0,00zł
DO RABATU NA WYSYŁKĘ: 1000złJAK POZBYĆ SIĘ MSZYC?
Mszyce to małe owady (ok. 1-4 mm) należące do rodziny pluskwiaków żerujące zwykle w koloniach na roślinach ogrodowych, w szklarniach, na balkonach i w mieszkaniach. Szkodniki te szybko się rozwijają, szczególnie przy ciepłej, bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie, przez co ich rozwojowi sprzyjają zamknięte przestrzenie. To właśnie w szklarniach, tunelach czy mieszkaniach mszyce rozwijają się najszybciej.
Mszyce - małe szkodniki, duże problemy
Mimo niewielkich rozmiarów są to niebezpieczne dla roślin szkodniki, ponieważ wysysają soki z młodych pąków, liści, kwiatów i pędów, a także przenoszą różne choroby wirusowe.
Każda roślina, na której bytują mszyce, zaczyna słabnąć, zahamowany zostaje wzrost roślin, uszkodzone części zaczynają żółknąć i skręcać się, a następnie usychać.
Żerowanie mszyc można rozpoznać po lepkich odchodach tych owadów w postaci spadzi, którą zbierają pszczoły oraz którą odżywiają się mrówki. Odchody mszyc mogą też stanowić pożywkę dla zarodników grzybów chorobotwórczych, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych na roślinach.
Jak zwalczać mszyce?
Jak pozbyć się mszyc? Jeśli właściciel ogrodu zauważy pierwsze owady, powinien od razu podjąć działania przeciwdziałające ich rozmnażaniu. W sklepach można nabyć skuteczne środki chemiczne w postaci płynów do oprysków, sprayu, past, a także naturalne środki. Pomocni będą też naturalni wrogowie mszyc jak np. biedronki. Można również pozbyć się szkodników, wykorzystując do tego samodzielnie przygotowane roślinne preparaty czy usuwając je w sposób fizyczny. Jest to jednak skuteczne tylko w sytuacji, gdy populacja mszyc jest jeszcze niewielka.
Jak rozpoznać mszyce?
Mszyce są bardzo małe, większość z nich ma ok. 1-2 mm długości, a największa z nich, mszyca ziemniaczana smugowa, osiąga ok. 4 mm długości. Gatunki mszyc różnią się głównie barwą i tak na przykład możemy spotkać mszyce czarne, brązowe, zielone, żółte czy czerwone, w zależności od stadium rozwojowego. Szkodniki te żerują w koloniach, które mogą liczyć kilkadziesiąt osobników. Mogą pojawiać się już na początku sezonu, dlatego w ramach profilaktyki, zaleca się systematyczne lustrowanie roślin. Mszyce potrzebują do rozwoju ciepła, dlatego w ogrodzie można zaobserwować je wiosną i latem, jednak w pomieszczeniach mogą pojawiać się przez cały rok.
Do objawów świadczących o żerowaniu mszyc należą:
- poskręcane, zdeformowane, karłowate i pożółkłe liście,
- zahamowany wzrost roślin,
- usychanie roślin,
- zniekształcone kwiaty i owoce,
- lepka substancja pokrywająca łodygi i liście,
- oraz choroby grzybowe, którym może sprzyjać obecność tych szkodników.
Podczas gdy pojedyncza mszyca jest słabo widoczna gołym okiem, kolonie tych owadów można zaobserwować bez problemu m.in. na spodniej części liści.
Zwalczanie mszyc - metody chemiczne
Jeśli profilaktyka i sposoby naturalne nie wystarczają, warto sięgnąć po metody chemiczne zwalczania szkodników. Środki ochrony roślin dostępne w sklepach ogrodniczych działają niemal natychmiast, a także zabezpieczają rośliny przed owadami.
Do popularnych i sprawdzonych środków na mszyce należy m.in. preparat Siltac EC służący do walki z owadami żerującymi na liściach roślin uprawnych. Nie zawiera on chemicznych pestycydów, co przyczynia się do bezpieczniejszej ochrony. Przeznaczony jest do stosowania na drzewach i krzewach owocowych, niektórych gatunkach warzyw, roślinach ozdobnych i zbożach. Środkiem o szerokiej rejestracji, w tym na mszyce, jest Mospilan 20 SP. Może być stosowany do ich zwalczania w uprawach rolniczych, sadowniczych, warzywnych pod osłonami i w roślinach ozdobnych oraz energetycznych (wierzba). Substancja czynna acetamipryd działa na szkodniki kontaktowo i żołądkowo. Podobnie na szkodniki działa Karate Zeon 050 CS, który zwalcza mszyce w ziemniaku, pszenicy ozimej i jęczmieniu jarym, kukurydzy i aronii oraz Dyno 2,5 EC z deltametryną, który można zastosować w uprawach buraka pastewnego, marchwi, kapusty głowiastej białej, brokuła, kalafiora i w uprawach sadowniczych.
