DODAJ W KOSZYKU PRODUKTY PROMOCYJNE ZA 5 lub10 gr

REGULATORY WZROSTU ROŚLIN - CZYM SĄ I KIEDY JE STOSOWAĆ?

Bujne plony i imponujące zbiory to cel niemalże każdego rolnika i ogrodnika. Nierzadko zdarza się, że pomimo zapewniania optymalnych warunków, rośliny potrzebują profesjonalnego "wspomagacza". W tej roli występuje regulator wzrostu.

Dzięki lekturze tego artykułu poznasz cztery rodzaje regulatorów wzrostu i rozwoju roślin oraz dowiesz się, kiedy je stosować.

Biostymulatory - regulatory wzrostu roślin. Co to i jak działają?

Co to są regulatory wzrostu roślin i jak działają na rośliny?

Regulator wzrostu roślin — biologicznie czynne substancje, które wpływają na wzrost i rozwój różnych części rośliny, np. korzeni, łodyg, liści, owoców czy nasion. Niektóre występują naturalnie, a inne są wytwarzane w laboratoriach. Wśród najpopularniejszych składników wymienia się m.in. auksyny, cytokininy, kwas jasmonowy, który wpływa na szereg procesów życiowych u roślin. Z tego też względu stosuje się je zarówno w rolnictwie (np. regulatory wzrostu pszenicy ozimej), jak i w ogrodnictwie i florystyce (cytokinina wydłuża żywotność kwiatów ciętych).

Jakie są rodzaje regulatorów wzrostu roślin - podział biostymulatorów

Jakie są rodzaje regulatorów wzrostu roślin?

Na rynku dostępne są różne grupy regulatorów wzrostu i rozwoju roślin. Ich różnorodny skład oraz odmienny sposób stosowania wpływa na docelowe właściwości preparatu i końcowy efekt. Tak oto stymulatory wzrostu dzielimy na cztery, poniższe kategorie:

Środki hamujące i pobudzające wzrost

W zależności od gatunku rośliny pożądany jest albo bardziej, albo mniej zwarty pokrój. Gibereliny to fitohormony, które naturalnie występują w roślinach i stymulują wzrost wydłużeniowy komórek, ale nie wpływają na ich liczbę. Z kolei inhibitory wzrostu to tzw. retardanty lub skarlacze – syntetycznie wytwarzane substancje zwane anty-giberelinami.

Retardanty znajdują największe zastosowanie w uprawie zbóż, zwłaszcza pszenicy ozimej. Zapobiegają procesowi wylegania, który znacznie zmniejsza plonowanie, a nawet sprawić, że okazy będą się nadawać jedynie na paszę.

Środki stymulujące kwitnienie roślin - kwitnące jabłonie

Środki stymulujące kwitnienie

Na proces kwitnienia wpływa giberelina GA3 i to właśnie cieszy się powodzeniem w kwiaciarstwie. Często zdarza się (np. w produkcji chryzantem), że plantatorzy muszą zastosować retardanty, aby zachować zwarty pokrój kwiatów i zapobiec nadmiernemu wzrostowi komórek roślinnych w okresie upalnego lata (gdy produkują one bardzo dużo giberelin). Jednak we wrześniu rośliny mają mniej dostępu do światła, a temperatura jest niższa, co ogranicza rozwój pąków kwiatowych. Dzięki zastosowaniu regulatora w postaci gibereliny GA3 wzrostu udaje się przełamać kumulację skarlaczy, aby pobudzić i wyrównać kwitnienie.

Inny przykład środków stymulujących kwitnienie to cytokiny. Zwiększają one liczbę podziałów komórkowych, co skutkuje powstawaniem nowych pędów, m.in. kwiatowych. Dzięki temu imponujące efekty można osiągnąć nawet u tych roślin, które normalnie nie obsypują się kwiatami. Cytokiny najczęściej stosuje się w ten sposób w produkcji Phalaenopsis albo Kalanchoe.

Środki stymulujące kwitnienie roślin

Środki ukorzeniające

Ukorzeniacze to substancje chemiczne z grupy auksyn (obecnie na europejskim rynki dostępna jest tylko auksyna IBA). Powstają one w wierzchołkowych częściach roślin, a następnie zostają przetransportowane do najniżej położonych komórek. Rozwój systemu korzeniowego ma ogromne znaczenie, ponieważ dopiero po wytworzeniu korzeni sadzonka staje się samodzielną rośliną, która produkuje własne zasoby energii.

Zastosowanie środków ukorzeniających sprawia, że korzenie tworzą się równocześnie i równomiernie, a sadzonka staje się odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Ten rodzaj regulatorów wzrostu stosuje się m.in. do ukorzeniania sadzonek róż, hortensji i innych kwiatów, roślin owocowych, a także tuj i innych iglaków.

Stymulatory wzrostu roślin - środki ukorzeniające

Środki przyspieszające dojrzewanie

Regulatory wzrostu przyspieszające dojrzewanie można wykorzystać, gdy owoce nie dojrzewają w czasie uprawy wystarczająco szybko i istnieje ryzyko, że nie będą gotowe na moment zbiorów. Rolnicy mogą sięgnąć wtedy po środki, które są hormonami stresu lub starzenia. Typowe zastosowanie takich regulatorów wzrostu to przyspieszanie dojrzewania zielonych pomidorów.

Kiedy stosować regulatory wzrostu roślin?

Kiedy stosować regulatory wzrostu roślin?

Według rekomendacji — stosowanie regulatorów wzrostu roślin powinno odbywać się w końcowej fazie krzewienia oraz (w przypadku niektórych preparatów) w początkowej fazie strzelania w źdźbło. Skuteczność działania wybranych regulatorów uzależniona jest od kilku czynników — substancji aktywnych, przebiegu temperatur i co oczywiste — od okresu stosowania.

Valkiria Power Alg - biostymulator z algami dla lepszej odporności roślin w okresach stresowychKaishi - stymulator rozwoju roślin z aminokwasami

Shigeki - stymulator wzrostu roślin z algami morskimiHumik - nawóz z kwasami humusowymi poprawiający właściwości gleby i rozwój systemu korzeniowego

 

 

Sprawdź stymulatory wzrostu roślin dostępne na wpolu.pl

406,00zł
Brak w magazynie
260,00zł
199,00zł
73,40zł
48,69zł
699,00zł
552,00zł
214,00zł
Brak w magazynie
173,90zł
259,00zł
213,00zł
419,00zł
1190,00zł
69,00zł
620,00zł

Data dodania: 2023-05-24
Aktualizacja: 2023-05-25
Calleaf Calcium to nawóz wapniowy z krzemem, który zwiększa trwałość pozbiorczą owoców. Stosowanie tego nawozu to lepsza jakość plonu handlowego oraz jego dłużs...
Zobacz również:
Wapnowanie gleby to ważny zabieg rolniczy, który uzupełnia plan nawożenia pól i innych użytków azotem. Dlaczego? Ponieważ gdy odczyn gleby staje się zbyt niski ...
Rozsiewacze nawozów sztucznych to maszyny rolnicze, bez których wielu rolników nie wyobraża sobie prowadzenia gospodarstwa. Na rynku można znaleźć wiele ich rod...
Jakie są objawy i na czym polega profilaktyka mączniaka prawdziwego? Jak go zwalczać? ...
Jakie są objawy i na czym polega profilaktyka szarej pleśni? Jak ją zwalczać? ...