Polecany produkt
Polecany produkt

ALTERNARIOZA POMIDORA - OBJAWY I SPOSOBY ZWALCZANIA

Alternarioza pomidora (ang. early blight of tomato) - lub inaczej sucha plamistość liści pomidora - to grzybowa choroba dotykająca pomidora. Przynależy do grupy alternarioz i wywołują ją Alternaria solani. Ten (niestety coraz częściej występujący) patogen atakuje i bytuje zarówno w ziemi, jak i na nasionach lub sadzonkach. Jej rozprzestrzenianiu sprzyjają krótkie okresy suszy. Jeśli zauważasz niepokojące zmiany na obszarach swoich plonów - być może dopadła je tajemniczo brzmiąca alternarioza pomidora.

To o niej dowiesz się więcej z poniższego wpisu.

Środki ochrony roślin na alternariozę pomidora - zapobieganie i zwalczanie alternariozy pomidora

Objawy alternariozy pomidora

Pierwsze objawy alternariozy zauważysz na liściach. To na nich pojawią się ciemnobrunatne plamy, osiągające nawet do 2 cm. Ich wielkość ograniczona jest przez nerwy, widoczne na liściach. Podobne zmiany zauważysz na ogonkach liściowych oraz na łodydze.

Na owocach z kolei zobaczysz zagłębione plamy o nieregularnych, ale wyraźnych brzegach. Te pojawiają się najczęściej w okolicach szypułki. Dodatkowo bardzo często, zwłaszcza przy dużej wilgotności, pojawia się czarny nalot grzybni. Ostatecznie porażone owoce stają się skórzaste i na końcu zasychają.

Dlatego też najskuteczniejszą formą zapobiegania rozwojowi choroby jest sadzenie zdrowych nasion oraz niszczenie resztek roślinnych, które mogą być miejscem bytowania i zimowania patogenu. W ten celu rekomenduje się przeprowadzanie zabiegów fungicydowych - najlepiej zaraz po zobaczeniu pierwszych zmian. Pomóc w tym mogą preparaty chemiczne.

Zapobieganie i zwalczanie alternariozy pomidora

No dobrze, ale co zrobić, gdy patogen już się pojawił? Jak zwalczyć alternariozę pomidora?

Jak już wspominaliśmy - jako że ten patogen może zimować na materiale siewnym - warto używać zdrowych, sprawdzonych nasion, aby uniknąć zasychania liści, które staną się doskonałym środowiskiem do rozwoju alternariozy pomidora. Warto także dokładnie przekopać teren przed posadzeniem nowych pomidorów. Akt ten ograniczy chorobę i zniszczy resztki roślinne. Wykonuj także zabiegi prewencyjne oraz odbywać opryski na jak najwcześniejszym etapie pojawiających się objawów (tj. gdy zobaczysz zmiany na pierwszych pędach bocznych, na spodniej stronie liści lub na pędzie głównym).

Pamiętaj, aby do oprysków wybierać wyłącznie profesjonalne, sprawdzone i bezpieczne preparaty, które mają unijne zezwolenie na sprzedaż oraz obszerną etykietę, która informuje o m.in. sposobie rozprowadzania środka.

Występowanie alternariozy pomidora

Najczęściej ta choroba grzybowa pojawia się we wszystkich rejonach uprawy pomidora - zwykle w gruncie, nieco rzadziej pod osłonami. Sprzyjającymi warunkami do jej pojawienia się jest temperatura, która sięga 17-21°C.

Grzyb najczęściej zimuje na martwych szczątkach roślinnych oraz na zainfekowanych nasionach - jest w stanie przetrwać w takich warunkach długi czas, czyhając na plony, a następnie obniżając ich wartość odżywczą.

 

Sprawdź polecane środki na alternariozę pomidora dostępne na wpolu.pl

308,10zł
40,00zł

Alternarioza pomidora - jak zwalczać?

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-01-25
Aktualizacja: 2023-08-11
Niewielkie, ciemne chrząszcze, które uwielbiają rośliny o mięsistych liściach - to właśnie opuchlaki. Mimo że dorosłe osobniki potrafią narobić niezłych szkód w...
Zobacz również:
Pięknie bujne plony to efekt nie tylko regularności i cierpliwości ogrodnika lub rolnika, ale także – szybkiej i właściwej reakcji na pojawiające się, ewentualn...
Początek sezonu niestety nie oszczędza plantatorów truskawek. Po pierwszych odkryciach na wielu plantacjach widać pierwsze choroby i szkodniki, pogoda w ostatni...
Jak rozpoznać żerowanie roztoczy? Jakie szkody powodują? Jak zwalczyć szkodniki w uprawach polowych i pod osłonami?  Przedstawiamy zestawienie środków ochron...
Twoje plony narażone są na działanie wielu „wrogów” i „rywali”. Wśród chwastów i grzybów pojawiają się szkodniki, które bytują na roślinach, osłabiając je i prz...