Jak pozbyć się mszyc?

Mszyce należą do rodziny pluskwiaków, niszczą rośliny w ogrodach, a także często na balkonach. Mimo niewielkich rozmiarów są to niebezpieczne dla roślin szkodniki, ponieważ wysysają soki z młodych pąków i liści i przenoszą różne choroby wirusowe. Każda roślina, na której bytują mszyce zaczyna słabnąć, po czym zostaje zahamowany jej wzrost, uszkodzone części zaczynają żółknąć i skręcać się, a następnie usychać. W ogrodzie można zauważyć liście oblepione odchodami tych owadów, do których przylepiają się zarodniki chorobotwórczych grzybów, powodując szarą pleśń.

 

 

Jak szybko pozbyć się mszyc?

Jeśli właściciel ogrodu zauważy pierwsze owady, powinien od razu podjąć działania przeciwdziałające ich rozmnażaniu. W sklepach można nabyć skuteczne środki chemiczne w postaci płynów do oprysków, sprayu, past, a także preparaty ekologiczne. Można również rozpocząć własną wojnę ze szkodnikami, ale tylko w sytuacji, gdy ich populacja jest jeszcze niewielka.

Sposoby na pozbycie się mszyc

Wielu ogrodników, widząc pierwsze objawy żerowania, kieruje swoje kroki do sklepu ogrodniczego. Tam można znaleźć np. środek Emulpar '940 EC. Receptura tego preparatu oparta jest na naturalnym oleju roślinnym, dzięki czemu produkt jest bezpieczny dla roślin - szczególnie do tych ozdobnych oraz sadowniczych. Mechanizm produktu polega na blokowaniu układu oddechowego szkodników.

Inną marką, która może pomóc w naszym problemie, jest Afik - aerozol na mszyce i przędziorki. Przyda się zwłaszcza przy amatorskich uprawach ozdobnych, warzywnych i sadowniczych. Działa w sposób mechaniczny, przez utworzenie kleju wokół szkodników na powierzchni opryskiwanych roślin.

Ostatnią z naszych propozycji jest Siltac. W tej linii znajdziemy m.in. Siltac EC - służący do walki z owadami żerującymi na liściach roślin uprawnych. Nie zawiera on chemicznych pestycydów, co przyczynia się do bezpieczniejszej ochrony. Przeznaczony jest do stosowania na drzewach i krzewach owocowych, niektórych gatunkach warzyw, roślinach ozdobnych i zbożach.

Sposoby na odstraszanie mszyc

Przede wszystkim pamiętajmy, że jeśli mamy taką możliwość, to nie powinno się sadzić roślin w dużym zagęszczeniu, ponieważ te owady szybko przenoszą się z jednej na drugą, a ich liczba szybko wzrasta. Między pędami, które najczęściej ulegają atakowi, można posadzić lawendę, miętę, anyż albo czosnek, ponieważ wydawany przez nie aromat działa na owady odstraszająco. Rośliny będące w dobrej kondycji są mniej narażone na inwazję, a jeśli nawet mszyce je uszkodzą, potrafią się szybciej zregenerować. Wystarczy systematyczne kontrolowanie stanu liści i pączków, aby przy pierwszych oznakach ataku rozpocząć walkę ze szkodnikami.