TARCZNIKI - OBJAWY, ROZPOZNANIE, ZWALCZANIE

Tarczniki to szkodniki roślin doniczkowych, ale występują również w ogrodach i warzywnikach. Walka z nimi nie należy do łatwych, ponieważ nie dość, że są mistrzami kamuflażu, to jeszcze (ze względu na budowę ciała) - odpornymi na działanie wielu insektycydów! Dowiedz się, jak rozpoznać i zwalczyć tarczniki.

  1. Jak rozpoznać tarczniki?
  2. Środki ochrony roślin na tarczniki - Emulpar 940 EC
  3. Tarczniki - charakterystyka i objawy
  4. Jak zwalczać tarczniki?
  5. Naturalne metody zwalczania tarczników
  6. Preparaty na tarczniki w sklepie internetowym wpolu.pl

Jak rozpoznać tarczniki? Charakterystyka i objawy

Jak rozpoznać tarczniki?

W Polsce występuje mniej więcej 19 gatunków tarczników (Diaspididae). To malutkie owady z rzędu pluskwiaków, które osiągają zaledwie 3-5 mm. Na roślinach doniczkowych i ozdobnych żerują samice o ciałach osłoniętych charakterystyczną, płaską tarczką. Po spodniej stronie ciała mają zredukowane oczy oraz czułki przypominające guzki, jeśli zaś chodzi o odnóża - nie mają ich wcale. Ich pancerzyk może być biały, czarny, czerwony, brązowy lub przezroczysty. Jeśli go zauważysz, to najprawdopodobniej szczątki samicy, pod którymi kryją się jaja lub młode larwy.

Co ciekawe, tarczniki płci męskiej wyglądają zupełnie inaczej! To najczęściej uskrzydlone owady z wyraźnymi, charakterystycznymi segmentami: głową z czułkami, odwłokiem i tułowiem. Mają dobrze wykształcone odnóża i zredukowane aparaty gębowe (nie pobierają pokarmu).

Środki ochrony roślin na tarczniki

52,60zł

Tarczniki - charakterystyka i objawy

Tarczniki możesz najczęściej zauważyć na zdrewniałych łodygach (łatwo pomylić je z naturalnymi zgrubieniami na korze) oraz wzdłuż unerwienia liści. Wysysają z roślin soki, a po jakimś czasie następuje żółknięcie i opadanie liści oraz zahamowanie wzrostu.

Skąd te szkodniki roślin biorą się w naszych uprawach? Niestety, najczęściej przynosimy je sami na innych roślinach doniczkowych. Dlatego zanim nowe okazy uzupełnią Twoją domową dżunglę, warto dokładnie je obejrzeć.

Jak zwalczać tarczniki?

Zwalczanie tarczników wymaga dużego zaangażowania. Środki ochrony roślin dostępne w sklepach ogrodniczych bywają zawodne, choć na rynku można znaleźć kilka skutecznych preparatów. Jednym z nich jest Substral Polysect 005 SL. To środek, który można stosować zarówno w formie oprysków, jak i doglebowo. Ze względu na to, że na tarczniki działa kontaktowo i żołądkowo, a na rośliny - systemicznie i wgłębnie, jest naprawdę efektywny w walce z tymi szkodnikami. Jednak pamiętaj, że w ogrodzie należy aplikować go wieczorem, gdy nie ma już pszczół i innych zapylaczy.

Po chemiczne preparaty warto sięgać dopiero w ostateczności. Czy są jakieś domowe sposoby na tego szkodnika roślin doniczkowych? Owszem.

Jak zwalczać tarczniki? Środki ochrony i preparaty na tarczniki

Naturalne metody zwalczania tarczników

Najbardziej żmudne, ale i bardzo skuteczne, jest mechaniczne usuwanie tarczników. Przygotuj roztwór octu spirytusowego lub spirytusu (ok. 70%) lub szarego mydła, ręcznik papierowy i patyczki higieniczne, ewentualnie watę lub płatki kosmetyczne. Każdego szkodnika należy zdjąć, uważając, żeby nie spadł na ziemię lub sąsiednie rośliny (pomocne jest odizolowanie zainfekowanych okazów od zdrowych). Miejsca pod tarczką przemyj przygotowanym roztworem, aby zabić larwy.

Co jeśli masz problem z oderwaniem tarcznika od liści lub łodyg? Pomocna może się okazać miękka szczoteczka do zębów. Po wszystkim warto jeszcze opłukać roślinę pod prysznicem lub w wannie.

Tarczniki, które rozgościły się wśród roślin domowych albo w szklarni, można również zwalczać opryskami na bazie oleju - rzepakowego, parafinowego lub oliwy z oliwek. W pół litra wody rozpuść 5 ml oleju i kilka kropli detergentu (np. płynu do naczyń), a następnie spryskaj zaatakowaną roślinę. Zwróć uwagę przede wszystkim na spodnie części liści i łączenia łodyg.

Po trzech dniach należy dokładnie przemyć roślinę ściereczką z roztworem szarego mydła i dokładnie opłukać. Olej nie tylko pozbawia tarczniki dostępu do tlenu, ale również zatyka aparaty szparkowe, co utrudnia proces asymilacji i fotosyntezy. Oprysk roztworem oleju należy powtórzyć trzy razy co pięć dni.

Najlepiej połączyć wszystkie naturalne i domowe sposoby na zwalczanie tarczników, ponieważ nawet jedno jajo lub larwa sprawi, że inwazja szkodników się ponowi. Samice nie potrzebują do rozmnażania samców!

Preparaty na tarczniki w sklepie internetowym wpolu.pl

169,00zł
35,00zł
Brak w magazynie
15,00zł
29,90zł

Naturalne metody zwalczania tarczników

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-12-27
Aktualizacja: 2023-12-28
Captan to powszechnie stosowany fungicyd kontaktowy, który znajduje zastosowanie w ochronie roślin rolniczych i ogrodniczych. Związek ten znany ze swojej skutec...
Zobacz również:
W walce z niechcianymi roślinami w ogrodzie i na polu uprawnym niezwykle ważne jest wybieranie produktów skutecznych i precyzyjnych. Taką rolę pełni Chwastox Co...
Twoje plony narażone są na działanie wielu „wrogów” i „rywali”. Wśród chwastów i grzybów pojawiają się szkodniki, które bytują na roślinach, osłabiając je i prz...
Zdrowe i obfite plony to cel każdego ogrodnika i rolnika. Jednym z kluczowych elementów jego osiągnięcia jest skuteczna ochrona roślin przed chorobami i szkodni...
Przedstawiamy sprawdzone środki ochrony roślin do stosowania w uprawie ziemniaka do walki ze stonką ziemniaczaną - najgroźnejszym szkodnikiem ziemniaka. Tabe...