0,00zł
DO RABATU NA WYSYŁKĘ: 1000złMĄCZLIK SZKLARNIOWY – OBJAWY, ZWALCZANIE
Mączlik szklarniowy, szkodnik roślin uprawianych przede wszystkim w szklarniach i pod osłonami z rzędu pluskwiaków, to bardzo mały, uskrzydlony owad. Ze względu na swój wygląd jest nazywany białą muchą lub muchówką. Mimo niewielkich rozmiarów ten szkodnik może bardzo zaszkodzić uprawom. Jak rozpoznać i zwalczać mączlika szklarniowego?
- Jak rozpoznać mączlika szklarniowego?
- Mączlik szklarniowy – objawy
- Środki na mączlika szklarniowego w ofercie sklepu wpolu.pl
- Jak pozbyć się mączlika szklarniowego?
- Środki ekologiczne i naturalne na mączlika szklarniowego – wpolu.pl
- Mączlik szklarniowy – zwalczanie chemiczne czy ekologiczne?
- Środki na mączlika szklarniowego dla działkowców
Jak rozpoznać mączlika szklarniowego?
Jak wygląda mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum)? Dorosły osobnik ma biały kolor, który wynika z obecności grubej warstwy woskowego osadu. Samice składają jasnokremowe jaja na spodniej stronie liści. W miarę rozwoju jaja zmieniają barwę na szarą lub grafitową, a następnie wykluwają się z nich larwy, które przechodzą aż cztery stadia. Ostatnie, zwane również stadium poczwarki (choć nie jest to do końca prawidłowe określenie), ma charakterystyczną osłonkę ze sztywnymi woskowymi pręcikami.
Szkodników należy szukać przede wszystkim na spodzie liści rośliny. Do wypatrzenia jaj i larw niezbędna jest lupa (osiągają ok. 0,3 mm). Muszki po potrząśnięciu rośliną tworzą nad nią chmarę, a następnie znowu chowają pod liśćmi.
Mączlik szklarniowy atakuje rośliny ozdobne (m.in. pelargonie, surfinie), a także warzywa (pomidory, paprykę, ogórki, bakłażana, kapustne). Ponieważ ich rozwojowi sprzyja ciepłe i suche powietrze, insekty często pojawiają się w mieszkaniach i atakują rośliny doniczkowe. Zwalczanie szkodników należy zacząć jak najszybciej po zauważeniu.
Mączlik szklarniowy – objawy
Mączlik szklarniowy potrzebuje do rozwoju sporych ilości białka. W tym celu nakłuwa liście i wysysa sok z komórek roślinnych. Powoduje to ich żółknięcie, deformację i wysychanie, a rozwój i wzrost rośliny zostają zahamowane.
Poza tym mączlik wydziela nadmiar cukru w postaci spadzi. Ta lepka wydzielina nie tylko pogarsza walory ozdobne, ale też zatyka aparaty szparkowe i stwarza doskonałe warunki do rozwoju czarnej pleśni. Mączliki przenoszą też choroby wirusowe, np. chlorozę pomidorów.
Środki ochrony roślin na mączlika szklarniowego w ofercie sklepu wpolu.pl
Jak pozbyć się mączlika szklarniowego?
Jak zwalczyć mączlika szklarniowego? Kroki prewencyjne najlepiej podjąć jeszcze przed pojawieniem się szkodnika. Warto wprowadzić do upraw jego naturalnych wrogów, do których należą pasożytnicze błonkówki i drapieżne roztocza.
W ochronie pomidorów stosuje się pluskwiaka Macrolophus pygmaeus. Paprykę, ogórki i truskawki mogą zasiedlić roztocza z gatunków Amblyseius swirskii i Amblyseius montdorensis oraz pasożytnicze błonkówki Encarsia formosa i Eretmocerus eremicus. Można też zastosować żółte tablice lepowe (należy je jednak usunąć przed wprowadzeniem naturalnych wrogów mączlika).
Inna naturalna metoda zwalczania tego szkodnika to oprysk wywarem z tytoniu. 100g tytoniu należy zalać 1 l gorącej wody, zostawić na 24 godziny, przecedzić i rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:2. Do przygotowania takiego oprysku możesz wykorzystać tytoń używany do produkcji papierosów.
Skuteczny w walce z mączlikiem jest również wywar z wrotyczu. Weź 50 g posiekanego ziela lub 7,5 g suszu, zalej 1 l wody i odstaw na 24 godziny, a potem gotuj przez 20 minut. Gdy płyn ostygnie, należy go przecedzić, a przed zastosowaniem rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:5. W naszym sklepie można też nabyć gotowy naturalny koncentrat z wrotyczu.
W ochronie roślin domowych można też spróbować wyłapywania odkurzaczem (oczywiście ostrożnie, żeby nie uszkodzić liści i innych organów roślinnych). Ten sposób sprawdza się jednak zanim samice złożą jaja i wyklują się z nich larwy.
Środki ekologiczne i naturalne na mączlika szklarniowego – wpolu.pl
Mączlik szklarniowy – zwalczanie chemiczne czy ekologiczne?
Zwalczanie ekologiczne mącznika szklarniowego to pierwszy wybór, jednak przy dużej inwazji szkodnika może się okazać niewystarczające. Preparaty takie jak Mospilan 20 SP albo Polysect 005 SL niszczą żerujące larwy i osobniki dorosłe. Ze względu na ich działanie systemiczne substancja czynna przenika do soków rośliny i skutecznie zwalczyć mączlika szklarniowego.
Jednak przy ochronie chemicznej warto pamiętać o tym, że mączlik szklarniowy łatwo się uodparnia na insektycydy. Jeśli więc stosujesz środki ochrony roślin, postaraj się o rotację preparatów (zwróć uwagę nie na nazwy handlowe, ale substancje czynne). Najlepsze efekty przynosi zazwyczaj łączenie różnych metod zwalczania mączlika.
Środki na mączlika szklarniowego dla działkowców
UWAGA!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.
Aktualizacja: 2024-02-14