CHWASTY DWULIŚCIENNE – CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJĄ I JAK JE ZWALCZAĆ?

Chwasty – największa zmora zarówno początkujących i zaawansowanych ogrodników i/lub rolników. Te niepozorne rośliny mogą bowiem zaburzać całe środowisko, stanowiąc za poważnego konkurenta, który podobnie jak docelowe plony, walczy o dostęp do wody czy słońca. Dodatkowo chwasty pozbawiają glebę składników odżywczych – ich znacznych niedobór prowadzić może do obumierania roślin, a tym samym – do strat finansowych.

 

Do chwastów dwuliściennych należy chaber bławatek, najczęściej występujący w zbożach i rzepaku. 

Chwasty dwuliścienne - co musisz o nich wiedzieć?

Przedstawicieli grupy chwastów dwuliściennych jest bardzo dużo. Te najczęściej spotykane – głównie w uprawie buraka cukrowego, ziemniaków, zbóż czy kukurydzy – to np. chaber bławatek, mak polny, tobołki polne, przytulia czepna, gwiazdnica pospolita, maruna bezwonna i najpopularniejsza – komosa biała. Więcej o tej grupie chwastów (oraz o ich zwalczaniu) przeczytasz w naszym nowym, poniższym wpisie blogowym.

Jak odróżnić chwasty dwuliścienne od jednoliściennych?

Rozpoznania dokonuje się we wczesnych fazach rozwojowych, kiedy to chwasty dwuliścienne posiadają dwa liścienie. Jak sama nazwa wskazuje – w przypadku chwastów jednoliściennych – w fazie kiełkowania występuje jeden liścień.

Co również istotne – w przeciwieństwie do chwastów jednoliściennych, gatunków chwastów dwuliściennych jest niezliczenie wiele i występują nieco częściej – i to niemalże na każdych uprawach i rodzajach podłoża.

Jak wyglądają chwasty dwuliścienne?

Chwasty dwuliścienne w początkowej fazie wzrostu mają dwa liścienie (lub inaczej liście zarodkowe). Ich łodyga jest zielna, często rozgałęziona, a wiązki przewodzące ułożone są w sposób koncentryczny i otwarty.

System korzeniowy chwastów dwuliściennych jest palowy, a liście mogą być zarówno całe, jak i złożone.

Kwiaty chwastów mogą przybrać formę zarówno cztero – jak i pięcioczłonowych okółków z koronką i z kielichem. Zarodek ma dwa liście, a nasiona występują w typie bielmowym lub bezbielmowym.

Jaki oprysk na chwasty dwuliścienne?

Podstawą sukcesu jest zrozumienie i rozpoznanie „wroga", który zagraża uprawom. Dlatego w procesie zwalczania chwastów kluczowa jest wiedza, cierpliwość i znajomość dostępnych środków ochrony roślin.

W przypadku chwastów dwuliściennych zdecydowanie najefektywniejsze będą zarówno preparaty dolistne, jak i doglebowe.

  • Opryski doglebowe — używane preparaty działają na znajdujące się w glebie nasiona i siewki chwastów. Stosować je można zarówno przed wysiewem, jak i tuż po nich. Najczęściej metodę tą wykorzystuje się do zwalczania chwastów, takich jak: bodziszki, gwiazdnica, niezapominajka, przytulia, przetacznik itp. Co ważne – należy ich dokonywać w określonych warunkach atmosferycznych – tj. w momencie, gdy temperatura gleby jest wyższa od minimalnej temperatury, w której kiełkują chwasty. Dodatkowo gleba powinna być wystarczająco wilgotna – gdy ta jest zbyt sucha, może nie dojść do transportu substancji czynnych do korzeni chwastów.
  • Opryski dolistne — nie są tak restrykcyjne pod kątem warunków pogodowych. Podstawą ich stosowania jest przestrzeganie norm i wytycznych opisanych w etykiecie producenta. Najczęściej w opisywanych przypadkach stosuje się herbicydy selektywne [1], które przeznaczone są do usuwania chwastów tylko dwuliściennych (lub łączących).

Wśród najpopularniejszych i najczęściej rekomendowanych preparatów są np.:

  • ARCADE 880 EC – środek w formie koncentratu, do sporządzania emulsji wodnej – zwalcza chwasty w uprawach ziemniaków – doskonale radzi sobie z np. wyczyńcem polnym.
  • AGROSAR 360 SL – środek chwastobójczy nieselektywny – poradzi sobie m.in. z makiem polnym,
  • BASAGRAN 480 SL – środek w formie koncentratu, służący do sporządzania roztworu wodnego. Niszczy chwasty do fazy 3-4 liści. Poradzi sobie z np. dymnicą pospolitą.
  • HALVETIC 180 SL – środek radzący sobie z chwastami, występującymi w uprawie kukurydzy i w sadach. Do stosowania nalistnego. Poradzi sobie z m.in. fiołkiem polnym i babką lancetowatą.

Komosa biała, nazywana też często lebiodą, występuje we wszystkich typach upraw.

 

[1] Dzienia, S. (1980). Sposoby uprawy roli a problem walki z chwastami. Postępy Nauk Rolniczych, 27(2).

 

-11%
-99,50zł
807,00zł
906,50zł
-3%
-7,50zł
321,00zł
328,50zł
-34%
-45,00zł
89,00zł
134,00zł
-10%
-10,20zł
91,80zł
102,00zł

Mak polny spotkać można głównie w zbożach jarych, ozimych i w rzepaku, ale też na miedzach, przydrożach i łąkach.

 

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2022-10-17
Aktualizacja: 2023-06-20
Glifosat będący kluczowym składnikiem aktywnym w wielu herbicydach stosowanych w ochronie roślin od lat wywołuje żywe dyskusje dotyczące jego wpływu na środowis...
Zobacz również:
Werticilioza to choroba grzybowa atakująca rośliny, wywołana przez grzyby z rodzaju Verticillium. Dotyka ona zarówno rośliny ozdobne, jak i użytkowe, powodując ...
Pyretroidy to preparaty z grupy insektycydów, które zwalczają różne gatunki owadów i roztoczy. Znajdują zastosowanie w uprawach rolniczych i sadowniczych, a tak...
Drutowce to najczęściej spotykani niszczyciele warzyw korzeniowych. Pasożytują na ziemniakach, burakach, marchwi, pietruszce, cebuli, porach, roślinach z grupy ...
Mączlik szklarniowy, szkodnik roślin uprawianych przede wszystkim w szklarniach i pod osłonami z rzędu pluskwiaków, to bardzo mały, uskrzydlony owad. Ze względu...