ZGODNIE Z USTAWĄ Z DNIA 7 LIPCA 2022 r. NAWOZY I INNE ŚRODKI PRODUKCJI ROLNICZEJ OBJĘTE SĄ STAWKĄ VAT 0% DO KOŃCA 2022 ROKU!

NAWOZY WAPNIOWE - RODZAJE I DZIAŁANIE

Intensywna uprawa roślin wpływa na zakwaszanie gleby niekorzystne dla większości upraw. Większość roślin wymaga odczynu w zakresie 5,5- 7,5. Zbyt niskie pH utrudnia roślinom przyswajanie składników pokarmowych z gleby. Nawozy wapniowe to – w dużym uogólnieniu – środki zmieniające pH gleby. Ich działanie ma zapobiegać powstawaniu zakwaszonego podłoża, które utrudnia lub spowalnia prawidłowy wzrost i rozwój plonów. Nawóz nadaje tym samym obojętny lub alkaliczny odczyn (tzw. wapniowanie), wspierając tym samym rozwój roślin uprawnych. Docelowa zawartość wapnia w tych nawozach podawana jest w procentach CaO. Wapń wpływa dodatkowo na wsmocnienie ścian komórkowych roślin i rozwój systemu korzeniowego oraz poprawia właściwości fizyczne i parametry gleby, takie jak struktura guzełkowata.

Wapnowanie gleby - nawozy wapniowe

Rodzaje nawozów wapniowych

Zakwaszenie podłoża powstaje na skutek zarówno naturalnych, jak i pielęgnacyjnych procesów. Wśród tych najpopularniejszych wymienia się np. wymywanie wapnia na skutek zażywania nawozów mineralnych. Co więcej - naturalnie w Polsce zdecydowana większość gleb charakteryzuje się odczynem kwaśnym. Na szczęście, na rynku powstały 3 grupy preparatów, które docelowo mają zaradzić tym problemom:

  • Nawozy wapniowe tlenkowe - reaktywne, żrące i przeznaczone głównie dla wilgotnych gleb. Stosuje się je najczęściej tuż przed wysiewem roślin. Preparat silnie niszczy mikroorganizmy glebowe, dlatego ważne jest, aby podczas nawożenia stosować się do zaleceń producenta. Niewłaściwe stosowanie może przyczynić się do spadku żyzności gleb. Uznawana, minimalna zawartość CaO - w zależności od typu - wynosi od 60% do 80%.
  • Nawozy wapniowe węglanowe - najczęściej w postaci zmielonych skał wapniowych. Działają powoli, dlatego tez w dłuższej perspektywie są rozwiązaniem bezpieczniejszym i efektywniejszym (głównie dlatego, że ich wpływ na mikroorganizmy żyjące w glebie jest znikomy). Stosuje się je głównie w glebach lekkich i średnich, które wykazują się skłonnością do wysychania. Zwartość CaO wynosi od 40% do co najmniej 50%.
  • Nawozy wapniowe węglanowo-tlenkowe - łączą obie formy wapnia.
  • Dolomity - mielone skały o charakterze wapienno-magnezowym. Ich działanie ich zbliżone, co działanie nawozów węglanowym.

Jaki nawóz wapniowy wybrać?

Nawozy wapniowe dobierz pod typ podłoża.

  • Gleby średnie i lekkie zdecydowanie lepiej współgrają z wapnem kredowym lub węglanem wapna.
  • Do gleb ciężkich przeznaczony jest węglan wapnia lub wapno tlenkowe.
  • Gdy gleba uboga jest w siarkę - wartko postawić na nawóz wapniowy z domieszką siarki. Preparat ten uzupełni ewentualne niedobory składników pokarmowych i przy okazji - zadba o optymalne pH.
  • Podobnie w przypadku gleb ubogich w magnez, kiedy to rekomenduje się nawozy magnezowe lub wapniowo-magnezowe.

Nawozy wapniowe Hortiwap Calfert

Nawozy wapniowe - działanie

Rośliny, które rosną na nieodpowiednim podłożu mogą mieć problem z efektywnym pobieraniem wody i składników pokarmowych. Wśród nich szczególnie cenny jest wapń, który zapobiega odchyleniom w procesach fizjologicznych. Rośliny, które nie mają Ca rozwijają się słabo i wolno, dlatego tak ważne jest systematyczne dostarczanie tego minerału - zwłaszcza w przypadku naturalnie kwaśnego podłoża.

Nawozy tego typu pozyskiwane są na skutek prażenia wapienia. To w ten sposób powstaje bardzo reaktywny środek, który rozpuszcza się w wodzie i poprawia strukturę gleby. Dzięki temu preparaty poprawiają aktywność mikrobiologiczną, neutralizując kwaśne środowisko i neutralizując obecne metale ciężkie.

Wapnowanie gleby - jakie nawozy wapniowe wybrać?

Dawkowanie nawozów wapniowych

Nawozy wapniowe najczęściej mają formułę mączki lub granulatu. Te drugie, ze względu na łatwiejsze stosowanie, rekomendowane są zwłaszcza początkującym ogrodnikom.

Ze względu na wysoką pylność – dostępne środki nakłada się zwykle w słoneczne, bezpowietrzne dni, upewniając się wcześniej, że gleba nie jest zbyt wilgotna. Najczęściej dokonuje się tego jesienią - tj. po skończonej wegetacji i po zbiorach. Wcześniej, aby unikać niepożądanych reakcji, nie należy stosować innych nawozów.

Dawkowanie przelicza się na zasobność podłoża.

Przyjęło się więc, że:

  • piaszczyste podłoże o metrażu 10m2 przyjmuje 1.5 kg nawozu,
  • a ciężkie gleby - nawet 2.5 kg.

 

 

Autor zdjęć: Albert Zwierzyński

 

 

KUPUJĄC ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN PAMIĘTAJ: Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie (art. 28 Ustawy z dn. 8 marca 2013 r. o Środkach Ochrony Roślin Dz. Ustw 2020 poz.2097 z pózn. zm.)

Pięknie bujne plony to efekt nie tylko regularności i cierpliwości ogrodnika lub rolnika, ale także – szybkiej i właściwej reakcji na pojawiające się, ewentualn...
Zobacz również:
Aktualna sytuacja na rynku nawozów mineralnych, czyli kiedy kupić nawozy dla własnego gospodarstwa? ...
Przedstawiamy dwa rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych w truskawkach przed zimą. Każdy z plantatorów chciałby  jak najlepiej przygotować plantację do zimy i przy...
  Jakie są objawy i na czym polega profilaktyka mączniaka prawdziwego? Jak go zwalczać?   ...
Jakie są objawy i na czym polega profilaktyka antraknozy? Jak ją zwalczać?   ...