Polecany produkt
Polecany produkt
Polecany produkt

ZABIEG T2 – CZYM JEST I KIEDY STOSOWAĆ?

Obserwacja i nieustanne kontrolowanie swoich plonów to podstawowy krok do obfitych i zadowalających zbiorów. Pamiętaj, że nawet organoleptycznie jesteś w stanie zauważyć pierwsze groźne nieprawidłowości, które wymagają zastosowania odpowiednich preparatów, metod i technik pielęgnacyjnych.

Możliwie jak najszybsze potwierdzenie rozwijającej się choroby zwiększa szansę na odpowiednie wdrożenie preparatów i zabiegów ochrony roślin. Wśród tych najczęściej wykonywanych i rekomendowanych jest zabieg T2.

Zabieg T2 w zbożach - czym jest i kiedy stosować?

Zabieg T2 w zbożu rolnicy najczęściej wykonują w tzw. fazie BBCH 37-39.

Co to jest zabieg T2?

W dużym uproszczeniu – zabieg T2 stosuje się zapobiegawczo – tj. w celu ochrony górnych liści przed ewentualnie występującymi grzybami.

Rolnicy wykonują go najczęściej w tzw. fazie BBCH 37-39. Skrót ten oznacza fazę liścia flagowego – czyli ostatniego liścia wykształconego przez roślinę. Te części rośliny wymagają ogromnej troski i efektywnej ochrony grzybowej – z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa. Są to bowiem organy asymilacyjne, które mają ogromny wpływ na rozwój rośliny i na wielkość plonu. Docelowo więc metoda ta jest nie tylko ochroną przed atakiem patogenów grzybowych, ale także – jest skuteczną prewencją, która ma zagwarantować udaną uprawę.

Zabieg T2 – czyli zabieg ochrony pszenicy i innych zbóż – zwalcza rdzę brunatną, rdzę żółtą, mączniaka prawdziwego, septoriozę paskowaną liści, brunatną plamistość liści oraz inne popularne i groźne choroby liści.

Kiedy przystąpić do zabiegu T2?

W profesjonalnej nomenklaturze – zabieg T2 w tzw. technologii trzyzabiegowej pszenicy ozimej wykonuje się najczęściej w fazie BBCH 37–49, a w przypadku tzw. technologii dwuzabiegowej w pszenicy jarej kolejny, drugi zabieg rekomenduje się wykonywać fazie w BBCH 42-51.

Jak zawsze – kluczowa jest obserwacja. Stwierdzenie obecności choroby, to pierwszy krok do koniecznego zabiegu ochrony. Faza, w której należy przeprowadzić zabieg T2, zależy zatem od warunków na plantacji, ale też od używanego środka i wskazań producenta, z którymi należy sie zapoznać. Wskazówką mogą być tzw. orientacyjne progi ekonomicznej szkodliwości chorób. Tak oto progi te w przypadku chorób pszenicy pod zabieg T2, wygląda w sposób następujący:

  • rdza brunatna pszenicy – porażenia na liściu podflagowym/flagowym,
  • rdza żółta zbóż – podobnie porażenia na liściu podflagowym/flagowym,
  • męczniak prawdziwy – porażenia zarówno na liściu podflagowym/flagowym, jak i na kłosie,
  • septorioza paskowana liści pszenicy – do 10% porażonej powierzchni liścia podflagowego.

Kiedy stosować zabieg T2?

Kiedy stosować zabieg T2 w zbożach? Grafika

Zabieg T2 - stosowanie w zbożach.

Środki na zabieg T2

Najczęściej w poprawnym wykonywaniu zabiegów T2 wykorzystuje się zarówno starannie skomponowane mieszaniny, jak i produkty gotowe, które bazują na dwóch do trzech aktywnych składnikach. W tym celu najchętniej wykorzystuje się preparaty z grupy triazoli w mieszaninie ze strobiluryną – ewentualnie jedną z nowych substancji z grupy karboksyamidów (SDHI).

Jednym z najchętniej polecanych jest Priaxor – zaawansowane rozwiązanie fungicydu, które zapewnia jedną z najskuteczniejszych ochronę plonów pszenicy. W jego składzie znajdziesz m.in. substancję fluksapyroksad z grupy karboksyamidów (SDHI), która zapewnia długotrwałą ochronę na bardzo wysokim poziomie. W duecie z piraklostrobiną z grupy strobiluryn tworzy doskonałą barierę prewencyjną i interwencyjną, zapobiegając i lecząc z groźne choroby (takie jak np. brunatna plamistość liści zbóż, mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza liści).

 

-7%
-15,00zł
205,00zł
220,00zł

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2022-10-18
Aktualizacja: 2023-06-20
Współczesne rolnictwo stoi przed wieloma wyzwaniami, które wymagają od rolników i ogrodników ciągłej adaptacji i poszukiwania nowoczesnych rozwiązań w zakresie ...
Zobacz również:
Mszyce, przędziorka sosnowca lub misecznik śliwowy to wróg wielu upraw. Nic więc dziwnego, że gdy ci nieprzyjaciele pojawią się na roli, konieczne jest szybkie ...
Zaprawa nasienna to preparat grzybobójczy zabezpieczający nasiona zbóż już przed siewem, a zaprawianie zbóż jest jednym z podstawowych zabiegów agrotechnicznych...
Captan to powszechnie stosowany fungicyd kontaktowy, który znajduje zastosowanie w ochronie roślin rolniczych i ogrodniczych. Związek ten znany ze swojej skutec...
W walce z niechcianymi roślinami w ogrodzie i na polu uprawnym niezwykle ważne jest wybieranie produktów skutecznych i precyzyjnych. Taką rolę pełni Chwastox Co...