Polecany produkt
Polecany produkt

ZAPYLANIE ROŚLIN W TUNELU - PORADNIK

Zapylanie roślin w tunelu foliowym - co musisz wiedzieć?

Ze względu na nieprzewidywalną pogodę, możliwe przymrozki, susze czy grad, uprawa roślin pod osłonami zyskuje coraz większą popularność. Uprawa roślin w tunelach foliowych czy szklarniach pozwala sterować warunkami środowiskowymi w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadały wymaganiom danej uprawy. Minusem jednak jest ograniczona działalność owadów zapylających w związku z zamkniętą przestrzenią. Nie jest to jednak problem, z którym nie można sobie poradzić. Co więc robić? Rośliny zapylać możemy m.in. ręcznie lub wykorzystując trzmiele zapylające, co pozwoli zapewnić obfite i udane plony.

Zapylanie roślin w tunelu - co należy wiedzieć?

Jak przeprowadzić zapylanie w tunelu foliowym?

Zapylanie roślin w tunelu możemy przeprowadzić m.in. ręcznie.

Metoda ta sprawdzi się w uprawach amatorskich na własny użytek, na mniejszych powierzchniach. Tej metody zapylania nie poleca się w uprawie profesjonalnej, w której będzie zbyt czasochłonna i niepraktyczna. Ręczne zapylanie polega na zebraniu pyłku z kwiatu męskiego miękkim niewielkim pędzelkiem i przeniesieniu go na kwiaty żeńskie danej uprawy. Do tego celu można też użyć patyczka kosmetycznego, elektrycznej szczoteczki lub zastosować potrząsanie roślinami w czasie otwierania się kwiatów.

Jakie metody zapylania sprawdzą się lepiej w uprawach profesjonalnych? Popularne jest zastosowanie trzmieli zapylających.

Są lepiej przystosowane do zamkniętych przestrzeni niż pszczoły, a przez to bardziej efektywne. Kolonie trzmieli do upraw w okresie kwitnienia kupuje się razem z ulem. W każdym ulu znajduje się też pokarm pozwalający utrzymać trzmiele w dobrej kondycji podczas transportu i przechowywania. Ilość trzmieli należy monitorować, aby na czas zareagować, gdyby ich ilość znacznie się zmniejszyła, co wpłynie na mniejszą efektywność zapylania. Deficyt należy uzupełnić, co pozwoli na skuteczne zapylenie kwiatów w zamkniętych pomieszczeniach.

Trzmiele zapylające Natupol Standard firmy Koppert Trzmiele zapylające Tripol - Koppert

Jak zapylać truskawki?

Każdy profesjonalny tunel foliowy powinien zostać wyposażony w ule z trzmielami zapylającymi. Wprowadzając je na plantacje truskawek pod osłonami, zapewnimy lepszą jakość przyszłych plonów.

Zapylacze pozwalają uzyskać kształtne owoce dobrej jakości i o ładnym wybarwieniu, a dodatkowo dłuższą trwałość pozbiorczą owoców. Aktywność trzmieli przekłada się też na wysokość plonów, a co za tym idzie, zwiększenie rentowności uprawy.

Zapylanie roślin w tunelu - co musisz wiedzieć o zapylaniu owoców jagodowych?

Ule z trzmielami zapylającymi dostępne na wpolu.pl

Zapylanie pomidorów w tunelu

Metody zapylania każdej uprawy są podobne i tak na przykład w uprawie pomidorów w przypadku zapylania ręcznego popularne jest potrząsanie kwiatostanami, gdy nadejdzie czas wysypywanie się pyłku. Sposób ten, jak w przypadku innych upraw, najlepiej sprawdzi się w przypadku uprawy amatorskiej, przy niewielkiej ilości roślin. Skuteczniejszą, choć bardziej czasochłonną metodą zapylania pomidorów, będzie, również omówione wcześniej, przenoszenie pyłku przy pomocy delikatnego pędzelka z kwiatka na kwiatek, tzw. pędzelkowanie. Zaleca się przeprowadzać je codziennie podczas suchej, ciepłej pogody. Przy większych uprawach, w szczególności tych profesjonalnych, najskuteczniejsze będzie wykorzystanie trzmieli zapylających.

