WPŁYW TEMPERATURY NA DZIAŁANIE FUNGICYDÓW

Dlaczego opryski z fungicydów nie zawsze przynoszą satysfakcjonujące efekty? Na skuteczność zabiegu ma wpływ wiele różnych czynników, m.in. temperatura otoczenia. Na opakowaniach środków ochrony roślin rzadko znajdują się informacje na temat zalecanego zakresu temperatur, dlatego w tym artykule wyjaśniamy, jak temperatura powietrza oraz wilgotność powietrza wpływa na działanie fungicydów.

Wpływ temperatury na działanie fungicydów - kiedy przeprowadzić oprysk pola?

Czym są fungicydy?

Fungicydy to środki ochrony roślin, które mają za zadanie zapobieganie stratom spowodowanym przez choroby grzybowe roślin. Zazwyczaj:

  • składają się z jednej lub kilku substancji aktywnych należących do tej samej grupy związków chemicznych lub kilku grup związków chemicznych 

oraz 

  • wykazują działanie układowe, kontaktowe (powierzchniowe) albo wgłębne. 

To właśnie te czynniki decydują o wrażliwości danego preparatu na temperaturę otoczenia. Większe różnice widać w przypadku substancji z innych grup związków niż w obrębie tej samej grupy. Poza tym większe wymagania temperaturowe mają środki o działaniu układowym niż kontaktowym albo wgłębnym. Ogólnie należy przyjąć, że fungicydy działają w temperaturze 5-20°C, a optymalnie – przy 18-20°C oraz bezwietrznej, pochmurnej i bezdeszczowej pogodzie

A jak wyglądają wymagania dla poszczególnych substancji aktywnych w fungicydach? Jaka jest optymalna temperatura stosowania, którą zalecają doświadczeni rolnicy?

Temperatura a skuteczność fungicydów: co warto wiedzieć?

Poniżej znajdziesz wytyczne i zalecane temperatury powietrza dotyczące działania substancji aktywnych w fungicydach należących do różnych grup chemicznych.

  • Anilidy (np. boskalid) – optymalna temperatura stosowania substancji czynnej to 10-24°C.
  • Anilinopirymidyny (np. pirymetanil) – działa dobrze w niższych temperaturach, zaleca się jej stosowanie w temperaturze pomiędzy 5°C a 20°C.
  • Morfoliny (np. fenpropidyna, fenpropimorf) – minimalna temperatura 5°C.
  • Quinozololiny (np. proquinazid) – minimum 5°C, optymalnie 8-25°C.
  • Strobiluryny (azoksystrobina, pikoksystrobina) – dopuszczalnie 6-7°C, ale lepiej nie mniej niż 10°C, a optymalnie 11-25°C.
  • Triazole (np. propikonazol, penkonazol, cyprokonazol, tubekonazol, metkonazol, difenokonazol) – minimum 7-10°C, optymalnie 10-25°C. Każda z substancji czynnych wykazuje nieco inne optimum.
  • Qksazolidyny – jw.

Warto też wiedzieć, że preparaty wieloskładnikowe mogą mieć szerszy temperaturowy zakres działania. Poza tym temperatura powyżej 25°C jest za wysoka praktycznie dla wszystkich fungicydów. Stosowanie oprysków w takim momencie powoduje poparzenie roślin. W przypadku fungicydów układowych substancje aktywne przemieszają się w tkankach zbyt szybko, co wywołuje nekrotyzację szczytów i brzegów liści. Ciecz robocza może też po prostu zbyt szybko odparować z powierzchni liści.

Optymalne warunki dla zastosowania fungicydów

Jakie są optymalne warunki dla zastosowania fungicydów

Do fungicydów o działaniu kontaktowym lub wgłębnym należą m.in. preparaty oparte na związkach miedzi (np. tlenochlorek miedzi). Można je stosować w okresie wczesnej wiosny do ochrony sadów nawet zanim na drzewach pojawią się liście. Ponieważ zarodniki grzybów są w stanie przetrwać zimę, zabiegi z wykorzystaniem fungicydów należy przeprowadzić na pierwszych etapach rozwoju wegetatywnego. Preparaty z substancją aktywną z grupy związków miedzi nie mają bowiem dolnej granicznej temperatury stosowania.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas stosowania fungicydów?

Jeśli zależy Ci na większym zakresie temperatur, w którym fungicyd wykazuje skuteczne działanie, możesz zastosować preparaty wieloskładnikowe, np. zawierające substancje czynne należące do trzech różnych grup związków chemicznych.

Dwa krytyczne okresy, w których należy zwracać szczególną uwagę na temperaturę otoczenia, to wczesna wiosna, gdy dla zbóż i rzepaku zaczyna się strzelanie w źdźbło (faza krzewienia BBCH 32, czyli faza drugiego kolanka) oraz jesień. W czasie zabiegów wykonywanych wiosną zazwyczaj temperatura jest już odpowiednio wysoka, aby fungicydy zadziałały prawidłowo.

Dlaczego więc należy brać pod uwagę temperaturowe zakresy działania fungicydów? Ponieważ konkretne warunki wpływają na szybkość reakcji chemicznej, a nieprawidłowe stosowanie śor nie tylko obniża skuteczność ich działania oraz wysokość plonowania, ale także może skutkować wytworzeniem odpornych ras grzybów w wyniku ich adaptowania się na substancje czynne zawarte w fungicydach.

Oprysk pola środkami grzybobójczymi - kiedy stosować fungicydy?

 

Sprawdź bestsellery wśród grzybobójczych środków ochrony roślin dostępne w naszym sklepie internetowym.

Więcej produktów znajdziesz na stronie: wpolu.pl

48,70zł
495,00zł
1964,00zł
-5%
-33,70zł
777,30zł
811,00zł
-6%
-42,70zł
754,40zł
797,10zł
-5%
-46,00zł
979,00zł
1025,00zł
181,40zł
-16%
-69,50zł
393,50zł
463,00zł
-11%
-77,90zł
690,50zł
768,40zł
-9%
-35,90zł
394,60zł
430,50zł

 

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-06-06
Aktualizacja: 2023-06-20
Glifosat będący kluczowym składnikiem aktywnym w wielu herbicydach stosowanych w ochronie roślin od lat wywołuje żywe dyskusje dotyczące jego wpływu na środowis...
Zobacz również:
Werticilioza to choroba grzybowa atakująca rośliny, wywołana przez grzyby z rodzaju Verticillium. Dotyka ona zarówno rośliny ozdobne, jak i użytkowe, powodując ...
Pyretroidy to preparaty z grupy insektycydów, które zwalczają różne gatunki owadów i roztoczy. Znajdują zastosowanie w uprawach rolniczych i sadowniczych, a tak...
Drutowce to najczęściej spotykani niszczyciele warzyw korzeniowych. Pasożytują na ziemniakach, burakach, marchwi, pietruszce, cebuli, porach, roślinach z grupy ...
Mączlik szklarniowy, szkodnik roślin uprawianych przede wszystkim w szklarniach i pod osłonami z rzędu pluskwiaków, to bardzo mały, uskrzydlony owad. Ze względu...