EMULPAR - CZYM JEST, JAK DZIAŁA I KIEDY STOSOWAĆ?

Współczesne rolnictwo stoi przed wieloma wyzwaniami, które wymagają od rolników i ogrodników ciągłej adaptacji i poszukiwania nowoczesnych rozwiązań w zakresie ochrony roślin. Jednym z kluczowych aspektów jest skuteczna walka z chorobami i szkodnikami, które mogą zdecydowanie obniżyć jakość i ilość plonów. Pomocnym środkiem, który ma na celu eliminować nieproszone owady i roztocza, jest Emulpar. Jak działa ten preparat, o czym należy pamiętać i co znajduje się w jego składzie? Odpowiadamy!

  1. Co to jest Emulpar?

  2. Mechanizm działania środka Emulpar

  3. Zastosowanie Emulpar w ochronie roślin

  4. Instrukcja stosowania Emulpar

  5. Bezpieczeństwo i środki ostrożności przy stosowaniu Emulpar

     

     

     

Co to jest Emulpar?

Emulpar Spray to nowoczesny środek ochrony roślin, przeznaczony do zwalczania szerokiego spektrum szkodliwych owadów i roztoczy, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i wydajności upraw

Produkt ten znajduje zastosowanie w ochronie roślin ozdobnych, warzyw oraz owoców, zarówno tych uprawianych w domowych warunkach, na balkonach, jak i w ogrodach. Dodatkowo Emulpar Spray zapobiega brązowieniu iglastych roślin.

Środek ten zwalcza m.in. mszyce, przędziorki, miseczniki, mączliki, wciornastki, miodówki oraz czerwce. Jest również skuteczny przeciwko formom zimującym niektórych szkodników. 

Mechanizm działania środka Emulpar

Mechanizm działania opiera się więc na fizycznej barierze tworzonej przez olej rydzowy, który jest głównym składnikiem preparatu. Ta olejowa powłoka działa na kilka sposobów, zapewniając ochronę przed szkodnikami i pomoc w zachowaniu dobrego stanu roślin.

Olej rydzowy:

  • ogranicza mobilność szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki, przez co uniemożliwia im efektywne żerowanie na roślinach; 

  • blokuje również stigmy, czyli otwory oddechowe szkodników, co utrudnia owadom oddychanie;

  • zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z roślin, co jest szczególnie istotne w okresach mroźnych i wietrznych, gdy rośliny są narażone na szybką utratę wody. 

Czy wiesz, że…?

Emulpar Spray może być stosowany zarówno w celach interwencyjnych, jak i zapobiegawczych — i to przez cały okres wegetacji roślin.

Zastosowanie Emulpar w ochronie roślin

Emulpar jest idealny do ochrony szerokiego zakresu roślin ozdobnych, warzywnych i owocowych. Może być stosowany na kwiaty, krzewy, drzewa owocowe oraz warzywa uprawiane w ogrodach, na działkach, balkonach czy w domowych warunkach. Sprawdza się zarówno w szklarniach, jak i w otwartym gruncie. Rekomenduje się stosować go w okresie luty-listopad.

 

Ponadto, dzięki tworzeniu mechanicznej bariery na powierzchni roślin Emulpar zapobiega nadmiernemu parowaniu wody, co jest kluczowe w okresach mroźnych lub wietrznych. Tym samym, rośliny są lepiej zabezpieczone przed stresem wodnym i zimowymi uszkodzeniami.

 

Okres karencji Emulpar Spray

  • Brak.

Instrukcja stosowania Emulpar

#1 Przygotowanie roztworu

Przed użyciem dobrze wstrząśnij pojemnik. Jeśli produkt wymaga rozcieńczenia (sprawdź etykietę), użyj odpowiedniej ilości wody zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj stosuje się rozcieńczenie w stosunku określonym przez producenta.

#2 Aplikacja

Najlepiej aplikować Emulpar wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, aby uniknąć szczytowej aktywności słonecznej, co może prowadzić do szybkiego parowania środka i jego mniejszej skuteczności.

Użyj opryskiwacza, aby równomiernie pokryć wszystkie części roślin, szczególnie spodnią stronę liści, gdzie często gromadzą się szkodniki. Upewnij się, że cała roślina została pokryta roztworem, ale unikaj nadmiernego moknięcia, które może prowadzić do spływania środka.

#3 Częstotliwość

Częstotliwość stosowania zależy od stopnia nasilenia infestacji szkodników oraz warunków pogodowych. Zazwyczaj, aplikacja co 7-14 dni jest wystarczająca, ale w przypadku silnych infestacji może być potrzebna częstsza interwencja.

Uwaga! Precyzyjne dawkowanie zależy od typu rośliny i gęstości uprawy. Przestrzegaj zaleceń podanych przez producenta na etykiecie produktu.

Bezpieczeństwo i środki ostrożności przy stosowaniu Emulpar

Przede wszystkim, zaleca się noszenie odpowiedniego sprzętu ochronnego, tj. rękawice, maska i okulary ochronne, aby uniknąć kontaktu skórnego i inhalacji produktu. 

 

Ponieważ Emulpar jest przyjazny dla środowiska i biodegradowalny, ryzyko zanieczyszczenia jest ograniczone, jednak należy unikać stosowania go w pobliżu zbiorników wodnych, aby nie wpływać negatywnie na wodne ekosystemy. Użytkownicy powinni również zwracać uwagę na warunki pogodowe – aplikacja produktu w czasie silnego wiatru może prowadzić do niezamierzonego rozprzestrzeniania się środka poza obszar docelowy. 

 

Po zastosowaniu Emulpar zalecane jest dokładne umycie wszelkich narzędzi i ubrań, używanych podczas aplikacji.

 
Data dodania: 2024-09-12
Aktualizacja: 2024-09-18
Mszyce, przędziorka sosnowca lub misecznik śliwowy to wróg wielu upraw. Nic więc dziwnego, że gdy ci nieprzyjaciele pojawią się na roli, konieczne jest szybkie ...
Zobacz również:
Zaprawa nasienna to preparat grzybobójczy zabezpieczający nasiona zbóż już przed siewem, a zaprawianie zbóż jest jednym z podstawowych zabiegów agrotechnicznych...
Captan to powszechnie stosowany fungicyd kontaktowy, który znajduje zastosowanie w ochronie roślin rolniczych i ogrodniczych. Związek ten znany ze swojej skutec...
W walce z niechcianymi roślinami w ogrodzie i na polu uprawnym niezwykle ważne jest wybieranie produktów skutecznych i precyzyjnych. Taką rolę pełni Chwastox Co...
Twoje plony narażone są na działanie wielu „wrogów” i „rywali”. Wśród chwastów i grzybów pojawiają się szkodniki, które bytują na roślinach, osłabiając je i prz...