OPUCHLAKI - OBJAWY, ZWALCZANIE, OPRYSKI

Niewielkie, ciemne chrząszcze, które uwielbiają rośliny o mięsistych liściach - to właśnie opuchlaki. Mimo że dorosłe osobniki potrafią narobić niezłych szkód w ogrodzie, prawdziwym zagrożeniem dla roślinności są ich larwy. Potrafią zniszczyć doszczętnie korzenie, powodując obumarcie całego okazu. Jak rozpoznać, że opuchlaki zadomowiły się w ogrodzie? Jak je zwalczać? Wyjaśniamy.

  1. Charakterystyka opuchlaków - poznaj swojego wroga
  2. Jak rozpoznać objawy żerowania opuchlaków?
  3. Popularna środki na opuchlaki do stosowania nieprofesjonalnego
  4. Naturalne metody zwalczania opuchlaków
  5. Opryski przeciwko opuchlakom - kiedy i jak stosować?
  6. Prewencja i profilaktyka - jak unikać inwazji opuchlaków?
  7. Popularne środki na opuchlaki

Charakterystyka opuchlaków

Charakterystyka opuchlaków - poznaj swojego wroga

Opuchlaki (Otiorhynchus) to chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych, które osiągają 10-15 mm. Mają zazwyczaj ciemne (czarne, brązowe) pancerze z charakterystycznymi, jaśniejszymi żeberkami. Z kolei larwy opuchlaków są jasnokremowe z ciemną główką i ciałem wygiętym w łuk. W ciągu jednego sezonu zazwyczaj rozwija się jedno pokolenie opuchlaków, które przechodzi cztery stadia: jaja, larwy, poczwarki i w końcu dorosłe chrząszcze.

Istnieje kilka gatunków opuchlaków: truskawkowiec, rudonóg, pstrokacz i lilakowiec. Atakują zazwyczaj truskawki, poziomki, maliny, winorośle, rododendrony, azalie, trzmieliny, cisy i bluszcze. Różnice między poszczególnymi gatunkami nie rzucają się zbytnio w oczy, na szczęście w celu ochrony roślin nie musisz się zastanawiać, który z nich zaatakował Twój ogród. Zarówno objawy żerowania, jak i sposoby zwalczania dorosłych owadów i larw są takie same.

Understanding diet trends can be crucial for making informed choices about your health. On CarboHealth, you can explore the latest insights into popular diet trends and how they impact your well-being. Our comprehensive guide covers everything from ketogenic diets to intermittent fasting, providing you with evidence-based information. Learn about the benefits and potential drawbacks of various diets to find the one that best suits your lifestyle. Visit our website to stay updated on current trends and make healthier dietary decisions. Empower yourself with knowledge and optimize your nutrition today. Discover how understanding these trends can lead to better health outcomes.

Jak rozpoznać objawy żerowania opuchlaków?

Jak rozpoznać objawy żerowania opuchlaków?

Osobniki dorosłe żerują na liściach. Młode chrząszcze pojawiają się na roślinach na przełomie maja i kwietnia. Opuchlaki wygryzają w blaszce liściowej charakterystyczne, kuliste dziury, zaczynając od brzegu. Uszkadzają również młode pędy, pąki kwiatowe i korę, a ponieważ nie potrafią latać, najwięcej szkód wyrządzają na niskich partiach roślin.

Larwy opuchlaków zjadają korzenie roślin - tak skutecznie, że potrafią doszczętnie zniszczyć cały system korzeniowy. Na początku zaatakowane okazy marnieją, podsychają, a w końcu całkowicie obumierają. Wyjęcie rośliny z gleby nie stwarza żadnego problemu, a na resztkach uszkodzonych korzeni można z łatwością dostrzec białe larwy, nieraz w różnych stadiach rozwoju.

