CHWASTY JEDNOLIŚCIENNE – CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJĄ I JAK JE ZWALCZAĆ?

Chwasty to utrapienie zarówno doświadczonych rolników, jak i początkujących ogrodników. Ich pojawienie się wymaga szybkiej reakcji i – co oczywiste – stosowania odpowiednich, skutecznych środków ochrony roślin. Zlekceważenie ich rozrostu to prosta droga do osłabienia plonów i w skrajnych przypadkach – do ich obumierania. Dlaczego?

 

 

Chwasty jednoliścienne - owies głuchy. Jak zwalczać?

Jednym z najbardziej powszechnych chwastów jendoliściennych jest owies głuchy.

Chwasty jednoliścienne – co musisz o nich wiedzieć?

W dużym uproszczeniu – chwasty „kradną” składniki odżywcze z gleby, przez co może ich zabraknąć dla skrzętnie prowadzonej uprawy warzyw i zbóż. Wśród chwastów wymienia się tzw. chwasty jednoliścienne, których podział wynika z tzw. systematyki klas botanicznych. To o nich przeczytasz więcej w poniższym wpisie.

Co to są chwasty jednoliścienne?

Chwasty jednoliścienne to rodzaj rośliny, który w momencie kiełkowania wytwarza wyłącznie jeden liścień. Jako że należą do grupy chwastów – są niezwykle trudne do wyeliminowania i jednocześnie – poważnie zagrażają uprawom.

Do grupy chwasty jednoliściennych wymienia się głównie trawy. Wynika to z dużego pokrewieństwa ze zbożami (pod kątem botanicznym), przez co te pełnią funkcję żywiciela dla wielu patogenów i szkodników, które w oczywisty sposób atakują uprawę, stopniowo pogarszając ich jakość.

Czym różnią się chwasty jednoliścienne od dwuliściennych?

Rozpoznanie tych dwóch rodzajów chwastów może mieć kluczowe znaczenie w prowadzeniu efektywnych zabiegów odchwaszczających.

W dużym skrócie i uproszczeniu – we wczesnych fazach chwasty dwuliścienne posiadają dwa liście. W przypadku chwastów jednoliściennych mowa o kiełkowaniu jednego liścienia.

Podział chwastów jednoliściennych

Na rynku wyróżnia się różnorodne chwasty jednoliścienne – głównie jednoroczne trawy, perz właściwy i życice.

Wśród chwastów jednoliściennych pojawiają się więc m.in.:

  • Chwastnica jednostronna — ciepłolubna, jednoroczna roślina, kiełkująca przeważnie wczesnym latem. Najczęściej znajdziesz ją w żyznych glebach liściastych, bogatych w azot i wapń.
  • Owies głuchy — najczęściej pojawia się w okresie marzec-maj. Zagraża uprawom zbóż jarych, ozimych, kukurydzy (rzadziej roślinom okopowym). 
  • Miotła zbożowa — chwast jary, z dużą tendencją do pojawiania się w niemalże wszystkich rodzajach gleb. Wschodzi wiosną i wczesną jesienią.
  • Palusznik nitkowany — chwast preferujący gleby, pozbawione próchnicy. Kwitnie od czerwca do pierwszych dni jesieni. Osiąga kilkadziesiąt cm wysokości i posiada białe, charakterystyczne włoski.
  • Stokłosy — jednoroczne trawy, które zasiedlają prawie wszystkie podłoża (również te suche i mało zasobne). Atakują najczęściej zboża i rzepak.
  • Wiechliny — trawy, które tworzą charakterystyczne kępki. Preferują podłoża, które obfitują w cenne składniki pokarmowe. Kiełkują prawie przez cały rok — od wiosny do jesieni. Są w stanie przetrwać w temperaturze 2ºC. 
  • Włośnica — ciepłolubna trawa, która wytwarza tysiące nasion. Jedna z najbardziej niebezpiecznych i groźnych dla plonów. Atakuje głównie buraki i kukurydzę.

​Uwaga!

To oczywiście niepełen podział chwastów jednoliściennych – powyższa rozpiska skupiła się wyłącznie na tych najczęściej występujących.

Jaki środek na chwasty jednoliścienne?

W procesie zwalczania chwastów jednoliściennych najważniejsze jest szybkie i poprawne rozpoznanie zagrożenia. Odpowiednie sklasyfikowanie, ale także poznanie dokładnej skali szkód, to pierwszy krok do efektywnej walki z nieproszonymi roślinami.

Skutecznym sposobem na ich usunięcie jest stosowanie herbicydów – czyli produktów chemicznych, które pozwalają utrzymać pole z dala od chwastów. Ich skład i zawarte związki chemiczne powodują, że opryski niszczą wyłącznie niepożądane rośliny, a pozostała część (np. zboże, rzepak czy burak) pozostaje bezpieczna. Co więcej – rośliny zyskują lepsze warunki do rozwoju i do plonowania.

Szczególnie polecanym jest np.:

  • Leopard Extra 05 EC – czyli koncentrat służący tworzeniu roztworów wodnych. Docelowo ten profesjonalny środek pobierany jest przez liście, następnie przemieszczany jest do korzeni i rozłogów chwastów – w efekcie czego te obumierają. Pierwsze działanie środka zauważysz dzięki żółknięciu, a w dalszej kolejności – usychaniu liści. Pełna skuteczność zachodzi po około 2-3 tygodniach. Co ważne – warunki atmosferyczne mogą opóźnić rezultaty (zwłaszcza w niskich temperaturach), ale nie mają wpływ na skuteczność środka i zawarte w nim substancje czynne. Preparat ten rekomendowany jest na: chwastnicę jednostronną, miotłę zbożową, samosiewy zbóż, perz właściwy czy życicę trwałą.

Alternatywą dla tego środka są np.:

 

 

-10%
-47,50zł
466,00zł
513,50zł
229,00zł
219,80zł
Brak w magazynie
235,20zł
Brak w magazynie

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2022-10-17
Aktualizacja: 2023-06-20
Yara Mila Complex to wysoko ceniony wieloskładnikowy nawóz NPK, który ma zbilansowany skład — tj. dostarcza roślinom odpowiednio dobranych proporcji azotu, fosf...
Zobacz również:
Glifosat będący kluczowym składnikiem aktywnym w wielu herbicydach stosowanych w ochronie roślin od lat wywołuje żywe dyskusje dotyczące jego wpływu na środowis...
Werticilioza to choroba grzybowa atakująca rośliny, wywołana przez grzyby z rodzaju Verticillium. Dotyka ona zarówno rośliny ozdobne, jak i użytkowe, powodując ...
Pyretroidy to preparaty z grupy insektycydów, które zwalczają różne gatunki owadów i roztoczy. Znajdują zastosowanie w uprawach rolniczych i sadowniczych, a tak...
Drutowce to najczęściej spotykani niszczyciele warzyw korzeniowych. Pasożytują na ziemniakach, burakach, marchwi, pietruszce, cebuli, porach, roślinach z grupy ...