ABAMEKTYNA - WYCOFANIE ZE STOSOWANIA W SADACH I NA PLANTACJACH

Jak podaje MRiRW:

"... odnowiono zatwierdzenie substancji czynnej do stosowania w środkach ochrony roślin przeznaczonych wyłącznie do stosowania w szklarniach stałych."

Abamektyna - wycofanie

Co to abamektyna?

Abamektyna to substancja czynna z grupy laktonów makrocyklicznych wyizolowana w procesie fermentacji z bakterii Streptomyces avermitilis występujących w glebie. Stosowana jest jako insektycyd i akaracyd, działa więc zarówno owadobójczo, jak i przędziorkobójczo.

Abamektyna – wycofanie

Na stronie www.gov.pl znajduje się Rozporządzenie Komisji (UE) z dnia 8 marca 2023 r. dotyczące substancji czynnej abamektyna, gdzie czytamy:

"Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/515 z dnia 8 marca 2023 r. w sprawie odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej abamektyna, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz w sprawie zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 (Dz. Urz. L 71, 9.3.2023, str. 22–26) odnowiono zatwierdzenie substancji czynnej do stosowania w środkach ochrony roślin przeznaczonych wyłącznie do stosowania w szklarniach stałych."

Do kiedy można stosować abamektynę w sadach i na plantacjach?

Środki ochrony roślin zawierające abamektynę, a niespełniające warunku dotyczącego stosowania wyłącznie w szklarniach stałych,  będzie można stosować następująco:

preparaty wprowadzone na rynek do 1 lipca 2023 r. mogą być:

  • sprzedawane i dystrybuowane do dnia 1 listopada 2023 r.
  • stosowane i przechowywane i unieszkodliwiane do dnia 1 kwietnia 2024 r.

Środki ochrony roślin z abamektyną, które zostaną wycofane ze stosowania w sadach i na plantacjach

  • Straton 018 EC - w uprawach: gruszy, truskawki uprawianej w gruncie, maliny i jeżyny
  • Safran 018 EC - w uprawach: gruszy, truskawki uprawianej w gruncie, maliny i jeżyny
  • Vertigo 018 EC - w uprawach: gruszy, jabłoni i truskawki,
  • Acaramik 018 EC - w uprawach: gruszy, truskawki uprawianej w gruncie, maliny i jeżyny
  • Grot 18 EC - w uprawach: gruszy, truskawki uprawianej w gruncie, maliny i jeżyny

Do kiedy można stosować abamektynę w sadach i na plantacjach?

Abamektyna – działanie

Abamektyna działa na szkodniki kontaktowo i żołądkowo. Stymuluje uwalnianie przez neurony neuroprzekaźnika GABA, co prowadzi do zahamowania przepływu impulsów nerwowych. Zaburza funkcjonowanie układu nerwowego szkodników, co w efekcie w ciągu kilku godzin prowadzi do ich paraliżu, a w końcu po kilku dniach do śmierci.

Abamektyna – dawkowanie i stosowanie

Zalecana dawkowanie środków ochrony roślin zawierających abamektynę to 0,5- 1,2 l/ha w zależności od stosowanego środka i uprawy. Najlepsze efekty można uzyskać stosując preparaty z abamektyną we wczesnych fazach rozwojowych roślin. Substancja ta jest najłatwiej wchłaniana przez młode liście. Rekomenduje się także stosowanie jej wczesnym rankiem lub wieczorem, aby uniknąć dużego nasłonecznienia.

Abamektyna – działanie i dawkowanie

Środki ochrony roślin zawierające abamektynę w sklepie wpolu.pl:

124,30zł
525,90zł
480,20zł

134,70zł
Brak w magazynie
108,00zł
Brak w magazynie
186,90zł
Brak w magazynie

 

Źródła:

www.gov.pl

 

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-08-22
Aktualizacja: 2023-08-23
Zbliża się czas odchwaszczania zbóż ozimych. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalną ofertę na rekomendowane herbicydy jesienne. ...
Zobacz również:
Zaprawa nasienna to preparat grzybobójczy zabezpieczający nasiona zbóż już przed siewem, a zaprawianie zbóż jest jednym z podstawowych zabiegów agrotechnicznych...
Uszkodzenia liści, odbarwienia płatków kwiatów czy skorkowacenia na owocach są sygnałem, że z rośliną dzieje się coś niepokojącego. Jeśli zauważysz takie objawy...
Nasze plony, w tym drzewa owocowe i rośliny ozdobne narażone są na liczne choroby grzybowe. W tej grupie wymienia się mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomeg...
Jakie są objawy i na czym polega profilaktyka mączniaka prawdziwego? Jak go zwalczać? ...