JAK PRZYSPIESZYĆ WZROST ROŚLIN?

Roślina, której zapewnisz odpowiednie warunki, odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem i obfitymi plonami. Jednak jej prawidłowy rozwój i wzrost zależą od bardzo wielu czynników, które musisz wziąć pod uwagę. Jak zapewnić roślinom najlepszą pielęgnację i tym samym przyspieszyć ich wzrost?

  1. Co wpływa na wzrost roślin?
  2. Biostymulatory i preparaty z fitohormonami w ofercie wpolu.pl
  3. Co zrobić, żeby rośliny szybciej rosły?
    1. Wpływ oświetlenia na wzrost roślin
    2. Optymalna temperatura
    3. Właściwe pH gleby a wzrost roślin
    4. Wpływ zasolenia na rozwój roślin
  4. Nawozy poprawiające właściwości gleby dostępne w ofercie wpolu.pl
  5. Jak regulować czynniki egzogenne?
  6. Wzrost i rozwój roślin - najważniejsze fakty

Co wpływa na wzrost roślin?

Co wpływa na wzrost roślin?

Czynniki wpływające na wzrost i rozwój roślin można podzielić na endogenne i egzogenne. Do endogennych zaliczają się m.in. fitohormony, czyli wewnętrzne roślinne regulatory wzrostu i rozwoju. Są one nośnikami informacji genetycznej. Po zsyntetyzowaniu w określonym miejscu zostają rozproszone po organizmie i wpływają na cykle zachodzące we wszystkich komórkach roślinnych. Wśród fitohormonów warto wymienić:

  • auksyny – powstają w liściach, a następnie przenoszą się do ich nasady i hamują rozwój warstwy odcinającej. Te związki stymulują zawiązywanie się owoców, opóźniają procesy starzenia i wpływają na różnicowanie się komórek,
  • gibereliny – odpowiadają za kiełkowanie, stymulują rozwój nasion oraz wzrost łodyg i pączków. Powstają w wierzchołkach pędów i korzeni, a także owocach i nasionach,
  • kwas abscysynowy – hamuje nadmierny wzrost, a tym samym zapewnia prawidłowy rozwój. Odpowiada też za wytwarzanie warstwy odcinającej.

Warto podkreślić, że czynniki endogenne zależą od rośliny, a nie od Ciebie. Drugą grupą czynników, która ma ogromne znaczenie dla roślin (i którą możesz już regulować), są czynniki egzogenne, czyli zewnętrzne. Zaliczają się do nich naświetlenie, temperatura, pH gleby i zasolenie wody. Niedostosowanie któregokolwiek z tych czynników poskutkuje nieprawidłowościami lub zaburzeniami rozwoju roślin.

Zapewnienie Twoim okazom optymalnych warunków to najlepszy sposób na przyspieszenie ich wzrostu.

Biostymulatory i preparaty z fitohormonami w ofercie wpolu.pl

399,00zł
48,30zł
Brak w magazynie
78,00zł
199,00zł
Brak w magazynie
151,50zł

Co zrobić, żeby rośliny szybciej rosły?

Czynniki wpływające na wzrost i rozwój roślin

Wpływ oświetlenia na wzrost roślin

Dzięki światłu w roślinach zachodzi fotosynteza, czyli wytwarzanie składników pokarmowych i materii organicznej pod wpływem promieniowania UV. Niektóre rośliny wolą stanowiska zacienione, inne – dobrze doświetlone, a jeszcze inne uwielbiają półcień. Znajomość preferencji hodowanych gatunków co do ilości światła ma kluczowe znaczenie dla ich odpowiedniego wzrostu (zwłaszcza dla roślin ogrodowych, którym nie jest tak łatwo zmienić stanowiska jak doniczkowym).

Optymalna temperatura

Temperatura wpływa na przebieg procesów fizjologicznych, a każdy gatunek ma swoje optimum termiczne.

Nasze rodzime gatunki dobrze czują się w przedziale 20-30°C, choć są i takie, które do kiełkowania i kwitnięcia potrzebują niższych temperatur (to tzw. wernalizacja).

