JAK ROZPOZNAĆ I ZWALCZAĆ PĘDRAKI?

Pięknie bujne plony to efekt nie tylko regularności i cierpliwości ogrodnika lub rolnika, ale także – szybkiej i właściwej reakcji na pojawiające się, ewentualne, szkodniki glebowe. Nie jest bowiem tajemnicą, że w momencie pojawienia się nieproszonych gości, koniecznie jest zastosowanie profesjonalnych środków ochrony roślin, które mają zagwarantować zdrowe i bujne plony.

Wśród najpopularniejszych szkodników wymienia się m.in. pędraki, które bardzo chętnie bytują na polach i w ogrodzie. Jak je rozpoznać i przede wszystkim – co zastosować, aby skutecznie się ich pozbyć?

Jak rozpoznać i zwalczać pędraki - co zastosować, aby skutecznie się ich pozbyć?

Pędrak to rodzaj grubej, mało ruchliwej larwy chrząszczy, najczęściej chrabąszcza majowego.

Pędraki — czym są i jak je rozpoznać?

Pędrak to rodzaj grubej, mało ruchliwej larwy chrząszczy – najczęściej występuje pod postacią larwy chrabąszcza majowego. Ten latający owad składa jaja w ziemi (ku wątpliwej uciesze wszystkich rolników, ogrodników i miłośników uprawy wszelakiej), które docelowo rozwijają się w uporczywe pędraki. Docelowo osiągają maksymalnie 3 cm długości i posiadają brązową, wyróżniającą się główkę. Tak duży rozmiar sprawia, że bez problemu można je zauważyć „gołym okiem" – co znacznie ułatwia rozpoznanie i wdrożenie odpowiednich środków. Warto w tym celu obserwować np. powierzchnię trawnika, korzenie drzew oraz glebę, otaczającą zasiane rośliny, aby w razie czego szybko zareagować na tych nieproszonych gości.

Pędraki jedzą zarówno korzenie roślin, jak i część traw – naruszając ich konstrukcję poprzez nierównomierne nagryzanie. Przez takie działanie korzenie stają się delikatne i łamliwe, a co za tym idzie – szybko gniją i obumierają. W efekcie roślina, która ma uszkodzony system korzeniowy, nie może pobierać wody i substancji odżywczych – po czym więdnie.

Jak wyglądają pędraki?

Pędraki – charakterystyka:

  • dobrze rozwinięte odnóża tułowia i brak odnóży odwłokowych,
  • kolor biało-kremowy,
  • głowa o ciemnym zabarwieniu z silnym aparatem gębowym,
  • krótki, wygięty łukowato na kształt litery "C" gruby tułów,
  • długość do 6 cm.

Larwa ta żyje głównie w glebie lub w próchniejących drewnie, przez co uchodzi za jedną z popularniejszych i częściej występujących szkodników.

Pędraki - zwalczanie Skąd się biorą pędraki na trawniku?

Skąd się biorą pędraki w trawniku?

Wielu początkujących ogrodników obwinia się, że pędraki w trawniku to owoc ich błędów pielęgnacyjnych lub niedopatrzenia. W rzeczywistości jednak jest to… wynik rozwijających się, złożonych wcześniej larw i tym samym – naturalnych procesów, zachodzących w przyrodzie.

Dlatego też kluczowym krokiem w ich zwalczaniu i zapobieganiu jest obserwacja i możliwie jak najszybsza reakcja. Pierwsze objawy żerowania to przede wszystkim miejscowe żółknięcie trawnika i luźna drań, którą można łatwo oddzielić od gleby. W niektórych przypadkach pojawiają się brązowe, zaschnięte źdźbła.

Larwy, ze względu na swój rozmiar, są łatwe do zauważania, dlatego też regularna obserwacja pozwoli wytypować czy szkodniki nie pojawiły się bezpośrednią pod powierzchnią trawnika. Niektóre z nich mogą także rozwijać się w korze drzew i w korzeniach krzewów.

Uwaga!

Wspomniane żółknięcie często mylone jest z niedoborami pokarmowymi. Rolnicy więc – błędnie – stosują w takich sytuacjach dodatkowe nawozy, które oczywiście nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jeśli więc dotychczas stosowane środki nie poprawiają stanu roślin, a na powierzchni plonów nie widać szkodników i objawów choroby – być może winowajcą są larwy pędraka, które bytują pod ziemią.

145,00zł
150,50zł
Brak w magazynie
120,00zł
120,00zł
34,70zł

Czy istnieje ryzyko porażenia patogenami przenoszonymi przez pędraki?

