MĄCZKA BAZALTOWA - ZASTOSOWANIE W OGRODNICTWIE

Stosowanie w ogrodnictwie naturalnych środków (takich jak kompost, biohummus, wyciągi roślinne czy preparaty biologiczne) doskonale wpisuje się w eko-trendy, więc zyskuje coraz większą popularność. Do produktów tego rodzaju należy również mączka bazaltowa. Stosowana jest jako nawóz do nawożenia gleb nieurodzajnych i mocno wyeksploatowanych, pełni też rolę ochronną przed szkodnikami i chorobami roślin. Stanowi doskonałą barierę chroniącą rośliny przed ślimakami. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  1. Co to jest mączka bazaltowa?
  2. Mączka bazaltowa w sklepie internetowym wpolu.pl
  3. Do czego służy mączka bazaltowa?
  4. Mączka bazaltowa na ślimaki
  5. Jak stosować mączkę bazaltową? Dawkowanie
  6. Jaką mączkę bazaltową wybrać?

Do czego służy mączka bazaltowa?Co to jest mączka bazaltowa?

Co to jest mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa powstaje poprzez zmielenie naturalnej skały bazaltowej, dlatego skład mączki bazaltowej w dużej mierze zależy od rejonu jej pochodzenia. Najważniejszym związkiem jest tlenek krzemu, czyli krzemionka. Jego zawartość może sięgać nawet 50%!

Poza tym w składzie mączki można znaleźć aż 40 soli mineralnych: tlenek glinu (ok. 20%), tlenek żelaza (5-10%), a także związki metali (magnezu, wapnia, potasu, sodu, manganu, fosforu, tytanu, chromu, miedzi, cynk, molibdenu, kobaltu) i niemetali (siarki, boru, jodu). Składniki te odpowiadają za to, że mączka bazaltowa ma lekko zasadowy odczyn (pH ok. 7,6).

Mączka bazaltowa w sklepie internetowym wpolu.pl

21,00zł
15,50zł
Brak w magazynie
12,00zł
26,00zł
11,50zł

Do czego służy mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa jako nawóz znajduje zastosowanie we wszelkich uprawach, również ekologicznych. Naturalne pochodzenie gwarantuje, że proporcje składników mineralnych są świetnie dostosowane do potrzeb roślin i sprawdza się do nawożenia praktycznie wszystkich gatunków. "Lubią się" z nią rośliny ozdobne, drzewa i krzewy owocowe, warzywa, a nawet rośliny doniczkowe!

Mączka bazaltowa sprawdza się jako nawóz jesienny (w okresie od marca do października), ponieważ nie zawiera azotu. Na bardzo kwaśnych glebach bogatych o niskim stężeniu wapnia i magnezu można zastosować ją do wapnowania.

Poza tym mączka bazaltowa zwiększa odporność roślin na choroby oraz pomaga zwalczać różne szkodniki, np. mszyce czy pchełkę kapuścianą. W okresie intensywnego wzrostu oraz wzmożonego ataku insektów opylanie roślin mączką najlepiej powtarzać co tydzień.

Mączka bazaltowa na ślimaki

Mączka bazaltowa jest skutecznym i ekologicznym sposobem na odstraszanie ślimaków w ogrodzie. Jej działanie polega na tworzeniu mechanicznej bariery, która uniemożliwia mięczakom swobodne poruszanie się. Rozsypanie mączki wokół grządek sprawia, że ślimaki, próbując przekroczyć tę barierę, zostają oblepione pylistym materiałem, co znacząco utrudnia im ruch. Szczególnie wrażliwe na działanie mączki bazaltowej są ślimaki nagie, które nie posiadają pełnej skorupy, a jedynie jej zmodyfikowaną formę. Aby mączka była jak najbardziej efektywna, należy ją stosować w odpowiednich warunkach pogodowych. Idealny czas to ciepły i suchy dzień, co zapobiega rozpuszczeniu się mączki i przedłuża jej działanie. Należy unikać aplikacji w czasie deszczu lub silnego wiatru, które mogą szybko zmyć mączkę z powierzchni gruntu.

