Jak prawidłowo przeprowadzić opryski

Opryski są niezbędne, aby zoptymalizować prawidłowy wzrost roślin uprawnych oraz uchronić je przed szkodnikami i chorobami. Ich skuteczność w dużej mierze zależy od techniki i terminu oprysku oraz doboru odpowiednich środków. W czasie całej procedury warto także pamiętać o zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa, które sprawią, że opryski nie będą szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i prowadzonych upraw.

Jak przeprowadzić oprysk?

Aby przeprowadzić oprysk, musimy przygotować do tego celu odpowiedni opryskiwacz, dopasowany do naszych potrzeb i obszaru roboczego. Dawkę środka starannie obliczamy według wskazówek na jego opakowaniu. Do opryskiwacza nalewamy wodę oraz odpowiednią ilość preparatu. Działania prowadzimy przy bezwietrznej pogodzie, pamiętając o odpowiedniej odzieży ochronnej, maseczce oraz rękawicach. Po wykonanej procedurze starannie płuczemy wszystkie użyte narzędzia czystą wodą.

Jakich środków używać do oprysków?

Preparat stosowany do oprysków powinien znajdować się w rejestrze środków dopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do oprysków należy stosować w pełni sprawne urządzenia, które pozwolą na skuteczne i równomierne naniesienie produktów. Zastosowane środki chemiczne muszą być dobrane pod kątem terminu ich aplikacji, odpowiedniej dawki, przeznaczenia oraz okresu karencji. Jeżeli zmagamy się z chwastami, warto sięgnąć po herbicydy, takie jak Roundap czy Glifoherb, które pomogą pozbyć się niechcianych roślin. Na choroby grzybicze skuteczne będą fungicydy Amistar lub Scorpion, przeznaczone do poszczególnych typów upraw. Środki owadobójcze, takie jak Bulldock lub Pyrinex, ułatwią zwalczenie szkodników, natomiast regulatory wzrostu firm Asahi i Moddus pozytywnie wpłyną na rozwój roślin, wzmacniając ich odporność i dobrą kondycję.

O czym pamiętać w czasie oprysków?

Opryski najlepiej jest wykonywać wczesnym rankiem lub wieczorem. Przygotowując się do nich, należy zawsze pamiętać, by odpowiednio dobrać termin aplikacji środków do fazy rozwojowej roślin. Należy unikać opryskiwania w czasie upałów i opadów deszczu. Zbyt wysoka temperatura może przyspieszyć ulatnianie się środka, osłabiając jego działanie. Silniejsze opady natomiast spłuczą preparat z liści, zmuszając nas do jego ponownej aplikacji. Obowiązkowo pamiętajmy także o okresie karencji, zrywając kwiaty lub plony dopiero po jego upływie.

Na co uważać podczas oprysków?

Podczas oprysku należy bezwzględnie uważać na bezpieczeństwo ludzi i zwierząt znajdujących się w pobliżu obszaru roboczego. Środki chemiczne powinny zostać naniesione jedynie w rejonie pola, nie wykraczając poza jego granice. Zawsze stosujemy odpowiednią odzież ochronną, maskę i rękawice. W czasie oprysku nie pijemy, nie spożywamy posiłków oraz nie palimy, dzięki czemu ograniczymy możliwość zatrucia stosowanym preparatem. Jeżeli podczas działań poczujemy się źle, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej, informując o rodzaju użytego środka.