Polecany produkt
Polecany produkt

OWIES GŁUCHY - JAK ZWALCZAĆ?

Owies głuchy – gatunek zboża z rodziny wiechlinowatych. Powszechnie występuje w Eurazji i północnej Afryce. W Polsce jest to jeden z najpowszechniejszych i najbardziej pospolitych chwastów.

W dzisiejszym, nowym wpisie przyjrzymy się mu bliżej, podpowiadając, w jaki sposób się go pozbyć i dlaczego jego lekceważenie może przynieść opłakane skutki dla Twoich plonów.

Owies głuchy - jak zwalczać? Herbicydy na owies głuchy

Owies głuchy to jeden z najpowszechniejszych i najbardziej pospolitych w Polsce chwastów.

Jak rozpoznać owies głuchy?

Owies głuchy jest jednoroczną trawą, spokrewnioną z owsem siewnym. Roślina docelowo wytwarza 2-3 źdźbła i osiąga maksymalnie 120 cm. Jej sposób rozmnażania sprowadzony jest do ziarniaków, z których jest w stanie wytworzyć nawet 500 sztuk. Chwast ten wschodzi od marca do maja - zwykle w temperaturze 3-5°C.

Rozpoznanie owsa głuchego nie jest trudne. Najczęściej można go dostrzec przez owłosiony brzeg blaszki pierwszego liścia. Dodatkowo występuje na nim ząbkowany języczek koloru białego (rzadziej żółtego).

Podstawowym wyróżnikiem owsa jest kierunek skręcanych liści. Owies głuchy i owies siewny wyróżniają się tzw. lewoskrętem, podczas gdy gatunki zbóż - prawoskrętem.

Dlaczego owies głuchy jest groźny dla Twoich upraw?

Owies głuchy - zwłaszcza we wczesnych fazach rozwojowych - rośnie znacznie szybciej niż roślina uprawna. Podczas wzrostu chwast wytwarza silny i rozbudowany system korzeniowy, który rywalizuje o wodę i składniki pokarmowe. Na skutek tej rywalizacji zboża cierpią na duże niedobory światła, a także mikro- i makroelementów. Dodatkowo stanowi on za „dostawcę” zarówno szkodników – w tym nicieni – jak i patogenów, które przyczyniają się do występowania choroby zwanej fuzariozą oraz ostrą plamistość oczkową.

Specjaliści twierdzą, że konkurencja o składniki i słońce powoduje bardzo znaczne i odczuwalne straty w plonach - nawet na poziomie 50%!

Zwalczanie owsa głuchego

Skutecznym sposobem na pozbycie się owsa głuchego jest stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin. W tym celu wykorzystuje się dedykowane, profesjonalne preparaty, których wykorzystanie powinno być uzależnione od rodzaju upraw oraz fazy rozwoju chwastów.

W przygotowywaniu zabiegów musisz pamiętać, że owies głuchy jest gatunkiem ciepłolubnym, wschodzącym dość późno. Dlatego należy go zwalczać zarówno bezpośrednio w uprawach, jak i w międzyrzędziach czy nieużytkach. Dodatkowo rozprzestrzenia się w niezwykle szybki sposób, co wymaga stosowania skutecznych, dedykowanych herbicydów.

Te należy dobierać w sposób ostrożny i rozważny - m.in. ze względu na to, że skuteczność środka w konkretnych warunkach termicznych jest bardzo różna.

Przykładowo więc:

  • Od fazy 3 liści do fazy liścia flagowego pszenicy (BBCH 13–37) stosować można herbicyd Axial 50 EC w dawce 0,3–0,45 l/ha.
  • Od początku do końca krzewienia pszenicy (BBCH 20–29) - zaleca się stosować Attribut 70 SG w dawce 0,06 kg/ha.
  • W pszenicy ozimej - wiosną - można zwalczać owies głuchy np. herbicydem Atlantis Star.

Zwalczanie owsa głuchego

Odpowiednie środki ochrony roślin skutecznie zwalczą owies głuchy.

 

Środki zwalczające owies głuchy

968,20zł
511,20zł
-3%
-13,80zł
499,40zł
513,20zł
93,50zł

 

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2022-12-12
Aktualizacja: 2023-06-20

Zobacz również: 

Zwalczanie chwastów w zbożach jesienią - porównanie środkow ochrony roślin

 

Niewielkie, ciemne chrząszcze, które uwielbiają rośliny o mięsistych liściach - to właśnie opuchlaki. Mimo że dorosłe osobniki potrafią narobić niezłych szkód w...
Zobacz również:
Pięknie bujne plony to efekt nie tylko regularności i cierpliwości ogrodnika lub rolnika, ale także – szybkiej i właściwej reakcji na pojawiające się, ewentualn...
Początek sezonu niestety nie oszczędza plantatorów truskawek. Po pierwszych odkryciach na wielu plantacjach widać pierwsze choroby i szkodniki, pogoda w ostatni...
Jak rozpoznać żerowanie roztoczy? Jakie szkody powodują? Jak zwalczyć szkodniki w uprawach polowych i pod osłonami?  Przedstawiamy zestawienie środków ochron...
Twoje plony narażone są na działanie wielu „wrogów” i „rywali”. Wśród chwastów i grzybów pojawiają się szkodniki, które bytują na roślinach, osłabiając je i prz...