Co na resztki pożniwne? Jak przyspieszyć rozkład słomy?🌾

Słomę i inne resztki pożniwne warto opryskać preparatami, które przyspieszą rozkład materii organicznej. Co na resztki pożniwne sprawdzi się najlepiej?

 

🌾Co na resztki pożniwne? Jak przyspieszyć rozkład słomy?

🌾Humifikacja i mineralizacja resztek pożniwnych

🌾Co na resztki pożniwne?

🌾Mocznik na resztki pożniwne

🌾Co na rozkład słomy?

🌾Oprysk na słomę – dawki, zalecenia

🌾Rozkład resztek pożniwnych – co po aplikacji nawozu?

✅Co na resztki pożniwne? Jak przyspieszyć rozkład słomy?

Pozostałości po zbożach, kukurydzy i rzepaku oraz słoma po ściółkowaniu plantacji truskawki pozostawione na polu i wymieszane z glebą ulegają ważnym procesom biochemicznym. Ma to zbawienny wpływ na glebę, wzbogacając ją w cenne składniki pokarmowe dla roślin następczych. Warto zadbać o te procesy, aby poprawić właściwości gleby i zapewnić roślinom jak najlepszy start w nowym sezonie wegetacyjnym. Do tego celu służą odpowiednie preparaty, które zintensyfikują procesy humifikacji i mineralizacji resztek. Sprawdźmy zatem, co na resztki pożniwne sprawdzi się najlepiej.

✅Humifikacja i mineralizacja resztek pożniwnych

Na początek wyjaśnijmy sobie, na czym polegają procesy humifikacji i mineralizacji pozostałości  i dlaczego są takie ważne.

Część materii organicznej zawartej w pozostałościach po roślinach uprawnych ulega humifikacji. Proces ten polega na częściowym rozkładzie pierwotnych związków organicznych (butwienie, gnicie), a następnie wtórnej syntezie swoistych związków próchnicznych. Powstają wtedy kwasy humusowe, kwasy huminowe, kwasy fulwowe, huminy.  Związki te odgrywają bardzo ważne funkcje w budowaniu właściwości gleby, tworząc w jej górnej warstwie próchnicę glebową. Zawartość próchnicy poprawia żyzność gleby, jej strukturę, napowietrzenie i pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną. Ponadto zmniejsza podatność gleby na erozję i ogranicza wymywanie związków mineralnych w głąb profilu glebowego.

Jednak aby produkty humifikacji mogły być pobrane i wykorzystane przez rośliny, muszą ulec dalszym przemianom. Procesem ich dalszego rozkładu jest mineralizacja. Polega ona na rozkładzie – w tym przypadku resztek pożniwnych - do prostych związków mineralnych. W procesie tym uczestniczą różnorodne mikroorganizmy glebowe (bakterie, grzyby i.in.), w efekcie czego zwiększa się zasobność gleby w składniki pokarmowe dostępne dla roślin. 

Dzięki powyższym procesom gleba odbudowuje swój potencjał biologiczny i staje się ważnym źródłem składników pokarmowych dostępnych dla roślin. Warto więc zadbać o sprawny przebieg humifikacji i mineralizacji resztek pożniwnych. Czym pryskać słomę po żniwach?

Pokaźna masa organiczna, która zostaje na polu po żniwach, jest cennym źródłem substancji pokarmowych dla roślin następczych.

✅Co na resztki pożniwne?

Choć humifikacja i mineralizacja pozostałości roślinnych przebiega w sposób naturalny, można te procesy znacznie usprawnić i przyspieszyć. W tym celu warto zastosować odpowiednie preparaty doglebowe. Aplikujemy je jeszcze przed wykonaniem orki czy uprawy pola. Jakie zatem preparaty wybrać?

✅Mocznik na resztki pożniwne

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na azot, który odgrywa ważną rolę w mineralizacji materii organicznej pozostawionej po żniwach. Albowiem do prawidłowego przebiegu tego procesu potrzebny  jest optymalny stosunek węgla do azotu, czyli gdy C:N wynosi 10:1. Tymczasem w słomie proporcje te wynoszą aż 100:1. Wykorzystanie azotu w formie mocznika skutecznie zmniejsza ten niekorzystny stosunek. Ponadto działa w kierunku wstępnego rozpadu tkanki roślinnej, ułatwiając wnikanie bakterii rozkładających celulozę i hemicelulozę.