Jaką mączkę bazaltową wybrać?

Jak stosować mączkę bazaltową? Dawkowanie

Dawkowanie mączki bazaltowej należy dobrać do rodzaju uprawy. Na urodzajnych glebach wystarczy 2-3 kg na 100 m2, a na uprawy sadownicze - 10-15 kg na 100 m2. Dawkę wyraźnie większą, bo aż 1,5-3 kg na 10 m2, stosuje się przed założeniem trawnika.

Jakie są sposoby aplikacji mączki bazaltowej? Przed sadzeniem można wymieszać mączkę z wierzchnią warstwą gleby i obsypać nią korzenie roślin. Zapewni to roślinom zapasy składników mineralnych już od samego początku. Krzewom i drzewom owocowym nie zaszkodzi też nasypanie mączki bezpośrednio pod korzenie.

Ziemię wokół warzyw i grządek, również tych już rosnących, można obsypać mączką, a następnie przegrabić albo płytko skopać. W przypadku marchewki i roślin motylkowych (fasoli, soi, groszku, soczewicy) doskonale sprawdza się przykrywanie mączki warstwą kompostu, zaś truskawki mogą zostać obsypane mączką w całości.

Ze względu na zasadowy odczyn, mączka bazaltowa pomoże Ci w walce z mchem na trawniku, przyczynia się bowiem do zmniejszenia kwasowości podłoża. Z tego samego powodu jednak nie należy aplikować w uprawach roślin kwasolubnych - borówki, żurawiny, wrzosów i rododendronów. Dla nich mączka zasadowa zmieni niestety właściwości gleby na mniej sprzyjające dla wzrostu.

Jaką mączkę bazaltową wybrać?

Jak już wspomniano, każda mączka bazaltowa ma nieco inny skład. Warto sprawdzić go przede wszystkim pod kątem zawartości metali ciężkich - lepiej, żeby była niska. Jednak poza tym mączkę bazaltową można stosować bez obaw, ponieważ nie da się jej przedawkować. Mączka przyczynia się do szybkiej poprawy jakości gleby, a zawarte w niej składniki mineralne stopniowo są uwalniane do podłoża i pobierane przez korzenie roślin. Poza tym nie stanowi żadnego ryzyka dla ludzi, zwierząt ani organizmów wodnych.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że mączka bazaltowa poprawia właściwości nawozów organicznych, np. kompostu, obornika lub biohummusu. Zawartość składników mineralnych sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów, zneutralizowaniu nieprzyjemnego zapachu (poprzez wiązanie amoniaku), a także przyspieszeniu procesu kompostowania. Zalecane dawkowanie wynosi 5 kg mączki na 100 kg biomasy.

Jak mączka bazaltowa działa na ślimaki?

Data dodania: 2023-12-27
Aktualizacja: 2023-12-28
Jesień to nie tylko czas zbiorów i przygotowań do zimy, ale również idealny moment na nawożenie roślin. Zarówno rolnicy, jak i ogrodnicy, powinni zwrócić szczeg...
Zobacz również:
Truskawki to wieloletnie rośliny owocowe, należące do rodziny różowatych (Rosaceae). W ogrodnictwie cenione są za swoje smaczne i aromatyczne owoce, które dojrz...
Ziemniaki są jeden z najpopularniejszych warzyw nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ich doskonały smak i uniwersalność w kuchni wymaga jednak starannego...
Potas jest jednym z najważniejszych składników, wykorzystywanych zarówno w profesjonalnym rolnictwie, jak i hobbistycznym ogrodnictwie. Składnik ten odgrywa klu...
W praktyce rolniczej znane są bakterie asymilujące azot z otoczenia, współżyjące z roślinami uprawnymi. Przykładowo, jedne są związane miejscowo z pewnymi częśc...