Polecany produkt
Polecany produkt

Porady Wpolu.pl

03-08-2023

JAK PRZECHOWYWAĆ ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN?

Niewłaściwe przechowywanie środków ochrony roślin stwarza zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz istot żywych, a także może zmniejszyć skuteczność ich działania. Jak prawidłowo magazynować pestycydy? Wyjaśniamy w tym artykule.

Czytaj więcej ⋙
13-07-2023

PRZĘDZIOREK OWOCOWIEC - WYGLĄD, OBJAWY, ZWALCZANIE

Jak rozpoznać żerowanie przędziorka owocowca? Jakie szkody powoduje? Jak zwalczyć szkodniki w uprawach polowych i pod osłonami?

Czytaj więcej ⋙
13-07-2023

PRZĘDZIOREK CHMIELOWIEC - WYGLĄD, OBJAWY, ZWALCZANIE

Jak rozpoznać żerowanie przędziorka chmielowca? Jakie szkody powoduje? Jak zwalczyć szkodniki w uprawach polowych i pod osłonami?

Czytaj więcej ⋙
10-07-2023

WARSZTATY TECHNIKI JAGODOWEJ BERRY TECH 2023

Berry Tech to projekt badawczy prowadzony przez Doradcę Jagodowego w stacji badawczo – rozwojowej firmy Boryna.

Czytaj więcej ⋙
10-07-2023

SALETRA WAPNIOWA – KIEDY I JAK STOSOWAĆ?

Idealnie rozwijające się plony to zasługa świetnych warunków środowiskowych, wiedzy rolnika/ogrodnika, doświadczenia oraz stosowania profesjonalnych produktów do nawożenia warzyw i innych roślin uprawnych. Wśród wielu produktów i metod, niezwykle popularne jest stosowanie saletry wapniowej. Zatem, jaką saletrę wapniową wybrać? Jak ją stosować? Odpowiadamy w nowym wpisie blogowym.

Czytaj więcej ⋙
07-07-2023

CHLOREK WAPNIA – ZASTOSOWANIE W ROLNICTWIE

Jakie zastosowanie w rolnictwie ma nieorganiczny związek chemiczny - chlorek wapnia (CaCl)? To dwuskładnikowy nawóz o bardzo dużym potencjale. Dostarcza roślinom wapnia, jednego z ważniejszych składników pokarmowych oraz chloru – cennego mikroelementu dla owoców i warzyw. Jedną z jego największych zalet jest niska cena, dlatego rolnicy i sadownicy chętnie wykorzystują ten nawóz do uzupełniania niedoborów pierwiastków w glebie. W tym artykule wyjaśniamy, jak i kiedy aplikować chlorek wapnia w rolnictwie.

Czytaj więcej ⋙
06-07-2023

ZAPYLANIE ROŚLIN W TUNELU - PORADNIK

Zapylanie roślin w tunelu foliowym - co musisz wiedzieć?

Ze względu na nieprzewidywalną pogodę, możliwe przymrozki, susze czy grad, uprawa roślin pod osłonami zyskuje coraz większą popularność. Uprawa roślin w tunelach foliowych czy szklarniach pozwala sterować warunkami środowiskowymi w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadały wymaganiom danej uprawy. Minusem jednak jest ograniczona działalność owadów zapylających w związku z zamkniętą przestrzenią. Nie jest to jednak problem, z którym nie można sobie poradzić. Co więc robić? Rośliny zapylać możemy m.in. ręcznie lub wykorzystując trzmiele zapylające, co pozwoli zapewnić obfite i udane plony.

Czytaj więcej ⋙
29-06-2023

SKRZYPIONKA ZBOŻOWA – CZYM JEST I JAK JĄ ZWALCZYĆ?

Zmiany klimatu oraz stosowanie monokultur zbożowych w ostatnich latach przyczyniły się do zwiększenia problematyczności pewnego szkodnika – skrzypionki zbożowej. Szacuje się, że straty w plonie mogą wynieść nawet 30-40%[1]! Czym jest skrzypionka zbożowa i jak ją zwalczyć? Wyjaśniamy.

