Jak założyć i dbać o plantację owoców jagodowych

Plantacja owoców jagodowych jest dziś modnym sposobem na obsadzenie pól. Bez względu na to, czy zastanawiamy się nad wykorzystaniem ziemi długotrwale nieużytkowanej, czy też dawnego sadu wiśniowego lub z jabłoniami, przed założeniem uprawy warto pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Owoce jagodowe stanowią zróżnicowaną, szeroką kategorię, wśród której poszczególne gatunki wyróżniają się wymaganiami glebowymi oraz specyficznym rodzajem pielęgnacji. Przed założeniem plantacji należy przygotować podłoże - bez różnicy co do planowanego rodzaju uprawy.

Jak przygotować glebę do sadzenia krzewów jagodowych?

Jeżeli gleba przez dłuższy czas nie była obsadzana lub wykarczowano teren po wcześniejszej uprawie, warto zastosować preparat eliminujący szkodliwe bakterie oraz nicienie, rozwijające się również w pozostawionych elementach korzennych. Fumigacja - odkażenie gleby - może odbyć się za pomocą uprawy roślin fitosanitarnych (żyto, gryka) lub poprzez zastosowanie środków odkażających, doskonale sprawdzających się po starannym przemieszaniu z glebą, jak najgłębiej, z dostępem do wilgoci.

Ważne przed sadzeniem i w trakcie uprawy krzewów jagodowych

Truskawki i borówki wymagają gleby lekkiej, przewiewnej, z dużą ilością substancji próchniczej. Maliny oraz porzeczki poradzą sobie w cięższej glebie, jednak i tak powinna zostać poddana zakwaszeniu oraz nawożeniu mineralnemu. Jeżeli chodzi o pH gleby, porzeczka jest najmniej wymagająca - preferuje wartość nieco ponad 6. Bardziej delikatne są truskawki i maliny, wymagające pH poniżej 6. Borówki wymagają pH poniżej 4.

Warto pamiętać o nawożeniu uprawy - dobrze sprawdza się nawożenie dolistne płynnym Calfert Basic Magnez (20l). Do nawożenia krzewów jagodowych polecany jest również Calfert Berry Duo Chelat w opakowaniu 5l. Aplikacja może odbywać się przy użyciu instalacji nawodnieniowej poprzez fertygację lub nawożenie dolistne. Nawóz pomoże zachować odpowiednią ilość mikroelementów u roślin jagodowych. Aby zapobiegać chlorozie oraz utrzymać odpowiedni poziom minerałów, zaleca się stosowanie chelatów. W uprawie truskawek warto podać Chelat Żelaza Actipol E-Fe13. Uzyskanie obfitych zbiorów jest zależne nie tylko od warunków naturalnych, dlatego dbając o wzrost roślin, warto stosować kompleksowe nawożenie.

Kiedy sadzić krzewy owocowe?

Gdy gleba jest przygotowana, a teren plantacji został dokładnie odchwaszczony, pora na sadzenie krzewów, koniecznie pochodzących ze szkółki, w której rośliny są wolne od drobnoustrojów. Sadzenie rozpoczynamy w sierpniu lub na początku września. Podczas sadzenia oraz po nim należy wzbogacić glebę o nawozy mineralne. Pędy powinniśmy przyciąć. Rośliny wyrosną wiosną przyszłego roku. Malina może owocować od 5 do 10 lat, jednak należy pilnować jej rozkrzewiania się, nie dopuszczając do połączenia się sadzonych w odległości 0,5 m krzewów. Pozostawiamy po około 10 pędów na krzewie, obcinając te niepotrzebne po owocowaniu. Truskawki będą owocowały około trzech lat, a po każdorazowym zbiorze plonów należy skosić liście, aby pozbyć się drobnoustrojów, mogących zagrażać uprawie. 

Aby zapewnić lepszy smak owoców oraz obfite zbiory, warto zastosować nawóz Target w formie granulowanej. Zastosowany dwukrotnie w okresie od czerwca do lipca pozwoli zwiększyć zbiór dorodnych owoców jagodowych. Przeciw rozwojowi chwastów sprawdzi się ciemna agrowłóknina, zapewniająca przepływ wody i powietrza - w żadnym wypadku nie można doprowadzić do przesuszenia oraz zalania plantacji.

O owoce jagodowe trzeba dbać również w momencie zbiorów. W celu zapewnienia im  delikatnego opakowania, które nie spowoduje zgniecenia oraz zagwarantuje przepuszczalność powietrza, polecamy kartonowe tacki - pojemniki mieszczące około 500 g produktu. Ponadto pojemniki z serii GARANT można zakupić w ofercie hurtowej, co może okazać się pomocne przy rozległych plantacjach borówek, malin, truskawek czy porzeczki.