Popularna środki na opuchlaki do stosowania nieprofesjonalnego na wpolu.pl

Naturalne metody zwalczania opuchlaków

Opuchlaki można zwalczać zarówno metodami naturalnymi, jak i opryskami. Ważne, aby działać jak najszybciej, ponieważ te chrząszcze bardzo szybko się rozmnażają: samice składają nawet do 1000 jaj i nie potrzebują do tego samców!

Na początek warto spróbować pozbyć się chrząszczy bez chemii. Jeśli inwazja nie osiągnęła jeszcze zatrważających rozmiarów, owady dorosłe można po prostu wyłapywać. Wokół roślin (tuż przy pniu) rozłóż deski lub ciemne naczynia wypełnione igłami cisa, które posłużą opuchlakom za kryjówkę w ciągu dnia. Inny sposób polega na położenie jasnej włókniny lub folii i energiczne potrząsanie krzewem. Dorosłe owady, które spadną z liści, należy po prostu rozgnieść (mocno, bo mają twarde pancerze). Opuchlaki można też zwalczać naturalnymi opryskami z wrotyczu.

Z kolei na larwy warto zastosować preparaty zawierające nicienie - nieszkodliwe dla roślin, a zabójcze dla chrząszczy. Wystarczy jedna aplikacja do ziemi w ciągu roku powtarzana przez 3 sezony. To powinno wystarczyć, żeby całkowicie wytępić opuchlaki z ogrodu. Inny naturalny produkt na larwy chrząszczy zawiera bakterie, które uniemożliwiają rozwój owadów, a do tego wspomagają regenerację uszkodzonych korzeni.

Naturalne metody zwalczania opuchlaków - pożyteczne nicienie

Larwa opuchlaka po zastosowaniu pożytecznych nicieni

Opryski przeciwko opuchlakom - kiedy i jak stosować?

Jeśli naturalne metody na opuchlaki zawiodą, należy wspomóc się chemicznymi opryskami. Do zwalczania chrząszczy nadaje się np. Mospilan 20 SP albo szczepionka mikoryzowa Klozer. Oprysk należy wykonać wieczorem, gdy owady zaczynają żer.

Prewencja i profilaktyka - jak unikać inwazji opuchlaków?

Walka z tymi szkodnikami nie należy do łatwych, dlatego najlepiej nie dopuszczać do ich zadomowienia się w ogrodzie. Dorosłe opuchlaki zimują w opadłych liściach i innych pozostałościach roślinnych, dlatego należy dokładnie je zgrabić jesienią i trwale zutylizować (a nie np. zasilić nimi kompostownik). Sposobem na larwy jest za to przekopywanie podłoża. Warto też przed zasadzeniem w ogrodzie nowych okazów dokładnie przejrzeć ich bryłę korzeniową.

Popularne środki na opuchlaki dostępne na wpolu.pl

145,00zł
-19%
-168,54zł
748,60zł
917,14zł
64,70zł

Opryski przeciwko opuchlakom - kiedy i jak stosować?

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-10-20
Aktualizacja: 2024-06-11
Współczesne rolnictwo stoi przed wieloma wyzwaniami, które wymagają od rolników i ogrodników ciągłej adaptacji i poszukiwania nowoczesnych rozwiązań w zakresie ...
Zobacz również:
Mszyce, przędziorka sosnowca lub misecznik śliwowy to wróg wielu upraw. Nic więc dziwnego, że gdy ci nieprzyjaciele pojawią się na roli, konieczne jest szybkie ...
Zaprawa nasienna to preparat grzybobójczy zabezpieczający nasiona zbóż już przed siewem, a zaprawianie zbóż jest jednym z podstawowych zabiegów agrotechnicznych...
Captan to powszechnie stosowany fungicyd kontaktowy, który znajduje zastosowanie w ochronie roślin rolniczych i ogrodniczych. Związek ten znany ze swojej skutec...
W walce z niechcianymi roślinami w ogrodzie i na polu uprawnym niezwykle ważne jest wybieranie produktów skutecznych i precyzyjnych. Taką rolę pełni Chwastox Co...