0,00zł
DO RABATU NA WYSYŁKĘ: 1000złORGANIZACJA I PLANOWANIE SEZONU ROLNICZEGO - PORADNIK DLA ROLNIKÓW
W gospodarstwie rolnym można wyróżnić trzy „poziomy” planowania: krótko-, średnio- i długoterminowe. Gdy rolnik uwzględnia wszystkie te rodzaje zarządzania, przekłada się to na sukces i rentowność gospodarstwa na przestrzeni wielu lat, a nawet pokoleń. Organizację i planowanie sezonu rolniczego można zaliczyć do działań krótkoterminowych. Co powinien zrobić rolnik, żeby z powodzeniem zaplanować sezon? Wyjaśniamy.
- Planowanie sezonu rolniczego — kroki i strategie
- Optymalne zarządzanie uprawami w sezonie — korzyści
- Efektywne zarządzanie sezonem rolniczym — klucz do sukcesu
- Kiedy i jak przygotowywać się na nowy sezon rolniczy?
- Organizacja i planowanie sezonu rolniczego — podsumowanie
Planowanie sezonu rolniczego — kroki i strategie
Planowanie krótkoterminowe w gospodarstwie rolnym obejmuje najbliższy sezon i jest najważniejsze z punktu widzenia stabilności finansowej. To ogólny kierunek, w którym chcesz poprowadzić swoje uprawy czy hodowlę oraz wszystkie działania pozwalające go zrealizować. Co należy kontrolować na bieżąco? Jak tworzyć harmonogram prac?
Przede wszystkim dobry zarządca powinien wiedzieć, jakie prace zostały już wykonane, a co jeszcze należy zrobić oraz ustalić dostosowany do tego harmonogram. W działalności rolniczej ważne jest nadzorowania poszczególnych etapów. Znając obszar poszczególnych upraw/hodowli (również tych planowanych), może ustalić spodziewane plony, siłę inwentarza oraz wynik produkcyjny. Poza tym rolnik musi kontrolować wysokość kosztów i zysków bezpośrednio związanych z działaniem gospodarstwa, ale również uwzględniać inne, dodatkowe potrzeby: wydatki na życie, remonty, nadwyżkę itp.
Optymalne zarządzanie uprawami w sezonie — korzyści
Według Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności znaczenie planowania krótkoterminowego bywa niestety niedoceniane przez polskich rolników[1]. Jakie korzyści daje racjonalne zarządzanie? Bazując na harmonogramie prac, rolnik może przewidzieć, ile czasu musi poświęcić na daną pracę, a także szybciej dostosować się do różnych nieprzewidzianych okoliczności. Wie również, jakich maszyn i innych środków produkcji rolnej potrzebuje, dlatego jest w stanie odpowiednio wcześniej zaplanować ich zakup lub wynajem. Może także zorientować się, kiedy należy zatroszczyć się o dodatkowych pracowników oraz komu przydzielić nadzór nad konkretnymi działaniami.
Efektywne zarządzanie sezonem rolniczym — klucz do sukcesu
Organizacja sezonu rolniczego jest niezbędna do zaplanowania finansów przedsiębiorstwa. Zrobienie zakupów przed rozpoczęciem prac często pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, co bezpośrednio przekłada się na rentowność gospodarstwa. Zakupy mogą obejmować wymieniony już wcześniej sprzęt rolniczy, ale też ziarno do wysiewu w odpowiedniej ilości, nawozy, pestycydy i inne środki ochrony roślin. Zaopatrzenie się z wyprzedzeniem w zasoby niezbędne do rozpoczęcia prac w gospodarstwie umożliwia działanie bez niepotrzebnych opóźnień i stresu.
Poza tym zarządzanie krótkoterminowe przekłada się na średnioterminowe, które obejmuje przynajmniej dwa sezony do przodu. Pozwala ono na zaplanowanie rozwoju i inwestycji z uwzględnieniem potrzeb rynku, a także mocnych i słabych stron gospodarstwa. Z kolei planowanie średnioterminowe bezpośrednio przechodzi w długoterminowe – to ono decyduje o tym, czy gospodarstwo rolne zrealizuje ideę zrównoważonego rozwoju.
Kiedy i jak przygotowywać się na nowy sezon rolniczy?
Sezon rolniczy w Polsce zaczyna się najczęściej na początku marca, gdy ziemia już przeschnie, a temperatura umożliwia wysiew nasion. To również dobry moment na przygotowanie maszyn, sprawdzenie jakości gleby i wykonanie odpowiednich zabiegów zabezpieczających rośliny przed szkodnikami.
Jednak wczesna wiosna to czas na podjęcie konkretnych działań, a nie ich planowanie! Dlatego rolnik powinien zacząć przygotowywać się do nowego sezonu tuż po zakończeniu poprzedniego, czyli na przestrzeni późnej jesieni i zimy. To dobry moment na podsumowania, policzenie poniesionych wydatków oraz zysków, a także ustalenie harmonogramu prac i budżetu. Dzięki temu prace polowe w nowym sezonie ruszą bez zbędnych opóźnień, a rolnik będzie mógł jedynie kontrolować ich postęp.
Organizacja i planowanie sezonu rolniczego — podsumowanie
W organizacji sezonu rolniczego przychodzą z pomocą różne specjalistyczne programy. Jednak w mniejszych gospodarstwach, sadach czy ogrodach do planowania wystarczy nawet kalendarz i arkusz kalkulacyjny. Nie ma znaczenia, jakimi narzędziami zorganizujesz swój sezon rolniczy – najważniejsze, żebyś zrobił to odpowiednio wcześniej.
Źródła danych:
- [1] https://rolnictwozrownowazone.pl/rolnictwo-zrownowazone/przewodnik-rolnictwa-zrownowazonego/stabilnosc-finansowa/zasady-planowania-i-najczesciej-popelniane-bledy/. [dostęp online 25.08.2023].
Źródła:
- https://agronomist.pl/artykuly/planowanie-kluczem-do-efektywnego-rolnictwa. [dostęp online 25.08.2023].
- https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/3756/66.pdf?sequence=1. [dostęp online 25.08.2023].
- https://www.cdr.gov.pl/images/Radom/pliki/uslugiPROW/Planowanie-Rozowju-Gospodarstwa.PDF. [dostęp online 25.08.2023].
Aktualizacja: 2023-10-20