Skuteczne będą też naturalne preparaty na mszyce, takie jak Emulpar 940 EC i Emulpar Spray. Ich receptura oparta jest na naturalnym oleju roślinnym, dzięki czemu produkt jest bezpieczny dla roślin - szczególnie dla tych ozdobnych oraz sadowniczych. Działają poprzez blokowanie układu oddechowego szkodników w sposób mechaniczny. Oba środki nie posiadają okresu karencji.
Jakie preparaty na zwalczanie mszyc wybrać?
Ekologiczne zwalczanie mszyc
W naszym sklepie ogrodniczym znajdują się też ekologiczne preparaty na mszyce, w tym Neemazal T/S z naturalnym ekstraktem z nasion miodli indyjskiej, który hamuje żarłoczność i rozwój larw oraz zwiększa ich śmiertelność. Po kilku dniach populacja szkodnika przestaje się rozwijać i następuje jej załamanie. Przeznaczony jest do stosowania na mszyce w uprawie jabłoni. Środek Naturalis zawiera pożytecznego grzyba Beauveria bassiana działającego kontaktowo. Konidia przylegają do naskórka owadów i roztoczy, kiełkują i wnikają do wnętrza ciała gospodarza. Śmierć następuje po kilku dniach w wyniku mechanicznej penetracji ciała owada przez grzybnię. Na mszyce może być stosowany w uprawach roślin warzywnych.
Jedną z ekologicznych metod walki z mszycami, a także monitorowania ich obecności jest też zastosowanie żółtych tablic lepowych. Dzięki tablicom lepowym możliwe jest wczesne wykrycie szkodników i wprowadzenie odpowiednich środków biologicznych w celu ich zwalczenia. Pozwala to uniknąć zbędnego stosowania środków chemicznych. Żółty kolor przyciąga szkodniki, które przywierają do tablicy lepowej i zostają unieruchomione. Regularne liczenie owadów złapanych w pułapki lepowe pozwala zobrazować obecności szkodników, tempa rozwoju ich populacji i prawdopodobnego okresu osiągnięcia szczytowej liczebności. Dzięki temu producenci mogą się znacznie lepiej przygotować na potencjalne zagrożenia.
Ekologiczne produkty na mszyce
Sposoby na odstraszanie mszyc i profilaktyka
Podstawowym sposobem na mszyce jest zapobieganie ich wystąpieniu. Mszyce często żerują na chwastach, by później rozmnożyć się na innych roślinach. Systematyczne usuwanie chwastów z pewnością powinno pomóc, tak jak porządkowanie szklarni czy tunelu foliowego na zimę. Jeśli mamy taką możliwość, to nie powinno się sadzić roślin w dużym zagęszczeniu, ponieważ te owady szybko przenoszą się z jednej na drugą, a ich liczba szybko wzrasta.
W przypadku pojawienia się pierwszych szkodników możemy zastosować ich usuwanie mechaniczne. Jak ręcznie pozbyć się mszyc? Jeśli szkodniki pojawiły się na młodych pędach drzew owocowych, można obciąć i zniszczyć zaatakowane pędy. Mniej drastycznym sposobem jest polewanie drzew i krzewów strumieniem wody z węża ogrodowego. Należy jednak pamiętać, żeby nie stosować zraszania zbyt często, aby rośliny nie stały się podatne na choroby grzybowe.
W ramach profilaktyki warto zapewnić budki lęgowe drobnym ptakom, które żywią się mszycami, dokarmianie ich zimą, a także pozostawianie części jesiennych liści dla pożytecznych owadów, np. biedronek, naturalnych wrogów mszyc. Mszyce nie lubią niektórych roślin, dlatego warto je sadzić w ogrodzie w pobliżu warzyw i roślin ozdobnych, na których lubią żerować. Rośliny odstraszające mszyce to m.in. lawenda, czosnek, nasturcja i mięta. Można je też z powodzeniem uprawiać na balkonie i w domu.
Domowe sposoby na mszyce
A jakie są domowe sposoby na mszyce? Wymienione wyżej działania profilaktyczne i fizyczne usuwanie mszyc mogą być śmiało stosowane w przydomowych ogródkach, szklarniach i tunelach.
Jeśli znajdziemy szkodniki na roślinie uprawianej w domu, wystarczy wstawić ją do wanny i tam polać silnym strumieniem wody, aby pozbyć się szkodników i ich jaj.
Domowymi sposobami na mszyce są też roślinne preparaty i mieszanki, które możemy sami przygotować w domu. Do zwalczania mszyc sprawdzą się m.in.: roztwór octu w proporcjach 1:10, który następnie przelewa się do spryskiwacza i aplikuje na zaatakowane rośliny, roztwór mleka w proporcji 1:1 czy też roztwór sody oczyszczonej w dawce pół łyżeczki sody na 1 litr ciepłej wody z dodatkiem połowy łyżeczki oleju, np. rzepakowego.
Inne domowe sposoby na mszyce to wywar z czosnku lub z cebuli oraz wyciąg z pokrzywy.
lawenda mięta
UWAGA!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.
Aktualizacja: 2023-08-08