Pędraki zwykle nie przenoszą chorób na ludzi, dlatego też nie kwalifikuje się jako np. pasożyty. Zazwyczaj żywią się one organicznym materiałem roślinnym (np. bytując w korzeniach roślin), przez co rzadko kiedy mają bezpośredni kontakt z organizmami ludzkimi.

Znane są jednak przypadki, w których pędrak przedostał się do wnętrza, uszkadzając tym samym materiały, tj. drewno czy skóra. Ryzyko to jednak jest bardzo niewielkie i rzadko kiedy wymaga konsultacji lekarskiej lub entomologicznej.

Jak skutecznie zwalczać pędraki?

Bardzo istotna jest oczywiście prawidłowa, regularna pielęgnacja. Koniecznie jest więc przeprowadzanie zabiegów wertykulacji (inaczej skaryfikacji, będącej zabiegiem pielęgnacyjnym polegającym na pionowym nacinaniu darni) i aeracji, tak aby skutecznie zapobiegać ich dalszemu rozwojowi. Walka z nimi jest wyjątkowo trudna ze względu na długi cykl rozwojowy. Najlepiej zwalczać je latem.

Zwalczanie pędraków może usprawnić:

  • Koszenie.

Zacznij od skoszenia trawnika i jego skrupulatnego wygrabienia – tak, aby nie pozostały na nim źdźbła, które mogą zasychać, gnić i tworzyć tzw. filc. To on – jako warstwa materii organicznej – jest głównym pożywieniem dla pędraków.

Jego usunięcie oraz stworzone w ten sposób niesprzyjające warunki zmniejszą szansę na przetrwanie szkodników.

  • Folia zaciemniająca.

Rozłożenie w dzień czarnej, nieprzepuszczalnej folii stanowić będzie skuteczną barierę dla promieni słonecznych. Pędraki w ten sposób poczują się „oszukane", zinterpretują to zaciemnienie jako noc, po czym wyjdą na powierzchnię w poszukiwaniu pożywienia.

Wychodzące dorosłe osobniki możesz zebrać albo pozostawić, jako pożywienie ptaków.

  • Środki ochrony.

Oczywistym krokiem w procesie zwalczania pędraków są skuteczne, dedykowane preparaty.

Jednym z najsłynniejszych jest ekologiczny środek P-Drakol, który bazuje na naturalnym i skutecznie odstraszającym składzie. Po dodaniu środka do gleby, warunki życia szkodników stają się niekorzystne, co odstrasza szkodniki z Twojego ogrodu. Do innych sprawdzonych produktów na pędraki firmy Sumin należą też: Natur BlokerIn-Corno i Soilguard 0,5 GR.

Efektowne i testowane środki zmniejszają ich liczebność – co oczywiście ma pozytywny wpływ na plony i rozwój roślin. W naszej ofercie znajdziesz także m.in. Metacide, lancę doglebową oraz pożyteczne nicienie entomopatogeniczne Larvanem do stosowania w temperaturze powyżej 16°C i Entonem do stosowania w temperaturze poniżej 16°C.

-3%
-0,80zł
26,50zł
27,30zł
34,70zł
22,10zł
Brak w magazynie
19,00zł

Pędraki - jak zwalczać? Jakie środki ochrony roślin wybrać do zwalczania pędraków?

Pędraki żyją głównie w glebie lub w próchniejących drewnie i uchodzą za jedne z popularniejszych i częściej występujących szkodników.

 

 

Źródła:

[1] Kowalska, J., & Wierzbowski, Z. (2002). Pędraki groznymi szkodnikami roslin uprawnych. Ochrona Roślin, 46(09), 18-20.

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2022-10-17
Aktualizacja: 2023-07-07
W praktyce rolniczej znane są bakterie asymilujące azot z otoczenia, współżyjące z roślinami uprawnymi. Przykładowo, jedne są związane miejscowo z pewnymi częśc...
Zobacz również:
Preparat Encera zawierający bakterie Gluconacetobacter diazotrophicus (Gd), został zbadany pod kątem jego zdolności do uzupełniania azotu w uprawie roślin. W od...
Rola azotu w rolnictwie jest niezwykle istotna. Jako przecież kluczowy składnik determinujący wzrost i zdrowie roślin. W tym kontekście pojawienie się preparatu...
Glifosat będący kluczowym składnikiem aktywnym w wielu herbicydach stosowanych w ochronie roślin od lat wywołuje żywe dyskusje dotyczące jego wpływu na środowis...
Werticilioza to choroba grzybowa atakująca rośliny, wywołana przez grzyby z rodzaju Verticillium. Dotyka ona zarówno rośliny ozdobne, jak i użytkowe, powodując ...