✅Co na rozkład słomy?

W celu przyspieszenia rozkładu resztek pożniwnych można zastosować preparat Słoma Finito. Zawiera on nie tylko mocznik, lecz także kwasy humusowe, kwasy fulwowe. To również źródło składników pokarmowych takich jak mikroelementy i selen. Tak skomponowany skład sprawia, że Słoma Finito sprawdza się na kilku płaszczyznach:
✔️ mocznik działa w kierunku rozkładu pozostałości roślinnych,
✔️ kwasy humusowe i fulwowe wpływają na istotny wzrost aktywności mikrobiologicznej gleby i działają na nią strukturotwórczo,
✔️ mikroelementy i selen – zwiększają zasobność gleby w składniki odżywcze dostępne dla roślin następczych.

✅Oprysk na słomę – dawki, zalecenia

Zastosowanie preparatu Słoma Finito jest bardzo proste. Wystarczy przed uprawą pola wykonać oprysk belką polową w dawce 10 l/ha. Co więcej, w zależności od potrzeb preparat Słoma Finito można łączyć z innymi nawozami.

Przykładowo, jeśli chcemy wzmocnić proces mineralizacji słomy, np. w celu przygotowania pola pod nową uprawę lub likwidacji plantacji truskawki, warto zastosować Słoma Finito wraz z mocznikiem 46%. Wówczas rekomendujemy dawki: 15 l/ha (Słoma Finito) + 10 kg/ha (mocznik 46% N).

Natomiast, jeśli chcemy większy nacisk nałożyć na proces humifikacji i powstawania próchnicy, rekomendujemy połącznie preparatu Słoma Finito z preparatem Humik w dawkach: 10 l/ha (Słoma Finito) + 5 l/ha (Humik).

Takie zalecenia najczęściej dotyczą upraw, które są pozostawione na kolejny okres wegetacyjny (np. truskawki). Wówczas z jednej strony wspomagamy proces mineralizacji słomy pozostałej po ściółkowaniu, z drugiej strony dostarczymy do gleby dodatkową porcję pożywienia dla mikroorganizmów glebowych. Zyskają na tym nie tylko rośliny, którym zapewnimy lepszy start w przyszłym okresie wegetacji, lecz także sama gleba. Wzrośnie w niej bowiem koncentracja i zawartość kwasów humusowych, poprawią się jej właściwości fizykochemiczne oraz stosunki wodno-powietrzne. Tym samym rośliny pozostawione na kolejny sezon i będą miały zapewniony  lepszy start na początku wegetacji.

✅Rozkład resztek pożniwnych – co po aplikacji nawozu?

Kolejnym krokiem po zastosowaniu preparatów wspomagających proces rozkładu pozostałości roślinnych jest wymieszanie ich z glebą. Robimy to za pomocą orki lub różnego rodzaju agregatów. Dzięki temu zmineralizowane i zhumifikowane związki będą osadzać się w wierzchniej warstwie gleby, pozostając tam w formie łatwo przyswajalnej dla roślin.


Podsumowując, stosowanie preparatów przyśpieszających mineralizację i humifikację resztek organicznych przynosi wiele korzyści. Jest skutecznym sposobem na odbudowę żyzności zmęczonej gleby i przywrócenie jej  biologicznego potencjału produkcyjnego. Zaś rośliny uprawne  są bardzo dobrze zaopatrzone w cenne składniki odżywcze od samego początku wegetacji.


Producentem preparatów Humik i Słoma Finito jest firma Calfert. Humik już teraz kupisz w naszym sklepie internetowym, a już w krótce w ofercie wPolu.pl pojawi się również Słoma Finito.

 Po zbiorach truskawek najkorzystniej jest pozostawić słomę w międzyrzędziach i doprowadzić do jej mineralizacji.

 

 

 

66,20zł
230,20zł
835,00zł
-4%
-7,60zł
182,40zł
190,00zł
-2%
-2,10zł
194,00zł
196,10zł
221,40zł
217,50zł
35,00zł
Brak w magazynie
Data dodania: 2024-08-13