ALTERNARIOZA POMIDORA - OBJAWY I SPOSOBY ZWALCZANIA

Alternarioza pomidora (ang. early blight of tomato) - lub inaczej sucha plamistość liści pomidora - to grzybowa choroba dotykająca pomidora. Przynależy do grupy alternarioz i wywołują ją Alternaria solani. Ten (niestety coraz częściej występujący) patogen atakuje i bytuje zarówno w ziemi, jak i na nasionach lub sadzonkach. Jej rozprzestrzenianiu sprzyjają krótkie okresy suszy. Jeśli zauważasz niepokojące zmiany na obszarach swoich plonów - być może dopadła je tajemniczo brzmiąca alternarioza pomidora.

To o niej dowiesz się więcej z poniższego wpisu.

Środki ochrony roślin na alternariozę pomidora - zapobieganie i zwalczanie alternariozy pomidora

Objawy alternariozy pomidora

Pierwsze objawy alternariozy zauważysz na liściach. To na nich pojawią się ciemnobrunatne plamy, osiągające nawet do 2 cm. Ich wielkość ograniczona jest przez nerwy, widoczne na liściach. Podobne zmiany zauważysz na ogonkach liściowych oraz na łodydze.

Na owocach z kolei zobaczysz zagłębione plamy o nieregularnych, ale wyraźnych brzegach. Te pojawiają się najczęściej w okolicach szypułki. Dodatkowo bardzo często, zwłaszcza przy dużej wilgotności, pojawia się czarny nalot grzybni. Ostatecznie porażone owoce stają się skórzaste i na końcu zasychają.

Dlatego też najskuteczniejszą formą zapobiegania rozwojowi choroby jest sadzenie zdrowych nasion oraz niszczenie resztek roślinnych, które mogą być miejscem bytowania i zimowania patogenu. W ten celu rekomenduje się przeprowadzanie zabiegów fungicydowych - najlepiej zaraz po zobaczeniu pierwszych zmian. Pomóc w tym mogą preparaty chemiczne.

Zapobieganie i zwalczanie alternariozy pomidora

No dobrze, ale co zrobić, gdy patogen już się pojawił? Jak zwalczyć alternariozę pomidora?

Jak już wspominaliśmy - jako że ten patogen może zimować na materiale siewnym - warto używać zdrowych, sprawdzonych nasion, aby uniknąć zasychania liści, które staną się doskonałym środowiskiem do rozwoju alternariozy pomidora. Warto także dokładnie przekopać teren przed posadzeniem nowych pomidorów. Akt ten ograniczy chorobę i zniszczy resztki roślinne. Wykonuj także zabiegi prewencyjne oraz odbywać opryski na jak najwcześniejszym etapie pojawiających się objawów (tj. gdy zobaczysz zmiany na pierwszych pędach bocznych, na spodniej stronie liści lub na pędzie głównym).

Pamiętaj, aby do oprysków wybierać wyłącznie profesjonalne, sprawdzone i bezpieczne preparaty, które mają unijne zezwolenie na sprzedaż oraz obszerną etykietę, która informuje o m.in. sposobie rozprowadzania środka.

Występowanie alternariozy pomidora

Najczęściej ta choroba grzybowa pojawia się we wszystkich rejonach uprawy pomidora - zwykle w gruncie, nieco rzadziej pod osłonami. Sprzyjającymi warunkami do jej pojawienia się jest temperatura, która sięga 17-21°C.

Grzyb najczęściej zimuje na martwych szczątkach roślinnych oraz na zainfekowanych nasionach - jest w stanie przetrwać w takich warunkach długi czas, czyhając na plony, a następnie obniżając ich wartość odżywczą.

 

Sprawdź polecane środki na alternariozę pomidora dostępne na wpolu.pl

273,00zł
307,70zł
40,00zł
Brak w magazynie
114,00zł
Brak w magazynie
243,50zł
64,80zł
Brak w magazynie
85,00zł

Alternarioza pomidora - jak zwalczać?

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-01-25
Aktualizacja: 2023-08-11
Zbliża się czas odchwaszczania zbóż ozimych. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalną ofertę na rekomendowane herbicydy jesienne. ...
Zobacz również:
Zaprawa nasienna to preparat grzybobójczy zabezpieczający nasiona zbóż już przed siewem, a zaprawianie zbóż jest jednym z podstawowych zabiegów agrotechnicznych...
Jak podaje MRiRW: "... odnowiono zatwierdzenie substancji czynnej do stosowania w środkach ochrony roślin przeznaczonych wyłącznie do stosowania w szklarniac...
Uszkodzenia liści, odbarwienia płatków kwiatów czy skorkowacenia na owocach są sygnałem, że z rośliną dzieje się coś niepokojącego. Jeśli zauważysz takie objawy...
Nasze plony, w tym drzewa owocowe i rośliny ozdobne narażone są na liczne choroby grzybowe. W tej grupie wymienia się mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomeg...