0,00zł
DO RABATU NA WYSYŁKĘ: 1000złJAK SADZIĆ TRUSKAWKI NA AGROWŁÓKNINIE
Sadzenie truskawek na agrowłókninie ma tyle zalet, że praktycznie wyparło już inne formy uprawy tych owoców, zwłaszcza wśród profesjonalistów. Dzięki tej metodzie plony są wyższe i szybsze, konieczne zabiegi przeciw chwastom - ograniczone, a sam zbiór - czystszy i przyjemniejszy. Jak sadzić truskawki na agrowłókninie? Odpowiadamy.
- Dlaczego warto sadzić truskawki na agrowłókninie?
- Wybór i przygotowanie agrowłókniny do plantacji truskawek
- Optymalne rozmieszczenie truskawek na agrowłókninie
- Jak dbać o truskawki na agrowłókninie?
- Podsumowanie: Jakie są plusy i minusy uprawy truskawek na agrowłókninie?
- Agrowłókniny dostępne na wpolu.pl
Dlaczego warto sadzić truskawki na agrowłókninie?
Truskawki to rośliny bardzo wrażliwe zarówno na zachwaszczenie, jak i działanie niektórych herbicydów (zwłaszcza doglebowych). Dlatego plantatorzy muszą zastosować kompleksową ochronę tych owoców przed chwastami, a uprawa truskawek na agrowłókninie (czyli ściółkowanie gleby) to jeden z najbardziej efektywnych zabiegów agrotechnicznych zapobiegający rozwojowi chwastów. Agrowłóknina eliminuje problem zachwaszczenia oraz konieczność zabiegów mechanicznych i chemicznych praktycznie do zera!
Poza tym dzięki sadzeniu truskawek na tym materiale zapewnia odpowiednią wilgotność gleby, ponieważ woda swobodnie wnika w głąb podłoża przy jednoczesnym zmniejszeniu parowania. Oprócz tego sadzenie truskawek na agrowłókninie:
- przyspiesza dojrzewanie roślin,
- sprzyja ich rozwojowi,
- bardzo ułatwia zbiory,
- ogranicza gnicie owoców.
W tej metodzie uprawy możesz wykorzystać zielone sadzonki truskawek, truskawki frigo lub truskawki w doniczkach. Rodzaj sadzonki wpływa na to, kiedy jest czas sadzenia truskawek, a także uzyskania pierwszego plonu.
Wybór i przygotowanie agrowłókniny do plantacji truskawek
Na jakiej agrowłókninie sadzić truskawki? Nadaje się do tego czarna agrowłóknina do ściółkowania gleby o grubości co najmniej 50 g/m2. Przed położeniem materiału należy dokładnie usunąć z gleby wszystkie chwasty. Warto też użyźnić glebę, np. nawozem mineralnym lub kompostem (bezpośrednio przed sadzeniem, ale minimum tydzień przed) albo obornikiem (na jesień poprzedzającą sadzenie truskawek). Dobrą praktyką jest danie połowy dawki nawozu pod szpadel, a połowę - pod grabie.
Agrowłókninę należy rozkładać tak, aby była mocno naciągnięta (bez zagnieceń lub fałdek) i przymocować do podłoża za pomocą szpilek do agrowłókniny lub drutu zagiętego w kanciastą podkowę. Następnie wykonuje się nacięcia, które pozwolą na umieszczanie sadzonek truskawek w glebie. Ich długość powinna wynosić ok. 10 cm (w kształcie X).
Oprócz rodzaju agrowłókniny przed założeniem plantacji warto też wziać pod uwagę samo podłoże. Do sadzenia truskawek najlepiej nadają się gleby raczej lekkie, przewiewne i średnio żyzne, a także o odczynie 5,5-6,2.
Optymalne rozmieszczenie truskawek na agrowłókninie
Rozstawa uprawy zależy od wykorzystanej odmiany truskawek oraz żyzności gleby. Generalenie odległość między rzędami powinna wynosić ok. 50 cm, a między roślinami w rzędzie - 15-35 cm. Odmiany słabo rosnące sadzi się gęściej (co 15-25 cm), a te o bujnym wzroście - rzadziej. Na mniej urodzajnych glebach warto sadzić truskawki w mniejszej rozstawie, a na żyznych - w większej, żeby nie konkurowały ze sobą w czasie intensywnego wzrostu.
Ponadto należy sadzić truskawki w taki sposób, aby ich dolne liście nie zostały przykryte ziemią, a korzenie - nie wystawały ponad nią. Poza tym warto uważać na to, żeby nie zagiąć korzeni roślin, gdy będziemy wsadzać sadzonki truskawek do dołków.
Jak dbać o truskawki na agrowłókninie?
Bardzo ważne jest czyszczenie agrowłókniny w czasie sadzenia truskawek. Ziemię należy zbierać np. do wiaderek, a nie zostawiać między rzędami roślin. Gdy sadzonki znajdą się w gotowych dołkach, a agrowłóknina zostanie uporządkowana, zagon należy obficie podlać.
Podsumowanie: Jakie są plusy i minusy uprawy truskawek na agrowłókninie?
Sadzenie truskawek na agrowłókninie ma praktycznie same plusy. To sposób na szybszy rozwój i wzrost truskawek, ograniczenie wszelkich zabiegów odchwaszczających, a także łatwiejsze zbieranie plonów. Za jedyny minus tej metody można uznać konieczność zakupu i prawidłowego umieszczenia agrowłókniny, jednak w porównaniu z kosztami herbicydów i ilością czasu niezbędnego go pielęgnacji truskawek uprawianych po prostu w glebie, wada ta ma naprawdę marginalne znaczenie.
Agrowłókniny dostępne na wpolu.pl
Aktualizacja: 2023-12-14