Jakie nawozy stosować jesienią?

Odpowiednie nawożenie gleby jest niezbędne do tego, żeby zawierała ona składniki pokarmowe kluczowe do rozwoju roślin. Wiele środków użyźniających stosuje się wiosną, dostarczając substancje przydatne podczas wzrostu upraw. Jednak niektóre preparaty warto wykorzystywać jesienią.

Nawozy wapniowe pozwolą zapewnić odpowiednie pH

Odpowiedni odczyn pH jest kluczowy do prawidłowego wzrostu roślin. Zakwaszona gleba uniemożliwia pobieranie substancji odżywczych oraz utrudnia rozwój systemu korzeniowego. W Polsce powszechny jest problem z niskim pH, dlatego też niezbędne jest stosowanie nawozów zawierających wapń. Najczęściej wykorzystuje się je po żniwach, późnym latem lub jesienią, ponieważ wtedy są sprzyjające warunki. Nie jest wskazane sianie bezpośrednio po wapnowaniu, ponadto kolejne nawozy można stosować dopiero po okresie co najmniej 2 tygodni. Wapna nie należy także rozprowadzać na mokrą glebę. Łatwiej te wszystkie wymagania spełnić po żniwach, niż wiosną.

Jakie wieloskładnikowe nawozy mineralne stosować jesienią?

Jesienią warto również pomyśleć o zastosowaniu nawozów wieloskładnikowych. Przed podjęciem decyzji wskazane jest wykonanie analizy chemicznej składu gleby. Wyniki pozwolą podjąć decyzję o tym, jakie środki należy stosować i w jakim natężeniu. Analizę warto wykonywać co najmniej raz na 3-4 lata, żeby zaplanować nawożenie w oparciu o potrzeby gleby. Ogólnie jesienią stosuje się preparaty z większą ilością potasu i fosforu. W ten sposób przygotowujemy uprawy na nadejście zimy.

Jednocześnie jeśli analiza chemiczna wykazuje braki w innych pierwiastkach takich jak magnez czy siarka to warto wybrać preparaty, które je zawierają. Jesienią można także wykorzystywać nawozy organiczne, ponieważ one nie tylko uzupełniają glebę w minerały, ale także są bogatym źródłem mikroelementów oraz poprawiają strukturę gleby.

Nawozy azotowe jesienią — czy stosowanie ich jest bezpieczne?

Nawozy azotowe są bardzo popularne, jednocześnie należy być ostrożnym z ich stosowaniem o tej porze roku. Azot stymuluje rośliny do wzrostu, co utrudnia przejście do okresu wegetacyjnego. To przekłada się na mniejszą odporność upraw na warunki zimowe.  

W przypadku siewu roślin ozimych ilość azotu pozostająca po zbiorach przedplonów jest zwykle wystarczająca. Jednak mogą być od tego wyjątki: jednym z nich są opóźnienia. Jeśli nie udało się przeprowadzić siewów w terminie lub wschód roślin się opóźnił, to można podać azot w formie amonowej lub mocznika. Również jeśli analiza chemiczna wskazuje na braki tego składnika, to warto wykorzystać nawozy azotowe