Mieszanie środków ochrony roślin

Jak wiadomo każdemu rolnikowi, wielkość zbieranych plonów zależy od tego, jak się je pielęgnuje. Pielęgnacja ta wymaga dbałości o wiele szczegółów, a dobór odpowiednich środków ochrony naszych roślin jest kluczem do rolniczego sukcesu. Warto też pamiętać, że wykonując opryski upraw, możemy łączyć różnorodne preparaty, co pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Jak jednak mieszać środki ochrony roślin, aby dało to właściwy efekt?

Formulacja środków ochrony roślin 

Żaden preparat ochronny nie występuje od razu w gotowej formie - należy go zmieszać z wodą według załączonej do niego instrukcji. Dodatkowo różne substancje wykorzystywane do poprawy stanu upraw mają własne formulacje, co sprawia, że nie wszystkimi możemy postępować w ten sam sposób.  

Gdy przyjrzymy się etykietom środków ochrony roślin, znajdziemy na nich następujące symbole: EC, czyli KONCENTRAT DO WYKONANIA EMULSJI W WODZIE; SE, czyli SUPEREMULSJA; SC, czyli KONCENTRAT DO WYKONANIA ZAWIESINY WODNEJ; WG, czyli GRANULE DO WYKONANIA ZAWIESINY WODNEJ, i WP, czyli PROSZEK DO WYKONANIA ZAWIESINY WODNEJ. 

Ze względu na zawartość i właściwości chemiczne środków o różnych formulacjach, do każdego z nich powinniśmy podejść nieco inaczej. Gdy chcemy je połączyć, musimy mieć na uwadze przede wszystkim odpowiednią kolejność wprowadzania środków do zbiornika, gdzie gromadzi się przygotowywana przez nas mieszanina: 

1. Proszek do wykonania zawiesiny wodnej 

2. Granule do wykonania zawiesiny wodnej

3. Koncentrat do wykonania zawiesiny wodnej

4. Superemulsja 

5. Koncentrat do wykonania emulsji w wodzie

 

Dalsze etapy mieszania środków ochrony roślin 

Kiedy wiemy już co z czym chcemy połączyć, warto odpowiednio przygotować zbiornik opryskowy, w którym będziemy to robić. Trzeba wypełnić go wodą do połowy i włączyć mieszadło, tak by powstający preparat cały czas był w ruchu. Zapobiegnie to powstawaniu osadów i innego rodzaju niepożądanych produktów ubocznych całego procesu. Koniecznie należy zwrócić uwagę na pH i twardość wody, jakiej używamy - każdy środek ochrony roślin reaguje na różne rodzaje wody w unikalny sposób. Zignorowanie tej zależności może skutkować nieudanym opryskiem, dlatego po raz kolejny warto zajrzeć do etykiety znajdującej się na opakowaniu naszego środka. Poza wskazaniem formulacji będą tam również inne niezbędne informacje. Ponadto istotna jest temperatura używanej przez nas wody. Ważne by nie była ona ani za zimna, ani za gorąca. Powinna mieć temperaturę nieco wyższą niż temperatura otoczenia. Jak osiągnąć ten efekt? Najprostszym sposobem będzie pozostawienie zbiornika z wodą w nasłonecznionym miejscu. Jakiś czas później woda będzie gotowa do dalszego użytku. 

Ostatnim etapem procesu mieszania środków ochrony roślin jest wprowadzenie do roztworu samych środków. Należy trzymać się kolejności, o której mowa w pierwszej części tego artykułu. Dodatkowo wszystkie substancje dodawajmy powoli, uważając by nie osadzały się ani nie zbrylały w naszym zbiorniku. 

Gdy już połączymy środki ochrony roślin, dobrze je wymieszamy i pozwolimy im się właściwie zintegrować z wodą, oprysk przeznaczony dla naszych upraw jest gotowy! Pamiętajmy, by zużyć go jak najszybciej - tak, by nie utracił swoich właściwości.