Od kiedy można stosować nawozy azotowe?

Nawożenie gleby to jedno z najważniejszych działań w gospodarstwie, które ma kluczowy wpływ na rozwój upraw. Istotne są szczególnie wiosenne zabiegi, które stymulują rośliny do wzrostu. Warto przyjrzeć się kwestiom prawnym, które regulują to, od kiedy można stosować nawozy azotowe.

Nawożenie gleby to jedno z najważniejszych działań w gospodarstwie, które ma kluczowy wpływ na rozwój upraw. Istotne są szczególnie wiosenne zabiegi, które stymulują rośliny do wzrostu. Warto przyjrzeć się kwestiom prawnym, które regulują to, od kiedy można stosować nawozy azotowe.

Kwestie prawne — program ograniczający zanieczyszczenia azotanami

W 2018 roku weszła w życie ustawa, która zmieniła dozwolone terminy stosowania nawozów. Ma ona na celu zmniejszenie zanieczyszczenia azotanami. Cała Polska stała się wtedy obszarem OSN (Obszar Szczególnie Narażony), a to oznacza konieczność stosowania się do nowych przepisów, które determinują m.in. termin, w którym można stosować nawozy azotowe. Pierwszym dniem, w którym można je wykorzystywać, jest pierwszy marca. Ograniczenie to nie dotyczy upraw pod osłonami oraz upraw kontenerowych.

Ustawa określa także inne aspekty, o których należy pamiętać podczas nawożenia, m.in. wymienione są obszary, w których nie można stosować nawozów ze względu na znajdowanie się wód powierzchniowych.

Kiedy jeszcze nie można stosować nawozów?

Stosowanie nawozów azotowych jest uzależnione od warunków pogodowych. Nie można ich stosować, gdy gleba jest zamarznięta, zalana, pokryta śniegiem. Ponadto nie wolno stosować niektórych środków w okresie wegetacji tych gatunków roślin, które są przeznaczone do bezpośredniego spożycia.

Jednak dla wielu rolników problemem jest to, że chcieliby stosować nawozy wcześniej. Sprzyja temu zmieniający się klimat. Krótkie i ciepłe zimy sprawiają, że można wcześniej zająć się pracami rolnymi. W 2019 roku pojawił się pomysł, żeby dać możliwość stosowania nawozów od 15 lutego. W nowelizacji ustawy z lutego 2020 r. pojawił się wyjątek, który umożliwia wcześniejsze użycie nawozów w przypadku upraw ozimych, trwałych, wieloletnich oraz z gruntów z trwałymi użytkami zielonymi. Jednak dotyczy to tylko roku 2020 i obecnie nie wiadomo, czy będzie obowiązywał także w 2021 r.

Do kiedy można stosować nawozy azotowe?

Termin końcowy zależy od rodzaju gruntów. W przypadku upraw trwałych, wieloletnich oraz trwałych użytków zielonych jest to 31 października. Natomiast na gruntach ornych termin końcowy to 20 października. Jednak część gmin ma skrócony okres dla gruntów ornych do 15 października, a część wydłużony do 25 października. Dłużej można także stosować nawozy naturalne stałe — do 31 października w przypadku gruntów rolnych oraz do 30 listopada dla upraw trwałych, wieloletnich oraz trwałych użytków zielonych.

Zobacz również:
Przedstawiamy dwa rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych w truskawkach przed zimą. Każdy z plantatorów chciałby  jak najlepiej prz...
  Jakie są objawy i na czym polega profilaktyka mączniaka prawdziwego? Jak go zwalczać?   ...
Jakie są objawy i na czym polega profilaktyka antraknozy? Jak ją zwalczać?   ...
  W ciągu ostatniego roku wyraźnie wzrosły ceny nawozów w Polsce, Europie i na świecie. Ceny nawozów na rynku krajowym wynikają z ten...