jako przecież kluczowy składnik determinujący wzrost i zdrowie roślin. W tym kontekście pojawienie się preparatu...