NAWOZY FOSFOROWE - RODZAJE, ZASTOSOWANIE, CENY

Nawozy fosforowe od lat stanowią podstawę planu zasilania gleb w składniki mineralne. Zgodnie z badaniami zleconymi przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska — w Polsce w 2023 prawie 40% terenów charakteryzowała się bardzo niską i niską zawartością łatwo przyswajalnego fosforu[1]. Co warto wiedzieć o ich właściwościach tych preparatów? Czy są one przydatne zawsze w uprawie warzyw?

Wpływ fosforu na rośliny. Dlaczego rośliny potrzebują fosforu?

Dlaczego rośliny potrzebują fosforu?

Fosfor – razem z azotem i potasem – to najważniejszy makroskładnik niezbędny roślinom do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Praktycznie wszystkie procesy zachodzące w komórkach roślinnych w jakimś stopniu zależą od tego pierwiastka! W połączeniach organicznych wchodzi on w skład DNA, fosfolipidów i nośników energii, a w nieorganicznych – bierze udział w reakcjach enzymatycznych decydujących o całokształcie metabolizmu.

Nawozy fosforowe – jakie znaczenie ma dostarczanie fosforu?

Nawożenie fosforem ma największe znaczenie dla roślin, które dostarczają plon w formie ziaren, nasion i owoców. Największe zapotrzebowanie wykazuje rzepak ozimy, mniejsze – rośliny strączkowe i zboża (groch, pszenica ozima, żyto ozime, kukurydza), a najmniejsze – rośliny okopowe.

Sam fosfor nie wpływa na ilość czy wysokość plonów, ale bardzo poprawia ich jakość. Ponadto odpowiednia dawka fosforu sprawia, że rośliny lepiej przyswajają azot, a co za tym idzie – stają się bujniejsze. Stosowanie nawozów fosforowych sprawia też, że rośliny wykształcają lepiej wybarwione i większe kwiaty oraz owoce, a także mocniejszy system korzeniowy.

Nawozy fosforowe – Fosactiv Foliar NP. Jakie znaczenie ma dostarczanie fosforu?

Obecnie stosowane rodzaje nawozów fosforowych

Ze względu na konieczność ograniczania emisji CO2 produkcja nawozów znacznie spadła, a niektóre – kiedyś powszechnie znane i używane – praktycznie są już niedostępne (np. superfosfat potrójny granulowany, tomasyna, mączka fosforytowa). Obecnie na rynku w grupie nawozów z fosofrem wymienia się:

  • szybko działające – superfosfaty rozpuszczalne w wodzie. Są to zmielone apatyty i fosforyty połączone z kwasem siarkowym, które różnią się zawartością i formą fosforu oraz właściwościami,
  • bardzo wolno działające – słabo rozpuszczalne w wodzie. To mączki fosforytowe, czyli zmielone i pozbawione zanieczyszczeń fosforyty.

Poza tym fosfor występuje też w mineralnych nawozach wieloskładnikowych, np. NPK, czyli mieszankach azotu, fosforu i potasu w różnych proporcjach, często wzbogaconych również mikroskładnikami.

Zastosowanie nawozów fosforowych

Największym problemem związanym z nawożeniem fosforem jest fakt, że w pierwszym roku po zasileniu gleby rośliny uprawne pobierają jedynie 5-10% tego pierwiastka pochodzącego z nawozu, a resztę – z resztek roślinnych znajdujących się w gruncie[2]. Poza tym tempo pobierania tego minerału nie jest równomierne: dla roślin jarych wyróżnia się dwie fazy krytyczne, a dla ozimych – trzy. Są to:

  1. budowa systemu korzeniowego i krzewienie się zbóż,
  2. początek wiosennej wegetacji (dotyczy roślin ozimych),
  3. kwitnienie oraz tworzenie nasion i ziarniaków.

Nawozy fosforowe – Wuxal P45. Kiedy stosować nawozy fosforowe?

Kiedy stosuje się nawozy fosforowe?

Prawidłowe stosowanie nawozów fosforowych powinno obejmować wszystkie te fazy, najlepiej na przestrzeni 3-4 lat. Ważna jest również znajomość aktualnej zasobności gleby w biodostępny fosfor, która pozwala dobrać odpowiednią dawkę nawozu (zbyt duża zawartość fosforu również nie jest korzystna, ponieważ ulega on zjawisku uwsteczniania i staje się niedostępny dla roślin). W dwóch pierwszych fazach rośliny dobrze reagują na nawożenie fosforem, a w trzeciej – korzystają z tzw. fosforu przyswajalnego znajdującego się w glebie.

Co jeszcze warto wiedzieć o nawozach fosforowych?

Najlepszym momentem na stosowanie nawozów fosforowych jest jesień, a najlepszym sposobem – nawożenie przedsiewne, do gruntu. Jeśli zajdzie potrzeba nawożenia pogłównego, najlepiej wykorzystać superfosfat prosty (z powodu dobrej rozpuszczalności fosforanu wapnia). Nawóz należy rozprowadzić na głębokości korzeni (ok. 20 cm, a dla drzew owocowych – ok. 50 cm) i dokładnie wymieszać z ziemią. Poza tym nawozów tych nie miesza się z nawozami z wapniem.

Nawozy fosforowe — ceny 2023

Na szczęście ceny nawozów fosforowych nie są wysokie (ok. 7 zł/kg). Aby poznać dokładną wycenę — zapoznaj się z ofertą wPolu.pl!

Co warto wiedzieć o nawozach fosforowych?

 

Przypisy:

[1] https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/gleba/ile-mamy-fosforu-w-glebach. [dostęp online: 27.04.2023].

[2] https://iung.pl/sir/zeszyt45_1.pdf. [dostęp online: 27.04.2023].

Źródła:

  1. https://www.kalendarzrolnikow.pl/3887/nawozenie-fosforem-dlaczego-jest-tak-wazne. [dostęp online: 27.04.2023].
  2. https://e.sggw.pl/mod/page/view.php?id=20305. [dostęp online: 27.04.2023].
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Nawozy_fosforowe. [dostęp online: 27.04.2023].

 

Sprawdź nawozy fosforowe dostępne na wpolu.pl

-3%
-2,70zł
105,60zł
108,30zł
-12%
-41,60zł
328,40zł
370,00zł
477,20zł
-26%
-15,10zł
44,10zł
59,20zł
541,90zł
408,00zł
669,00zł
Brak w magazynie
39,90zł
209,00zł
106,20zł
Brak w magazynie
-22%
-9,60zł
35,80zł
45,40zł
-4%
-3,10zł
80,30zł
83,40zł
Data dodania: 2023-05-16
Aktualizacja: 2023-06-20
Nawozy Osmocote stanowią nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie ogrodnictwa, oferując wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnych nawozów. Zapewniają roślinom opty...
Zobacz również:
Stosowanie w ogrodnictwie naturalnych środków (takich jak kompost, biohummus, wyciągi roślinne czy preparaty biologiczne) doskonale wpisuje się w eko-trendy, wi...
Zastosowanie miedzi w ochronie roślin uprawnych ma imponującą historię, która sięga aż XIII wieku. Wtedy rolnicy zaprawiali ziarna pszenicy siarczanem miedzi i ...
Roślina, której zapewnisz odpowiednie warunki, odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem i obfitymi plonami. Jednak jej prawidłowy rozwój i wzrost zależą od bardzo wie...
Jakie są objawy i na czym polega profilaktyka mączniaka prawdziwego? Jak go zwalczać? ...