Właściwe pH gleby a wzrost roślin

Odczyn pH gleby (razem ze składem mechanicznym i obecnością próchnicy) decyduje o jej żyzności. Zależy od niego skuteczność działania nawozów, dostępność składników odżywczych czy rozwój mikroorganizmów wpływających na rośliny (bakterii, promieniowców i grzybów). Większość roślin preferuje glebę o pH 5,5-6,5 (lekko kwaśną), jednak są i takie, które dobrze rosną w glebach kwaśnych albo zasadowych. Wiedza na ten temat (lub jej brak) decyduje o tym, czy Twoja uprawa się uda! Musisz również wiedzieć, że pH wody używanej do podlewania roślin ma bezpośredni wpływ na kwasowość gleby – po jakimś czasie gleba przejmie odczyn wody.

Wpływ zasolenia na rozwój roślin

Wodę charakteryzuje nie tylko pH, ale i stopień zasolenia.

Sole mineralne – a konkretnie roztwory wodne o właściwym składzie – umożliwiają roślinom wytwarzanie substancji odżywczych, biorą udział w reakcjach chemicznych zachodzących w komórkach (jako substrat), transportują substancje po całym roślinnym organizmie oraz umożliwiają parowanie (czyli regulację cieplną roślin).

Nawozy poprawiające właściwości gleby dostępne w ofercie wpolu.pl

379,70zł
Brak w magazynie
145,00zł
230,20zł
82,00zł
Brak w magazynie
80,00zł

Jak regulować czynniki egzogenne?

Oto kilka sugestii, które pomogą Ci stworzyć Twoim roślinom optymalne warunki bytowania.

  • Światło / temperatura. W hodowlach prowadzonych wewnątrz budynków (np. w mieszkaniu) możesz zapewnić potrzebującym tego okazom większą dawkę światła i ciepła. Służą do tego lampy na wzrost roślin – sztuczne źródło światła zastąpi słońce, zwiększając ilość dostępnej energii i temperaturę. Pamiętaj jednak, żeby ściśle dostosować te parametry do preferencji domowej uprawy.
  • Nawadnianie. Musisz dostosować pH i twardość wody (stopień mineralizacji) do potrzeb swoich okazów oraz odpowiednio ją dawkować, czyli nie przesuszyć ani nie przelać roślin. To naprawdę elementarna wiedza, bez której nie da się osiągnąć ani obfitych plonów, ani walorów dekoracyjnych flory.
  • Nawożenie. W okresie wzrostu (nigdy spoczynku!) warto sięgnąć po naturalne lub sztuczne odżywki i nawozy dostosowane do różnych gatunków. Pamiętaj o trzymaniu się zaleceń producenta podanych na etykiecie, żeby nie przeholować.

Właściwe pH gleby a wzrost roślinNawozy poprawiające właściwości gleby i wzrost roślin

Wzrost i rozwój roślin - najważniejsze fakty

Podsumowując, nie masz wpływu na uwarunkowania genetyczne danej rośliny, czyli na czynniki endogenne.

Jeśli chcesz przyspieszyć wzrost roślin, musisz więc zadbać o to, aby wszystkie czynniki egzogenne (dla przypomnienia: pH, temperatura, zasolenie i naświetlenie) były dostosowane do potrzeb hodowanych okazów.

Marzysz o bujnym wzroście roślinności? Warto trochę „pomóc” naturze i sięgnąć po nawozy, odżywki czy lampy do wzrostu roślin.

Wzrost i rozwój roślin - najważniejsze fakty

Data dodania: 2023-09-01
Aktualizacja: 2023-10-20
Jesień to nie tylko czas zbiorów i przygotowań do zimy, ale również idealny moment na nawożenie roślin. Zarówno rolnicy, jak i ogrodnicy, powinni zwrócić szczeg...
Zobacz również:
Nawadnianie ogródka to kluczowy krok, aby zapewnić swoim roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Oprócz czasochłonnego, klasycznego podlewania donicz...
Truskawki to wieloletnie rośliny owocowe, należące do rodziny różowatych (Rosaceae). W ogrodnictwie cenione są za swoje smaczne i aromatyczne owoce, które dojrz...
Ziemniaki są jeden z najpopularniejszych warzyw nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ich doskonały smak i uniwersalność w kuchni wymaga jednak starannego...
Potas jest jednym z najważniejszych składników, wykorzystywanych zarówno w profesjonalnym rolnictwie, jak i hobbistycznym ogrodnictwie. Składnik ten odgrywa klu...