Czytaj więcej ⋙
21-06-2023

SIARCZAN MAGNEZU SIEDMIOWODNY – CZYM JEST? NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Siarczan magnezu siedmiowodny to naturalnie występujący w przyrodzie minerał, który znajduje szerokie zastosowanie również w rolnictwie i ogrodnictwie (głównie w przypadku gleb ubogich w ten składnik). Dostarcza roślinom bardzo ważnych minerałów: siarki i magnezu, a jego forma chemiczna sprawia, że te pierwiastki są dobrze przyswajalne. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób zastosować siarczan magnezu siedmiowodny w swoich uprawach i dlaczego warto.

Czytaj więcej ⋙
07-06-2023

KLASY TOKSYCZNOŚCI ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN – CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Wiele środków ochrony roślin to trucizny, które szkodzą nie tylko niepożądanym, ale również pożytecznym organizmom – w tym ludziom. Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom pracujących z pestycydami, wyróżniono VI klas ich toksyczności. Co warto o nich wiedzieć?

Czytaj więcej ⋙
06-06-2023

WPŁYW TEMPERATURY NA DZIAŁANIE FUNGICYDÓW

Dlaczego opryski z fungicydów nie zawsze przynoszą satysfakcjonujące efekty? Na skuteczność zabiegu ma wpływ wiele różnych czynników, m.in. temperatura otoczenia. Na opakowaniach środków ochrony roślin rzadko znajdują się informacje na temat zalecanego zakresu temperatur, dlatego w tym artykule wyjaśniamy, jak temperatura powietrza oraz wilgotność powietrza wpływa na działanie fungicydów.

Czytaj więcej ⋙
02-06-2023

WAPNOWANIE GLEBY: KIEDY I JAK WAPNOWAĆ GLEBĘ?

Wapnowanie gleby to ważny zabieg rolniczy, który uzupełnia plan nawożenia pól i innych użytków azotem. Dlaczego? Ponieważ gdy odczyn gleby staje się zbyt niski (zbyt kwaśny), azot nie jest efektywnie pobierany przez rośliny. Kiedy i jak wapnować glebę? Jakie znaczenie ma ten zabieg w uprawie roślin? Wyjaśniamy.

Czytaj więcej ⋙
02-06-2023

JAK DZIAŁAJĄ ROZSIEWACZE NAWOZÓW?

Rozsiewacze nawozów sztucznych to maszyny rolnicze, bez których wielu rolników nie wyobraża sobie prowadzenia gospodarstwa. Na rynku można znaleźć wiele ich rodzajów, ale generalnie dzieli się je ze względu na sposób montowania oraz rozsiewania nawozu. W tym artykule wyjaśniamy, jak działają rozsiewacze nawozów, ponieważ właściwy wybór sprzętu znacznie ułatwia uprawę roli.

Czytaj więcej ⋙
31-05-2023

NAWÓZ DOLISTNY WAPNIOWY CALLEAF CALCIUM - SPRAWDŹ NA SWOJEJ PLANTACJI

Calleaf Calcium to nawóz wapniowy z krzemem, który zwiększa trwałość pozbiorczą owoców. Stosowanie tego nawozu to lepsza jakość plonu handlowego oraz jego dłuższa trwałość w czasie obrotu.

Sprawdź działanie Calleaf Calcium na swojej plantacji!

Czytaj więcej ⋙
25-05-2023

BADANIE GLEBY – ILE KOSZTUJE I JAK POBRAĆ PRÓBKI GLEBOWE?

Badanie gleby to jedyny sposób, aby dokładnie poznać jej odczyn oraz zasobność w makro- i mikroelementy. Bez niego nawożenie wykonuje się „na oko”, co sprawia, że jest nieefektywne, nieekonomiczne i niebezpieczne dla środowiska naturalnego. To ono pozwoli Ci ocenić parametry jakości (tj. zasobności) gleby, a tym samym — szanse na uzyskanie imponujących plonów. Planowanie nawożenie zawsze więc rozpoczynamy od chemicznej analizy wody oraz gleby lub podłoża. Aby ułożyć plany mineralnego żywienia roślin, potrzebna jest nam aktualna zasobność gleby lub podłoża w przyswajalne dla roślin składniki pokarmowe. Próbkę gleby można oddać do badania do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Należy zlecić analizę gleby metodą ogrodniczą (to ważne!) Ile kosztuje badanie gleby? Jak prawidłowo pobrać próbki glebowe? Odpowiadamy.

Czytaj więcej ⋙