Polecany produkt
Polecany produkt

SIARCZAN MAGNEZU SIEDMIOWODNY – CZYM JEST? NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Siarczan magnezu siedmiowodny to naturalnie występujący w przyrodzie minerał, który znajduje szerokie zastosowanie również w rolnictwie i ogrodnictwie (głównie w przypadku gleb ubogich w ten składnik). Dostarcza roślinom bardzo ważnych minerałów: siarki i magnezu, a jego forma chemiczna sprawia, że te pierwiastki są dobrze przyswajalne. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób zastosować siarczan magnezu siedmiowodny w swoich uprawach i dlaczego warto.

Siarczan magnezu siedmiowodny w ofercie wpolu.pl

Właściwości siarczanu magnezu siedmiowodnego

Siarczan magnezu siedmiowodny (heptahydrat siarczanu magnezu) to z chemicznego punktu widzenia sól złożona z kationu magnezu i reszty kwasowej kwasu siarkowego (VI). W strukturze krystalicznej tego związku na jedną cząsteczkę soli przypada 7 cząsteczek wody, co opisuje jego wzór chemiczny: MgSO4 · 7 H2O. Znany jest również pod innymi nazwami:

  • sól Epsom, epsomit, sól angielska – pierwotnie ten minerał pozyskiwano przez odparowywanie wód mineralnych w hrabstwie Surrey w Anglii obok miejscowości Epsom,
  • sól gorzka – ma charakterystyczny, słono-gorzki smak.

Siedmiowodny siarczan magnezu występuje na całym świecie, również w Polsce (w Kłodawie oraz Wieściszowicach na Dolnym Śląsku).

Dodatkowo skład pożywki wyróżnia dobra rozpuszczalność w różnym rodzaju podłoża (zwłaszcza w formie roztworu wodnego) oraz duża popularność zarówno w rolnictwie, jak i ogrodnictwie czy sadownictwie.

Siarczan magnezu siedmiowodny - w jakim celu stosować?

Epsomit jest doskonale rozpuszczalny w wodzie (nawet zimnej), dostarcza roślinom niezbędnych składników pokarmowych, a jego wysoki stopień uwodnienia sprawia, że magnez i siarka z łatwością docierają do komórek roślinnych z prądem transpiracyjnym wody. Siarczan magnezu siedmiowodny można stosować do dokarmiania dolistnego oraz fertygacji, zarówno profilaktycznie, jak i interwencyjnie.

Dlaczego warto nawozić rośliny solą Epsom? Ponieważ magnez to budulec chlorofilu, bez którego nie może przebiegać fotosynteza. To dzięki niemu rośliny (od traw przez iglaki po różane krzewy) mają piękne, nasycone kolory. Z kolei obecność siarki wpływa na stopień pobierania azotu z gleby. Niedobór tych dwóch pierwiastków przekłada się na wysokość plonu i kondycję roślin. Jednak przed rozpoczęciem nawożenia warto zbadać zasobność gleby z magnez i siarkę, aby jak najlepiej dobrać dawkę nawozu.

Siarczan magnezu siedmiowodny - dawkowanie

Siarczan magnezu siedmiowodny można stosować profilaktycznie lub interwencyjnie w formie oprysków. Dawkę oraz częstotliwość zabiegów należy dobrać do rodzaju uprawy oraz zaleceń producenta nawozu. Rośliny owocowe należy dokarmiać:

  • jabłonie – stężenie MgSO4 w cieczy roboczej 1,5-2%, 3-4 razy po kwitnieniu,
  • inne drzewa oraz krzewy owocowe i truskawki – stężenie MgSO4 w cieczy roboczej 1-1,5%, 3-4 razy po kwitnieniu.

Z kolei pomidory, papryki i ogórki pod osłonami, a także warzywa polne dokarmia się 3-5 razy po stwierdzeniu niedoborów magnezu. Opryski z siarczanu magnezu stosuje się również w przypadku żółknięcia lub brązowienia igieł na iglakach.

Warto pamiętać, że najbardziej optymalne warunki do nawożenia dolistnego siedmiowodnym siarczanem magnezu to:

  • temperatura 15-20°C,
  • wiatr poniżej 5 m/s,
  • wilgotność powietrza ok. 70%,
  • brak opadów przez minimum dobę po oprysku,
  • kwaśne lub lekko kwaśne pH gleby (5,0-6,0) – to warunek konieczny do zajścia wymiany jonowej między środowiskiem i tkanką liścia.

Epsomit można też stosować do wzbogacania w magnez podłoży ogrodniczych w czasie produkcji sadzonek, rozsad oraz do uprawy roślin pod osłonami. W systemach codziennego nawadniania kropelkowego zazwyczaj należy rozpuścić 0,1-1 kg nawozu na 1000 l cieczy roboczej, a do gruntu – 0,5-0,75 kg na 1000 l pożywki. Szczegółowe zalecenia mogą różnić się w zależności od producenta.

Inne zastosowania siarczanu magnezu siedmiowodnego

Siedmiowodny siarczan magnezu doskonale sprawdza się do nawożenia róż i roślin psiankowatych (oprócz wymienionych wcześniej papryki i pomidorów to również np. ziemniaki czy bakłażany), które lubią gleby bogate w magnez. Rozsypanie soli Epsom gwarantuje także piękne wybarwienie trawnika. Poza tym sól angielska w formie oprysków pomoże w zwalczaniu mszyc, a rozsypana w pobliżu skupisk ślimaków albo wokół rabat kwiatowych skutecznie odstraszy te mięczaki.

 

 

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Epsomit. [dostęp online: 22.05.2023].

Data dodania: 2023-06-21
Aktualizacja: 2024-06-11
Pięknie bujne plony to efekt nie tylko regularności i cierpliwości ogrodnika lub rolnika, ale także – szybkiej i właściwej reakcji na pojawiające się, ewentualn...
Zobacz również:
Idealnie rozwijające się plony to zasługa świetnych warunków środowiskowych, wiedzy rolnika/ogrodnika, doświadczenia oraz stosowania profesjonalnych produktów d...
Obornik granulowany bydlęcy, to naturalne źródło składników odżywczych, które zyskuje coraz większą popularność wśród ogrodników i rolników. W przeciwieństwie d...
Rola azotu w rolnictwie jest niezwykle istotna. Jako przecież kluczowy składnik determinujący wzrost i zdrowie roślin. W tym kontekście pojawienie się preparatu...
Preparat Encera zawierający bakterie Gluconacetobacter diazotrophicus (Gd), został zbadany pod kątem jego zdolności do uzupełniania azotu w uprawie roślin. W od...