ODKAŻANIE GLEBY PREPARATEM BASAMID - PRAKTYCZNE PORADY

Skuteczne odkażanie - zwalcz patogeny glebowe z Basamidem 97 GR!

 

Odkażanie gleby i desykacja ziemniaka środkiem Badamid

Odkażanie gleby – fumigacja

Intensywna produkcja warzyw w tym samym podłożu stwarza korzystne warunki dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów glebowych. Jeśli nie udało się zapobiec zakażeniu gleby, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu odkażania (fumigacji), aby wyeliminować szkodliwe mikroorganizmy glebowe, takie jak grzyby. Warto taki zabieg przeprowadzić co kilka lat, a niezbędne do tego celu są środki do odkażania gleby.

Wolne od patogenów podłoże zapewni dobrą kondycję uprawianych roślin zarówno w uprawie polowej, jak i tunelowej. Jakie środki chemiczne wybrać?

Do kompleksowego odkażania gleby w Polsce zarejestrowany jest Basamid 97 GR.

Basamid 97 GR – skuteczny środek do odkażania gleby

Jest to znany i ceniony na rynku preparat, dzięki któremu możliwa jest skuteczna fumigacja gleby. Jest to skuteczny dezynfektant w formie granulatu, który umożliwia samodzielne oraz kompleksowe odkażanie gleby (fumigację) zarówno w gruncie, jak i pod osłonami. Niszczy patogeny glebowe rozwijające się na resztkach roślin, które pozostały w podłożu po wcześniejszych uprawach, w tym grzyby glebowe, szkodniki glebowe i nasiona chwastów. Pod wpływem wilgoci środek rozkłada się, wydzielając produkty gazowe np. metylotiocyjanian. 

Jakie patogeny glebowe zwalcza Basamid 97 GR?

  • Grzyby chorobotwórcze i organizmy grzybopodobne,
  • szkodniki glebowe, w tym nicienie, mątwiki korzeniowe, drutowce i pędraki,
  • nasiona rocznych chwastów jednoliściennych oraz dwuliściennych.

Jak stosować środek Basamid 97 GR?

  • Zanim przeprowadzimy dezynfekcję gleby, przed użyciem preparatu należy dokładnie pozbyć się z gleby resztek roślinnych wcześniejszych upraw i chwastów.
  • Przez kilka dni przed zabiegiem należy zadbać o odpowiednią wilgotność gleby (ok. 75% jej wodnej pojemności). Dzięki temu zostanie pobudzona aktywność występujących w niej patogenów.
  • Granulat rozsypać równomiernie na powierzchni gleby.
  • Dokładnie wymieszać granulat z glebą, np. za pomocą glebogryzarki, tak aby umieścić go około 20-25 cm pod powierzchnią. Dzięki temu możliwe jest skuteczne zwalczenie grzybów powodujących najgroźniejsze choroby odglebowe, w tym Verticillium spp. czy Fusarium spp.
  • Po wymieszaniu środka z glebą, należy ją zwałować.
  • Po użyciu środka obficie podlać odkażane podłoże. W kontakcie z wodą dochodzi do rozkładu substancji aktywnej i następuje działanie gazujące preparatu.
  • Należy utrzymywać wysoką wilgotność gleby w trakcie oraz po zabiegu, a także zadbać o ograniczenie ulatnianiu się preparatu z gleby. W tym celu bezpośrednio po zabiegu konieczne jest szczelne przykrycie folią całej powierzchni odkażanej gleby na 2-3 tygodnie.
  • Następnie należy dwukrotnie, co 2-3 dni, wykonać napowietrzanie gleby poprzez wymieszanie jej na przykład glebogryzarką.
  • 7-10 dni po ostatnim napowietrzaniu gleby należy przeprowadzić test rzeżuchowy, aby upewnić się czy można przystąpić do sadzenia roślin.
  • Jeśli rzeżucha nie wykiełkuje należy gruntownie przemieszać glebę i po kolejnych 7 dniach powtórzyć test.

