Polecany produkt
Polecany produkt

ZASTOSOWANIE MIEDZI W OCHRONIE ROŚLIN - KIEDY I JAK STOSOWAĆ?

Zastosowanie miedzi w ochronie roślin uprawnych ma imponującą historię, która sięga aż XIII wieku. Wtedy rolnicy zaprawiali ziarna pszenicy siarczanem miedzi i odkryli, że na kłosach pojawia się znacznie mniej porażeń śnieciami. Pozytywne efekty zastosowania tego środka zauważono również w winnicach. Na winogronach smarowanych mieszanką siarczanu miedzi i węglanu wapnia nie występowała pleśń. Współczesne preparaty miedziowe są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie i jeszcze bardziej skuteczne. Kiedy i jak je stosować? Jakie preparaty służą likwidacji niedoborów miedzi?

  1. Przegląd nawozów z miedzią
    1. Tlenochlorek miedzi
    2. Kryształki wodorotlenku miedzi
    3. Tlenek miedzi
    4. Miedź systemiczna
  2. Nawozy z miedzią
  3. Kiedy i jak stosować miedź w ochronie roślin? Praktyczne wskazówki
  4. Czym objawia się niedobór miedzi?
  5. Ekologiczne środki ochrony z miedzią

Przegląd nawozów z miedzią

Przegląd nawozów z miedzią

Do ochrony roślin stosuje się miedź w czterech postaciach: tlenochlorku, w postaci wodorotlenku miedzi, a od niedawna również glukonianu (czyli miedzi organicznej). Poniżej charakteryzujemy pokrótce najpopularniejsze nawozy miedziowe.

Tlenochlorek miedzi

Tlenochlorek miedzi można znaleźć w takich preparatach, jak Cuproflow 377,5 SC, Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Airone SC. Wykazują bardzo dobre właściwości bakteriobójcze, jednak należy koniecznie pamiętać o odpowiedniej konserwacji sprzętu po ich zastosowaniu (zwiększają ryzyko korozji).

Kryształki wodorotlenku miedzi

Cechą charakterystyczną preparatów zawierających wodorotlenek miedzi (np. Funguran A Plus New 50 WP) jest ich mniejsza podatność na zmywanie. Związek ten tworzy kryształki w kształcie igieł, które znacznie lepiej utrzymują się na powierzchni chronionych roślin niż cząsteczki tlenochlorku. Poza tym środki te wykazują mniejszą fitotoksyczność ze względu na brak jonów chloru w składzie.

Tlenek miedzi

Preparaty z tlenkiem miedzi (np. Nordox 75 WG) stopniowo uwalniają jony Cu+ i Cu2+ pochodzące z Cu2O. Miedź w postaci kationu Cu2+ niszczy system enzymatyczny patogenów, dlatego skutecznie je unieszkodliwia. Poza tym plantatorzy cenią sobie łatwość użycia środka oraz mycia sprzętu po jego użyciu.

Miedź systemiczna

Preparaty z miedzią systemiczną (np. Cobre) zawierają cząsteczki miedzi schelatyzowane kwasem heptaglukonowym, dzięki czemu powstaje glukonian miedzi. To cząsteczki o bardzo małych rozmiarach, dlatego określa się ja jako miedź nanocząsteczkowa. Dawki miedzi systemicznej są nawet 10-krotnie mniejsze niż tradycyjnych preparatów, co zmniejsza ryzyko kumulacji miedzi w glebie. Poza tym miedź organiczna zapobiega nie tylko chorobom grzybowym (np. parch jabłoni), ale również bakteryjnym (np. zaraza ogniowa, rak bakteryjny).

Nawozy z miedzią w ofercie wpolu.pl

73,00zł
21,80zł
240,50zł

Kiedy i jak stosować miedź w ochronie roślin? Praktyczne wskazówki

Preparaty ze związkami miedzi jako substancją czynną należy zastosować profilaktycznie, zanim pojawią się objawy infekcji. Optymalna liczba zabiegów w sezonie to 2-3. Najlepszy moment na oprysk to faza pękania pąków i pokazywania się pierwszych liści. Poza tym preparaty o działaniu kontaktowym muszą wyschnąć, żeby mogły pokryć roślinę warstwą ochronną. Warto również pamiętać, że zastosowanie środków z miedzią na zwinięte liście zabezpiecza jedynie ich niewielką powierzchnię.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o miedź systemiczną/nanocząsteczkową. Preparaty tworzą tzw. roztwór rzeczywisty, a nie zawiesinę, a substancja aktywna zostaje wchłonięta do komórek poza miejscem naniesienia. W odróżnieniu od pozostałych środków (czyli tlenku, tlenochlorku i wodorotlenku miedzi) miedź organiczna jest traktowana nie jako fungicyd, ale jako nawóz. Mimo że coraz częściej mówi się o skutecznym działaniu miedzi systemicznej przeciwko patogenom (bakteriom i grzybom), wciąż należy jej szukać wśród nawozów albo stymulatorów roślin, a nie śor.

Kiedy i jak stosować miedź w ochronie roślin?Czym jest miedź i dlaczego jest ważna dla roślin?

Czym jest miedź i dlaczego jest ważna dla roślin?

Miedź nie tylko zapobiega chorobom, ale również jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju roślin. To on zapewnia odporność roślin, wspierając tym samym szereg upraw i prac ogrodniczych. W uprawie zbóż pozwala na wykształcenie większej ilości ziarna i zapobiega wyleganiu.

Czym objawia się niedobór miedzi?

Niedobór miedzi objawia się w różny sposób, np. jako bielenie kłosów, zasychanie końcówek źdźbeł, pękanie pomidorów, fałdowanie liści u papryki czy zmiana barwy korzenia i zasychanie natki u marchwi. Z kolei na drzewach owocowych można zaobserwować chlorotyczne plamy na liściach oraz pęknięcia i łuszczenie się kory. Dostarczenie hodowanym roślin odpowiedniej dawki miedzi ma więc ogromny wpływ na zdrowie i kondycję upraw.

Ekologiczne środki ochrony z miedzią w ofercie wpolu.pl

231,00zł
10,50zł
69,50zł

Ekologiczne środki ochrony roślin z miedzią dostępne na wpolu.pl

Źródła:

Data dodania: 2023-10-17
Aktualizacja: 2023-10-20
Niewielkie, ciemne chrząszcze, które uwielbiają rośliny o mięsistych liściach - to właśnie opuchlaki. Mimo że dorosłe osobniki potrafią narobić niezłych szkód w...
Zobacz również:
Pięknie bujne plony to efekt nie tylko regularności i cierpliwości ogrodnika lub rolnika, ale także – szybkiej i właściwej reakcji na pojawiające się, ewentualn...
Turkuć podjadek (łac. Gryllotalpa gryllotalpa) to jeden z największych owadów w Polsce należący do rzędu prostoskrzydłych (Orthoptera), jak świerszcze czy pasik...
Idealnie rozwijające się plony to zasługa świetnych warunków środowiskowych, wiedzy rolnika/ogrodnika, doświadczenia oraz stosowania profesjonalnych produktów d...
Obornik granulowany bydlęcy, to naturalne źródło składników odżywczych, które zyskuje coraz większą popularność wśród ogrodników i rolników. W przeciwieństwie d...