Porady Wpolu.pl

19-03-2024

Glifosat będący kluczowym składnikiem aktywnym w wielu herbicydach stosowanych w ochronie roślin od lat wywołuje żywe dyskusje dotyczące jego wpływu na środowisko oraz bezpieczeństwa żywności. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) bada potencjalny szkodliwy wpływ glifosatu na zdrowie ludzi, co skłania do refleksji nad jego przyszłością w rolnictwie. W kontekście tych debat wiele osób interesuje się, jakie zmiany w regulacjach prawnych dotyczących glifosatu są przewidziane w 2024 roku.

Czytaj więcej ⋙
14-03-2024

Werticilioza to choroba grzybowa atakująca rośliny, wywołana przez grzyby z rodzaju Verticillium. Dotyka ona zarówno rośliny ozdobne, jak i użytkowe, powodując więdnięcie roślin, a nawet całkowite ich zamieranie.

Czytaj więcej ⋙
20-02-2024

Pyretroidy to preparaty z grupy insektycydów, które zwalczają różne gatunki owadów i roztoczy. Znajdują zastosowanie w uprawach rolniczych i sadowniczych, a także roślin ozdobnych, ponieważ działają wybiórczo, szybko i we względnie małych dawkach. Jednak z powodu ich szkodliwości dla owadów pożytecznych (takich jak pszczoły miodne, biedronki czy złotooki), należy korzystać z nich rozsądnie.

Czytaj więcej ⋙
19-02-2024

Drutowce to najczęściej spotykani niszczyciele warzyw korzeniowych. Pasożytują na ziemniakach, burakach, marchwi, pietruszce, cebuli, porach, roślinach z grupy kapustowatych, a nawet kukurydzy i pomidorach. Nie gardzą też nasionami i kwiatami. Z tego powodu drutowce są bardzo szkodliwe dla upraw.

Czytaj więcej ⋙
08-02-2024

Mączlik szklarniowy, szkodnik roślin uprawianych przede wszystkim w szklarniach i pod osłonami z rzędu pluskwiaków, to bardzo mały, uskrzydlony owad. Ze względu na swój wygląd jest nazywany białą muchą lub muchówką. Mimo niewielkich rozmiarów ten szkodnik może bardzo zaszkodzić uprawom. Jak rozpoznać i zwalczać mączlika szklarniowego?

Czytaj więcej ⋙
04-01-2024

W ramach strategii od pola do stołu", będącej elementem Europejskiego Zielonego Ładu, która ma na celu obniżenie zużycia środków ochrony roślin (ŚOR) o 50% do roku 2030, Komisja Europejska ogłosiła plan wycofania dodatkowych substancji aktywnych używanych w produktach do ochrony roślin.

Przedstawiamy wykaz środków ochrony roślin, które mają zostać wycofane. Zalecamy dokładne sprawdzenie zapasów magazynowych tych produktów w kontekście zbliżających się zmian.

Czytaj więcej ⋙
27-12-2023

Tarczniki to szkodniki roślin doniczkowych, ale występują również w ogrodach i warzywnikach. Walka z nimi nie należy do łatwych, ponieważ nie dość, że są mistrzami kamuflażu, to jeszcze (ze względu na budowę ciała) - odpornymi na działanie wielu insektycydów! Dowiedz się, jak rozpoznać i zwalczyć tarczniki.

Czytaj więcej ⋙
13-12-2023

Jeśli chodzi o szkodniki atakujące paprykę, najczęściej uprawy padają ofiarą dwóch gatunków mszyc – mszycy ogórkowej (Aphis gossypii) i mszycy brzoskwiniowej (Myzus (Nectarosiphum) persicae). Owady najzwyczajniej w świecie nalatują do szklarń i tuneli z pola, a potem tworzą kolonie na płatkach kwiatów albo na dolnej części liści. Skutki żerowania tego szkodnika są bardzo niekorzystne dla hodowli (np. spowalniają wzrost roślin), dlatego w tym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać, a następnie zwalczyć mszyce, które zagościły w uprawie papryki.

Czytaj więcej ⋙
13-12-2023

Mszyce to szkodniki, które atakują wiele gatunków roślin ozdobnych i uprawnych, w tym uprawy pomidorów – te hodowane w szklarniach i tunelach, ale także te w mniejszych uprawach, np. balkonowych. Najczęściej szkodnikami pomidorów są mszyce brzoskwiniowe, ogórkowe i ziemniaczane smugowe. Wystarczy nawet kilka kolonii tych pluskwiaków, żeby zauważyć duże straty! Jak więc skutecznie zwalczyć mszyce na pomidorach? Odpowiadamy.

Czytaj więcej ⋙
13-12-2023

Z jednej strony systemiczne, chemiczne środki ochrony roślin to jedne z najskuteczniejszych pestycydów, które chronią przed szkodnikami niezależnie od warunków pogodowych. Jednak z drugiej strony ich specyficzny mechanizm działania sprawia, że z ich stosowaniem wiąże się kilka niebezpieczeństw. Co musisz wiedzieć o działaniu systemicznym? Jak wpływają one na stan tkanek roślinnych?

Czytaj więcej ⋙
07-11-2023

Zwalczanie chwastów na plantacjach truskawek ma ogromne znaczenie, ponieważ szkodniki konkurują z uprawianą rośliną o dostęp do wody i słońca oraz składniki pokarmowe w glebie. Poza tym często na chwastach rozwijają się różne choroby, które następnie przenoszą się na truskawki. Wszystko to niekorzystnie wpływa na plonowanie i kondycję plantacji.

Czytaj więcej ⋙
06-11-2023

Choroby grzybowe mogą spowodować straty plantatorów zbóż, w najgorszych przypadkach dochodzące nawet do 100%. Chodzi nie tylko o straty plonów czy ziarna na zasiew, ale i wszystkich nakładów finansowych poniesionych na uprawę. Z tego powodu stosowanie zabiegów fungicydowych to konieczność. Należy do nich tzw. zabieg T3. Czym jest i kiedy go stosować?

Czytaj więcej ⋙
25-10-2023

Mszyce to często występujące szkodniki na krzewach owocowych, w tym również na truskawkach. Mszyca truskawkowa nie jest najpopularniejszym z gatunków szkodników żerujących na tej uprawie, nadal jest jednak groźna i warto wiedzieć, jak z nią walczyć.

Czytaj więcej ⋙
24-10-2023

Mszyce to jedne z najczęstszych szkodników atakujących rośliny ozdobne. Aby skutecznie zwalczać mszyce na różach, można zastosować zarówno chemiczne środki ochrony roślin, jak i środki naturalne do roślin ozdobnych.

Czytaj więcej ⋙
24-10-2023

Mszyca na ogórkach to powszechny problem, z którym borykają się zarówno amatorzy, jak i profesjonalni ogrodnicy. Jak sobie z nim radzić?

Czytaj więcej ⋙