Spełnienie powyższych warunków pozwala skutecznie odkazić glebę, a więc pozbyć się patogenów glebowych, na najbliższe 2-3 lata.

Basamid 97 GR Arysta - stosowanie

Basamid 97 GR - stosowanie

Basamid 97 GR - zalecenia stosowania

  • W chwili zabiegu i przez kilka kolejnych dni temperatura gleby na głębokości 10 cm nie powinna wynosić mniej niż 8°C.
  • Krótko przed zastosowaniem środka i bezpośrednio po jego użyciu nie należy używać m.in. wapna palonego czy obornika.
  • Podczas wykonywania zabiegu należy zadbać o odpowiedni strój ochronny.

Jak odkazić ziemię bezpiecznie?

Basamid 97 GR - środki ostrożności:

  • stosowanie kombinezonu, maski z filtrem węglowym, ochrony oczu, gumowych rękawic i wysokiego odpowiedniego obuwia, np. kaloszy,
  • dbanie o odpowiednią wentylację w czasie aplikacji Basamidu w zamkniętych obiektach,
  • po zastosowaniu produktu zamknąć i uszczelnić szklarnie, w których był stosowany,
  • upranie zanieczyszczonej odzieży oraz umycie całego ciała po wykonaniu zabiegu,
  • zachowanie dystansu minimum 30-150 m od najbliższych zabudowań,
  • wejście do szklarni lub na teren, na którym zastosowano środek, możliwe jest po upływie 14 dni od zakończenia określonego w etykiecie okresu odkażania gleby lub podłoża.

Instrukcja stosowania środka Basamid 97 GR

Na czym polega test rzeżuchowy?

Aby upewnić się, że można już bezpiecznie siać lub sadzić, warto po 7-10 dniach od ostatniego napowietrzania gleby przeprowadzić test rzeżuchowy.

Do słoja o pojemności 1 l należy wsypać ok. 0,5 l gleby, która została pobrana z głębokości 10-20 cm. Następnie nad glebą należy zawiesić wilgotną gazę z nasionami rzeżuchy, a na końcu słój szczelnie zamknąć. Dodatkowo w drugim słoju należy przygotować próbę kontrolną, z tą różnicą, że używamy do niej gleby wcześniej nieodkażonej.

Jeśli w pierwszym słoju rzeżucha nie wykiełkuje lub siewki będą zbrązowiałe, to znaczy, że stężenie gazów jest zbyt wysokie i odkażoną glebę należy dokładnie przemieszać, a test powtórzyć po kolejnych 7-10 dniach.

Test zaleca się wykonać w temperaturze ok. 20°C.

O braku szkodliwych pozostałości w glebie świadczy brak różnic w wyglądzie i kiełkowaniu rzeżuchy  w obu słojach.

 

Basamid nadal działa - stężenie gazów jest zbyt wysokie.

Brak szkodliwych pozostałości, można przystąpić do sadzenia roślin.

 

1052,00zł

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2022-07-18
Aktualizacja: 2023-06-20
Yara Mila Complex to wysoko ceniony wieloskładnikowy nawóz NPK, który ma zbilansowany skład — tj. dostarcza roślinom odpowiednio dobranych proporcji azotu, fosf...
Zobacz również:
Glifosat będący kluczowym składnikiem aktywnym w wielu herbicydach stosowanych w ochronie roślin od lat wywołuje żywe dyskusje dotyczące jego wpływu na środowis...
Werticilioza to choroba grzybowa atakująca rośliny, wywołana przez grzyby z rodzaju Verticillium. Dotyka ona zarówno rośliny ozdobne, jak i użytkowe, powodując ...
Pyretroidy to preparaty z grupy insektycydów, które zwalczają różne gatunki owadów i roztoczy. Znajdują zastosowanie w uprawach rolniczych i sadowniczych, a tak...
Drutowce to najczęściej spotykani niszczyciele warzyw korzeniowych. Pasożytują na ziemniakach, burakach, marchwi, pietruszce, cebuli, porach, roślinach z grupy ...