JAK ZWALCZYĆ PRZYTULIĘ CZEPNĄ?

Przytulia czepna - roślina należąca do rodziny marzanowatych, klasyfikowana jako chwast. W Polsce występuje niemalże na całym terenie, dlatego też uznają się ją za niezwykle pospolitą.

Wyróżnia się rozgałęzioną, leżącą lub wspinającą się łodygą, drobnymi kwiatami na długich szypułkach oraz listkami o szerokości 3–8 mm. Chwast ten kwitnie głównie od czerwca do sierpnia (a nawet i do października), występując najczęściej w zbożach ozimych. Okrzyknięta została zmorą wielu ogrodników i rolników, którzy co roku szukają skutecznych sposobów na jej zwalczanie.

Przytulia czepna - zwalczanie chwastów w zbożach

Przytulia czepna posiada rozgałęzioną, leżącą lub wspinającą się łodygę, drobne kwiaty na długich szypułkach oraz listki o szerokości 3–8 mm.

Skuteczne zwalczanie przytulii czepnej - dlaczego jest to ważne?

Przytulia czepna jest szkodliwa dla Twojego zboża. Chwaty te konkurują bowiem z roślinami o składniki pokarmowe, wodę i światło, przez co uprawiana pszenica lub żyto "wchodzą" w okres zimowy z większą podatnością na mróz. Gdy przytulii jest dużo - ta jest w stanie wspinać się po źdźbłach zbóż, zaburzając cały proces uprawny i ostatecznie - niszcząc plony. Szacuje się, że już niewielka ilość chwastów może obniżyć plon o nawet 20%.

Dlatego też tak ważny jest efektywny proces zwalczania przytulii czepnej, przy użyciu dedykowanego herbicydu.

Aby wybrać odpowiedni preparat, musisz pamiętać, że przytulia czepna:

  • jest powszechnym chwastem i występuje głównie w zbożach,
  • wykazuje się zimotrwałością,
  • roślina ta jest w stanie wytworzyć nawet do 400 nasion,
  • lubi azot,
  • ogranicza zbożom dostęp do światła,
  • przyczynia się rozwoju chorób grzybowych,
  • stanowi źródło pożywienia dla mszyc i może doprowadzić do nasilenia tego szkodnika.

Jak zwalczyć przytulię czepną w zbożach?

Przytulia czepna - jak sugeruje nazwa - czepia się roślin na plantacjach zbóż ozimych. Zwykle dochodzi do tego w późnym stadium wegetacji, co ma realny wpływ na pogarszający się stan plonów. Aby temu zapobiegać, niezbędne jest przeprowadzanie oprysków. W tym celu należy sięgnąć po sprawdzone preparaty, które jej zapobiegają i/ lub ją uśmiercają.

Najskuteczniejsze są preparaty, które zawierają w składzie np. fluroksypyr - substancję o bardzo silnym działaniu zwalczającym. Należy do nich m.in. środek Gold 450 EC oraz Starane 333 EC. Preparaty bazujące na tym składniku mogą być stosowane do fazy BBCH 45 (faza nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego). Dodatkowo - w zbożach ozimych wykorzystać można preparaty na przytulię czepną, które oparte są na innych substancjach czynnych - tj. MCPA i dikamba.

Jednym z najpowszechniejszych jest Agritox 750 SL - preparat o formie koncentratu, służący do sporządzania roztworu wodnego. Środek przeznaczony jest do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych. Stosuje się go w pszenicy ozimej, pszenicy jarej, uprawie owsa i jęczmienia. W jego składzie znajduje się wspomniana już substancja MCPA - tj. związek z grupy fenoksykwasów. Alternatywą może być np. Arcade 880 EC bazujący na dwóch składnikach aktywnych - prosulfokarbu (związek z grupy karbaminianów) i metrybuzyny (związek z grupy triazynonów). Rekomendowanymi środkami zwalczającymi przytulię czepną w zbożach są również środki z serii Chwastox zawierające MCPA w połączeniu z innymi substancjami czynnymi, m.in. dikambą i fluroksypyrem: Chwastox Complex 260 EWChwastox Nowy Trio 390 SLChwastox Turbo 340 SL.

Kiedy nie stosować oprysków na przytulię czepną?

Aby zwiększyć skuteczność preparatów, nie zaleca się stosowania oprysków:

  • gdy jest wietrzny dzień,
  • przy pełnym słońcu i podczas upałów,
  • w przypadku bardzo suchych lub bardzo mokrych gleb.

Zamiast tego należy zapewnić umiarkowaną temperaturę i wilgotność gleby na krótko po oprysku (uwaga - zbyt duże opady deszczu mogą powodować przejaśnienia na roślinach!).

 

Środki zwalczające przytulię czepną

-5%
-14,00zł
317,00zł
331,00zł
-3%
-7,50zł
321,00zł
328,50zł
323,30zł
-8%
-22,70zł
295,20zł
317,90zł
-15%
-11,80zł
69,60zł
81,40zł
194,50zł
430,60zł

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2022-12-08
Aktualizacja: 2023-06-20

Zobacz również: 

Zwalczanie chwastów w zbożach jesienią - porównanie środkow ochrony roślin

Glifosat będący kluczowym składnikiem aktywnym w wielu herbicydach stosowanych w ochronie roślin od lat wywołuje żywe dyskusje dotyczące jego wpływu na środowis...
Zobacz również:
Werticilioza to choroba grzybowa atakująca rośliny, wywołana przez grzyby z rodzaju Verticillium. Dotyka ona zarówno rośliny ozdobne, jak i użytkowe, powodując ...
Pyretroidy to preparaty z grupy insektycydów, które zwalczają różne gatunki owadów i roztoczy. Znajdują zastosowanie w uprawach rolniczych i sadowniczych, a tak...
Drutowce to najczęściej spotykani niszczyciele warzyw korzeniowych. Pasożytują na ziemniakach, burakach, marchwi, pietruszce, cebuli, porach, roślinach z grupy ...
Mączlik szklarniowy, szkodnik roślin uprawianych przede wszystkim w szklarniach i pod osłonami z rzędu pluskwiaków, to bardzo mały, uskrzydlony owad. Ze względu...