CO TO JEST I KIEDY STOSOWAĆ ZABIEG T1?

Choroby wywoływane przez grzyby mogą atakować zboża przez cały okres wegetacji. Ich występowanie to poważne zagrożenie dla Twoich plonów, które wymaga odpowiedniej ochrony i pielęgnacji. Najczęściej w okresie jesiennym w dużym nasileniu występuje m.in. mączniak prawdziwy zbóż i traw.

W walce z tymi „nieprzyjaciółmi” pomóc może zabieg T1, o którym nieco więcej przeczytasz poniżej.

Zabieg t1 w zbożach - czym jest i kiedy stosować?

Kiedy wykonać zabieg T1 w zbożu?

Co to jest zabieg T1?

Jak wspomnieliśmy już na wstępie — patogeny atakują uprawy przez cały okres wegetacji. Dlatego też tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu pól i w razie czego — szybkie reagowanie. Odpowiednia reakcja pozwala minimalizować straty, które wynikają np. z pojawiających się chorób podsuszkowych i odglebowych.

Na zbożach ozimych, już jesienią, można zobaczyć pierwsze objawy chorób liści wywołanych przez grzyby. Rozwiązaniem na ten problem jest aplikowanie odpowiednich środków ochrony roślin — tzw. fungicydów — w zabiegu określanym skrótem T1.

Zabieg T1 ma na celu ochronić zboża we wczesnych fazach ich rozwoju. Docelowo stosowane środki mają zapobiegać rozwijaniu się chorób, które atakują nadziemną część roślin. T1 ma więc przeciwdziałać rozwijaniu się takich grzybów jak: mączniak prawdziwy, septorioza, rdza żółta i brunatna i innych. Na liście najgroźniejszych chorób i objawów jest m.in. łamliwość źdźbła oraz fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni.

Kiedy przystąpić do zabiegu T1?

Zbieg T1 zaleca się wykonywać nie wcześniej niż w fazie krzewienia (BBCH 29). Uznaje się, że optymalny termin wypada na początek strzelania w źdźbło (BBCH 30) i na fazę pierwszego kolanka (BBCH 31).

Przystępując do zabiegu, należy zwrócić na panujące warunki atmosferyczne. Doskonały będzie pochmurny, ale ciepły i bezwietrzny dzień. Wiatr bowiem może rozwiewać i rozpylać preparat w niepożądane miejsca, a deszcz i niska temperatura może obniżać skuteczność preparatu.

Kupując dany produkt, przeczytaj zalecenia producenta w obrębie zalecanej temperatury powietrza. Jeśli wiec np. temperatura powietrza spada poniżej 0 i wieje silny wiatr — unikaj oprysków, aż do poprawy tych warunków.

Zabieg T1 w zbożach

Co ważne — zabieg T1 wykonuje się profilaktycznie bez względu na to, czy występują choroby podstawy źdźbła, czy porażenia dolnych liści.

Stosować go także można już po zdiagnozowaniu chorób, takich jak np.:

  • łamliwość źdźbła zbóż i traw,
  • fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni,
  • odmiany mączniaka prawdziwego zbóż i traw,
  • rdza brunatna,
  • brunatna plamistość liści zbóż (DTR),
  • rynchosporioza,
  • plamistość siatkowa jęczmienia.

Kiedy stosować zabieg T1?

Kiedy stosować zabieg T1 w zbożach? Grafika

Zabieg T1 - stosowanie w zbożach

Środki na zabieg T1 kontra najczęstsze choroby

Podstawą pielęgnacyjnego sukcesu jest właściwy dobór substancji do rodzaju plonów i ewentualnych chorób grzybowych.

Tak oto:

  1. Brunatna plamistość liści w zbożach jarych — występuje głównie w uprawie pszenicy. Pierwsze oznaki choroby zauważysz na zewnętrznych liściach, gdzie występują drobne plamki. W tym wypadku najlepszymi i najskuteczniejszymi składnikami będzie: azoksystrobina, metkonazol, protiokonazol, tebukonazol.
  2. Mączniak prawdziwy zbóż — popularna i niestety poważna choroba jęczmienia i pszenicy (rzadziej żyta). Występuje najpierw w formie jasnej poduszki grzyba, przeradzając się powoli w formę, przypominającą watę. Na ten problem lepiej sprawdzą się substancje, takie jak: protiokonazol, spiroksamina, azoksystrobina, tebukonazol, fenpromidyna itd. 
  3. Rynchosporioza — choroba atakująca żyto i jęczmień. Początkowe objawy sprowadza się do występowania niebiesko-zielonych, a potem żółtych plam, pojawiających się na blaszkach. W tym przypadku najskuteczniej działają substancje, takie jak: biksafen, protiokonazol, tebukonazol.

 

462,00zł
Brak w magazynie
565,16zł
459,00zł
Brak w magazynie
388,15zł
961,20zł
Brak w magazynie
130,46zł
Brak w magazynie
571,32zł

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Alternarioza pomidora (ang. early blight of tomato) - lub inaczej sucha plamistość liści pomidora - to grzybowa choroba dotykająca pomidora. Przynależy do grupy...
Zobacz również:
Owies głuchy – gatunek zboża z rodziny wiechlinowatych. Powszechnie występuje w Eurazji i północnej Afryce. W Polsce jest to jeden z najpowszechniejszych i najb...
Przytulia czepna - roślina należąca do rodziny marzanowatych, klasyfikowana jako chwast. W Polsce występuje niemalże na całym terenie, dlatego też uznają się ją...
Stosowanie środków ochrony roślin powinno bazować na konkretnych zaleceniach producenta. Zwykle znajdziesz je bezpośrednio na opakowaniu, co ma zagwarantować be...
Herbicydy totalne - lub inaczej herbicydy o działaniu nieselektywnym - wykorzystywane są do zwalczania wszystkich rodzajów chwastów. Stosowane są zarówno w ście...