OPUCHLAKI - OBJAWY, ZWALCZANIE, OPRYSKI

Niewielkie, ciemne chrząszcze, które uwielbiają rośliny o mięsistych liściach - to właśnie opuchlaki. Mimo że dorosłe osobniki potrafią narobić niezłych szkód w ogrodzie, prawdziwym zagrożeniem dla roślinności są ich larwy. Potrafią zniszczyć doszczętnie korzenie, powodując obumarcie całego okazu. Jak rozpoznać, że opuchlaki zadomowiły się w ogrodzie? Jak je zwalczać? Wyjaśniamy.

  1. Charakterystyka opuchlaków - poznaj swojego wroga
  2. Jak rozpoznać objawy żerowania opuchlaków?
  3. Popularna środki na opuchlaki do stosowania nieprofesjonalnego
  4. Naturalne metody zwalczania opuchlaków
  5. Opryski przeciwko opuchlakom - kiedy i jak stosować?
  6. Prewencja i profilaktyka - jak unikać inwazji opuchlaków?
  7. Popularne środki na opuchlaki

Charakterystyka opuchlaków

Charakterystyka opuchlaków - poznaj swojego wroga

Opuchlaki (Otiorhynchus) to chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych, które osiągają 10-15 mm. Mają zazwyczaj ciemne (czarne, brązowe) pancerze z charakterystycznymi, jaśniejszymi żeberkami. Z kolei larwy opuchlaków są jasnokremowe z ciemną główką i ciałem wygiętym w łuk. W ciągu jednego sezonu zazwyczaj rozwija się jedno pokolenie opuchlaków, które przechodzi cztery stadia: jaja, larwy, poczwarki i w końcu dorosłe chrząszcze.

Istnieje kilka gatunków opuchlaków: truskawkowiec, rudonóg, pstrokacz i lilakowiec. Atakują zazwyczaj truskawki, poziomki, maliny, winorośle, rododendrony, azalie, trzmieliny, cisy i bluszcze. Różnice między poszczególnymi gatunkami nie rzucają się zbytnio w oczy, na szczęście w celu ochrony roślin nie musisz się zastanawiać, który z nich zaatakował Twój ogród. Zarówno objawy żerowania, jak i sposoby zwalczania dorosłych owadów i larw są takie same.

Jak rozpoznać objawy żerowania opuchlaków?

Jak rozpoznać objawy żerowania opuchlaków?

Osobniki dorosłe żerują na liściach. Młode chrząszcze pojawiają się na roślinach na przełomie maja i kwietnia. Opuchlaki wygryzają w blaszce liściowej charakterystyczne, kuliste dziury, zaczynając od brzegu. Uszkadzają również młode pędy, pąki kwiatowe i korę, a ponieważ nie potrafią latać, najwięcej szkód wyrządzają na niskich partiach roślin.

Larwy opuchlaków zjadają korzenie roślin - tak skutecznie, że potrafią doszczętnie zniszczyć cały system korzeniowy. Na początku zaatakowane okazy marnieją, podsychają, a w końcu całkowicie obumierają. Wyjęcie rośliny z gleby nie stwarza żadnego problemu, a na resztkach uszkodzonych korzeni można z łatwością dostrzec białe larwy, nieraz w różnych stadiach rozwoju.

Popularna środki na opuchlaki

Popularna środki na opuchlaki do stosowania nieprofesjonalnego na wpolu.pl

Naturalne metody zwalczania opuchlaków

Opuchlaki można zwalczać zarówno metodami naturalnymi, jak i opryskami. Ważne, aby działać jak najszybciej, ponieważ te chrząszcze bardzo szybko się rozmnażają: samice składają nawet do 1000 jaj i nie potrzebują do tego samców!

Na początek warto spróbować pozbyć się chrząszczy bez chemii. Jeśli inwazja nie osiągnęła jeszcze zatrważających rozmiarów, owady dorosłe można po prostu wyłapywać. Wokół roślin (tuż przy pniu) rozłóż deski lub ciemne naczynia wypełnione igłami cisa, które posłużą opuchlakom za kryjówkę w ciągu dnia. Inny sposób polega na położenie jasnej włókniny lub folii i energiczne potrząsanie krzewem. Dorosłe owady, które spadną z liści, należy po prostu rozgnieść (mocno, bo mają twarde pancerze). Opuchlaki można też zwalczać naturalnymi opryskami z wrotyczu.

Z kolei na larwy warto zastosować preparaty zawierające nicienie - nieszkodliwe dla roślin, a zabójcze dla chrząszczy. Wystarczy jedna aplikacja do ziemi w ciągu roku powtarzana przez 3 sezony. To powinno wystarczyć, żeby całkowicie wytępić opuchlaki z ogrodu. Inny naturalny produkt na larwy chrząszczy zawiera bakterie, które uniemożliwiają rozwój owadów, a do tego wspomagają regenerację uszkodzonych korzeni.

Naturalne metody zwalczania opuchlaków - pożyteczne nicienie

Larwa opuchlaka po zastosowaniu pożytecznych nicieni

Opryski przeciwko opuchlakom - kiedy i jak stosować?

Jeśli naturalne metody na opuchlaki zawiodą, należy wspomóc się chemicznymi opryskami. Do zwalczania chrząszczy nadaje się np. Mospilan 20 SP albo szczepionka mikoryzowa Klozer. Oprysk należy wykonać wieczorem, gdy owady zaczynają żer.

Prewencja i profilaktyka - jak unikać inwazji opuchlaków?

Walka z tymi szkodnikami nie należy do łatwych, dlatego najlepiej nie dopuszczać do ich zadomowienia się w ogrodzie. Dorosłe opuchlaki zimują w opadłych liściach i innych pozostałościach roślinnych, dlatego należy dokładnie je zgrabić jesienią i trwale zutylizować (a nie np. zasilić nimi kompostownik). Sposobem na larwy jest za to przekopywanie podłoża. Warto też przed zasadzeniem w ogrodzie nowych okazów dokładnie przejrzeć ich bryłę korzeniową.

Popularne środki na opuchlaki dostępne na wpolu.pl

48,10zł
150,50zł

Opryski przeciwko opuchlakom - kiedy i jak stosować?

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-10-20
Roundup nazwa handlowa profesjonalnego i znanego na rynku, nieselektywnego herbicydu. Ten zawiera substancję czynną - glifosat - który przyczynia się do wysokie...
Zobacz również:
Jak wyglądaja przędziorki? Jak rozpoznać ich żerowanie ? Jak je zwalczać? Przedstawiamy przydatne informacje o tym powszechnym szkodniku oraz zestawienie środkó...
Zwalczanie chwastów na plantacjach truskawek ma ogromne znaczenie, ponieważ szkodniki konkurują z uprawianą rośliną o dostęp do wody i słońca oraz składniki pok...
Choroby grzybowe mogą spowodować straty plantatorów zbóż, w najgorszych przypadkach dochodzące nawet do 100%. Chodzi nie tylko o straty plonów czy ziarna na zas...
Mszyce to często występujące szkodniki na krzewach owocowych, w tym również na truskawkach. Mszyca truskawkowa nie jest najpopularniejszym z gatunków szkodników...