Zapylanie papryki w tunelu

Papryka, jako warzywo ciepłolubne, bardzo dobrze uprawia się w pod osłonami, gdzie osiąga wyższe plony i szybciej dojrzewa. W uprawie sprawdzi się delikatne potrząsanie, które powoduje szybsze osypywanie się pyłku. W przypadku zwiększonej wilgotności powietrza (ok. 80%), zaleca się zastosowanie pędzelkowania. Jeśli wilgotność spadnie poniżej 60% przy wysokiej temperaturze, zaleca się zwilżanie gleby co rano, żeby zawiązki owoców nie wyschły i nie opadły.

Zapylanie ogórków w tunelu

Przed zapyleniem ogórków pod osłonami warto zwiększyć wilgotność powietrza do ok. 70%, a sam proces przeprowadzić rano lub wieczorem. Przy niższej wilgotności pyłek zaczyna wysychać, a przy wyższej się skleja. Zapylanie można przeprowadzić za pomocą miękkiego pędzelka, zbierając pyłek z kwiatu męskiego i przenosząc na żeńskie. Można też do zapylania wykorzystać sam kwiat męski. Należy go zerwać, usunąć płatki i delikatnie przykładać go do słupków na kwiecie żeńskim. Pyłek lepiej przenosić na kwiaty na innym krzewie, dzięki czemu otrzymamy ładne owoce. Zapylanie ogórków warto powtarzać przez około tydzień.

Trzmiele do zapylania - zastosowanie

Trzmielom zapylającym należy stworzyć odpowiednie warunki w tunelu. Ule, takie jak Natupol czy Tripol, powinny być rozmieszczone równomiernie w zacienionych miejscach, z których owady będą miały wygodny dostęp do pozostałych części tunelu.

Stosowanie tych pożytecznych zapylaczy wpływa na poprawę jakości plonu i może zwiększyć go nawet o 30%, co bezpośrednio przekłada się na wyższe zyski.

Dzięki nim można też ograniczyć stosowanie środków chemicznych, co pozwala na wyprodukowanie zdrowszej żywności.

Optymalne warunki do stosowania uli z trzmielami Natupol i Tripol

Produkt najlepiej sprawdza się w temperaturze otoczenia 10–30°C.

Zalecenia specjalne

  • Ule i ich wejścia muszą być dobrze widoczne, aby trzmiele mogły bez problemu trafić do domu.
  • Nie należy ustawiać obok siebie więcej niż dwóch uli. Wejście każdego ula powinno być skierowane w inną stronę, aby zminimalizować przemieszczanie się trzmieli między ulami.
  • Bezpośrednie nasłonecznienie może zwiększyć temperaturę wewnątrz ula o 5–15°C. Podczas ciepłej pogody należy zapewnić cień.
  • Aby uniemożliwić dostęp mrówek do znajdującej się w ulu wody z cukrem, należy przygotować odpowiednią barierę z tłuszczu lub lepu na owady. Ul nie powinien dotykać żadnych roślin, aby mrówki nie mogły do niego dotrzeć.
  • Kolonii nie umieszczać w pobliżu doprowadzenia CO2 ani w innych miejscach, gdzie może występować duże stężenie CO2 (powyżej 2500 ppm).

Skutki uboczne stosowania pestycydów

  • Pestycydy mogą mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na roztwory biologiczne oraz zdrowotność trzmieli.

Jak zapylać truskawki? Trzmiele zapylające

Data dodania: 2023-07-06
Aktualizacja: 2025-03-24
Turkuć podjadek (łac. Gryllotalpa gryllotalpa) to jeden z największych owadów w Polsce należący do rzędu prostoskrzydłych (Orthoptera), jak świerszcze czy pasik...
Zobacz również:
Algi od wieków są cenione za swoje odżywcze właściwości. O ile pierwotnie stosowali je głównie francuscy rolnicy, o tyle dziś zdobywają popularność na całym świ...
Zmiany najbardziej dotkną rolników, którzy zostali w zasadzie bez alternatywy w wyborze nowych środków. W tym roku zezwolenie traci popularna metrybuzyna. Opróc...
W gospodarstwie rolnym można wyróżnić trzy „poziomy” planowania: krótko-, średnio- i długoterminowe. Gdy rolnik uwzględnia wszystkie te rodzaje zarządzania, prz...
Rolnictwo na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniło się praktycznie nie do poznania – od konia ciągnącego pług i zbierania zboża za pomocą sierpa do dronów, k...