DODAJ W KOSZYKU PRODUKTY PROMOCYJNE ZA 5 lub10 gr

NAWOZY FOSFOROWE - RODZAJE, ZASTOSOWANIE, CENY

Nawozy fosforowe od lat stanowią podstawę planu zasilania gleb w składniki mineralne. Zgodnie z badaniami zleconymi przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska — w Polsce w 2023 prawie 40% terenów charakteryzowała się bardzo niską i niską zawartością łatwo przyswajalnego fosforu[1]. Co warto wiedzieć o ich właściwościach tych preparatów? Czy są one przydatne zawsze w uprawie warzyw?

Wpływ fosforu na rośliny. Dlaczego rośliny potrzebują fosforu?

Dlaczego rośliny potrzebują fosforu?

Fosfor – razem z azotem i potasem – to najważniejszy makroskładnik niezbędny roślinom do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Praktycznie wszystkie procesy zachodzące w komórkach roślinnych w jakimś stopniu zależą od tego pierwiastka! W połączeniach organicznych wchodzi on w skład DNA, fosfolipidów i nośników energii, a w nieorganicznych – bierze udział w reakcjach enzymatycznych decydujących o całokształcie metabolizmu.

Nawozy fosforowe – jakie znaczenie ma dostarczanie fosforu?

Nawożenie fosforem ma największe znaczenie dla roślin, które dostarczają plon w formie ziaren, nasion i owoców. Największe zapotrzebowanie wykazuje rzepak ozimy, mniejsze – rośliny strączkowe i zboża (groch, pszenica ozima, żyto ozime, kukurydza), a najmniejsze – rośliny okopowe.

Sam fosfor nie wpływa na ilość czy wysokość plonów, ale bardzo poprawia ich jakość. Ponadto odpowiednia dawka fosforu sprawia, że rośliny lepiej przyswajają azot, a co za tym idzie – stają się bujniejsze. Stosowanie nawozów fosforowych sprawia też, że rośliny wykształcają lepiej wybarwione i większe kwiaty oraz owoce, a także mocniejszy system korzeniowy.

Nawozy fosforowe – Fosactiv Foliar NP. Jakie znaczenie ma dostarczanie fosforu?

Obecnie stosowane rodzaje nawozów fosforowych

Ze względu na konieczność ograniczania emisji CO2 produkcja nawozów znacznie spadła, a niektóre – kiedyś powszechnie znane i używane – praktycznie są już niedostępne (np. superfosfat potrójny granulowany, tomasyna, mączka fosforytowa). Obecnie na rynku w grupie nawozów z fosofrem wymienia się:

  • szybko działające – superfosfaty rozpuszczalne w wodzie. Są to zmielone apatyty i fosforyty połączone z kwasem siarkowym, które różnią się zawartością i formą fosforu oraz właściwościami,
  • bardzo wolno działające – słabo rozpuszczalne w wodzie. To mączki fosforytowe, czyli zmielone i pozbawione zanieczyszczeń fosforyty.

Poza tym fosfor występuje też w mineralnych nawozach wieloskładnikowych, np. NPK, czyli mieszankach azotu, fosforu i potasu w różnych proporcjach, często wzbogaconych również mikroskładnikami.

Zastosowanie nawozów fosforowych

Największym problemem związanym z nawożeniem fosforem jest fakt, że w pierwszym roku po zasileniu gleby rośliny uprawne pobierają jedynie 5-10% tego pierwiastka pochodzącego z nawozu, a resztę – z resztek roślinnych znajdujących się w gruncie[2]. Poza tym tempo pobierania tego minerału nie jest równomierne: dla roślin jarych wyróżnia się dwie fazy krytyczne, a dla ozimych – trzy. Są to:

  1. budowa systemu korzeniowego i krzewienie się zbóż,
  2. początek wiosennej wegetacji (dotyczy roślin ozimych),
  3. kwitnienie oraz tworzenie nasion i ziarniaków.

Nawozy fosforowe – Wuxal P45. Kiedy stosować nawozy fosforowe?

Kiedy stosuje się nawozy fosforowe?

Prawidłowe stosowanie nawozów fosforowych powinno obejmować wszystkie te fazy, najlepiej na przestrzeni 3-4 lat. Ważna jest również znajomość aktualnej zasobności gleby w biodostępny fosfor, która pozwala dobrać odpowiednią dawkę nawozu (zbyt duża zawartość fosforu również nie jest korzystna, ponieważ ulega on zjawisku uwsteczniania i staje się niedostępny dla roślin). W dwóch pierwszych fazach rośliny dobrze reagują na nawożenie fosforem, a w trzeciej – korzystają z tzw. fosforu przyswajalnego znajdującego się w glebie.

Co jeszcze warto wiedzieć o nawozach fosforowych?

Najlepszym momentem na stosowanie nawozów fosforowych jest jesień, a najlepszym sposobem – nawożenie przedsiewne, do gruntu. Jeśli zajdzie potrzeba nawożenia pogłównego, najlepiej wykorzystać superfosfat prosty (z powodu dobrej rozpuszczalności fosforanu wapnia). Nawóz należy rozprowadzić na głębokości korzeni (ok. 20 cm, a dla drzew owocowych – ok. 50 cm) i dokładnie wymieszać z ziemią. Poza tym nawozów tych nie miesza się z nawozami z wapniem.

Nawozy fosforowe — ceny 2023

Na szczęście ceny nawozów fosforowych nie są wysokie (ok. 7 zł/kg). Aby poznać dokładną wycenę — zapoznaj się z ofertą wPolu.pl!

Co warto wiedzieć o nawozach fosforowych?

 

Przypisy:

[1] https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/gleba/ile-mamy-fosforu-w-glebach. [dostęp online: 27.04.2023].

[2] https://iung.pl/sir/zeszyt45_1.pdf. [dostęp online: 27.04.2023].

Źródła:

  1. https://www.kalendarzrolnikow.pl/3887/nawozenie-fosforem-dlaczego-jest-tak-wazne. [dostęp online: 27.04.2023].
  2. https://e.sggw.pl/mod/page/view.php?id=20305. [dostęp online: 27.04.2023].
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Nawozy_fosforowe. [dostęp online: 27.04.2023].

 

Sprawdź nawozy fosforowe dostępne na wpolu.pl

147,90zł
401,40zł
477,20zł
48,50zł
541,90zł
408,00zł
669,00zł
43,30zł
209,00zł
290,00zł
49,20zł
100,50zł

Data dodania: 2023-05-16
Aktualizacja: 2023-05-22
Calleaf Calcium to nawóz wapniowy z krzemem, który zwiększa trwałość pozbiorczą owoców. Stosowanie tego nawozu to lepsza jakość plonu handlowego oraz jego dłużs...
Zobacz również:
Wapnowanie gleby to ważny zabieg rolniczy, który uzupełnia plan nawożenia pól i innych użytków azotem. Dlaczego? Ponieważ gdy odczyn gleby staje się zbyt niski ...
Rozsiewacze nawozów sztucznych to maszyny rolnicze, bez których wielu rolników nie wyobraża sobie prowadzenia gospodarstwa. Na rynku można znaleźć wiele ich rod...
Bujne plony i imponujące zbiory to cel niemalże każdego rolnika i ogrodnika. Nierzadko zdarza się, że pomimo zapewniania optymalnych warunków, rośliny potrzebuj...
Jakie są objawy i na czym polega profilaktyka mączniaka prawdziwego? Jak go zwalczać? ...