JAKI NAWÓZ DOLISTNY NA ZBOŻA WYBRAĆ?

Po zimie wiele roślin ma ubytki lub pojedyncze rozkrzewienia, które utrudniają prawidłowy rozrost plonów. Na szczęście sytuacjom tym można skutecznie zapobiegać - m.in. wprowadzając prawidłowy i skuteczny nawóz, który ma za zadanie stworzyć doskonałe warunki bytowe i żywieniowe.

Jedną z najczęściej rekomendowanych czynności pielęgnacyjnych jest tzw. dokarmianie dolistne zbóż. Pomóc w tym mogą dedykowane, profesjonalne i sprawdzone nawozy, dostępne w ofercie WPolu.pl

Nawozy dolistne na zboża - uprawa i nawożenie zbóż

Nawozy dolistne na zboża - jakie wybrać wiosną?

Jakie nawozy dolistne na zboża stosować wiosną?

Najważniejszą zasadą, którą należy stosować podczas dokarmiania dolistnego, jest stosowanie roztworów o niskim stężeniu. Uznaje się wręcz, że im roślina jest starsza, tym stężenie substancji powinno niż niższe - wszystko po to, aby zapobiec jej ewentualnym uszkodzeniom.

Stosując tę prostą zasadę, można efektywnie dostarczać składników pokarmowych i mikroelementów, takich jak azot, magnez, siarka, siarczan magnezu, potas czy fosfor.

Wśród wyżej wymienionych zdecydowanie najważniejszy jest azot, od którego należy rozpocząć proces dokarmiania zbóż. To on jest odpowiedzialny za m.in. tworzenie struktury plonu - zwłaszcza wczesną wiosną. Z tego też względu popularne jest stosowanie płynnych nawozów azotowych i wieloskładnikowych, których produkcja odbywa się na bazie mocznika.

Zastosowanie nawozów dolistnych

Nawozy dolistne to profesjonalne, starannie przygotowane preparaty, które wzbogacone są o cenne makro- i mikroelementy. Każdy z nich ma zbilansowany skład, który przygotowano z myślą o różnych gatunkach roślin - dlatego też są w stanie rozwijać i wydawać najbardziej obfite plony. Ich głównym zadaniem jest dostarczać składników pokarmowych, których brak może osłabiać rośliny (a co za tym idzie – przyczyniać się do ich obumierania).

Zaleca się je stosować zwłaszcza w przypadku zbóż ozimych, kukurydzy oraz pszenicy.

Co istotne, wartość i ilość makro- i mikroelementów dostosowywana jest pod zmieniające się trendy i potrzeby w zakresie uprawy roślin. Obecnie nawozy dolistne dla zbóż bogate są m.in. w żelazo, mangan, miedź, potas czy wapń.

Obecnie na rynku dostępne są nawozy, które różnią się:

 • ceną,
 • opiniami,
 • ilością składników odżywczych i substancji aktywnych,
 • sposobem użycia - tj. preparaty występują w formie proszku, granulatu i płynu.

Nasze rekomendacje:

 • ActiCal - preparat wapniowy,
 • Aditens Max oraz Optymal Film - adiuwanty zwiększające efektywność zabiegów dolistnych,
 • Agroleaf - gama skutecznych nawozów dolistnych,
 • Plonvit Zboża - nawóz wieloskładnikowy z azotem, magnezem i siarką oraz schelatowanymi mikroelementami,
 • Wuxal Top N i inne nawozy z linii Wuxal - nawóz z wysoką zawartością azotu i innych makroelementów oraz wszystkich mikroelementów.

Nawozy dolistne a warunki atmosferyczne

Co ważne - podczas dokonywania lub planowania oprysku należy zwrócić uwagę na wilgotność powietrza, opady atmosferyczne i ogólnie panujące warunki zewnętrzne. Nawozy dolistne są skuteczne wyłącznie wtedy, gdy mają szansę zatrzymać się na liściach.

Należy więc unikać:

 • niskich temperatur powietrza,
 • porywistych wiatrów, które zwiększają ryzyko rozpylenia substancji poza docelowy obszar,
 • ponadto – nie należy ich stosować w przypadku silnego nasłonecznienia,
 • a także bezpośrednio po przymrozkach.

Nawozy dolistne na zboża - faza krzewienia i strzelania w źdźbło

Przyjęło się, że stężenie roztworów w optymalnych warunkach powinno wynosić odpowiednio:

 • faza krzewienia - stężenie na poziomie 12-15%,
 • faza strzelania w źdźbło - stężenie na poziomie 8-10%.

Jaki nawóz dolistny na zboża wybrać? Nawożenie zbóż - faza krzewienia i strzelania w źdźbło

Nawozy dolistne dostarczają zbożom składników pokarmowych, które wpływają na zdrowy i wysoki plon.

 

 

Nawozy dolistne do stosowania w zbożach

329,72zł
Brak w magazynie
327,78zł
170,00zł
Brak w magazynie
162,00zł
338,69zł
Brak w magazynie
418,00zł

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Siarka - zaraz obok azotu i fosforu - jest jednym z kluczowych składników pokarmowych, realnie wpływających na prawidłowy wzrost roślin. Zboża, chociaż potrzebu...
Zobacz również:
Intensywna uprawa roślin wpływa na zakwaszanie gleby niekorzystne dla większości upraw. Większość roślin wymaga odczynu w zakresie 5,5- 7,5. Zbyt niskie pH utru...
Pięknie bujne plony to efekt nie tylko regularności i cierpliwości ogrodnika lub rolnika, ale także – szybkiej i właściwej reakcji na pojawiające się, ewentualn...
Aktualna sytuacja na rynku nawozów mineralnych, czyli kiedy kupić nawozy dla własnego gospodarstwa? ...
Przedstawiamy dwa rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych w truskawkach przed zimą. Każdy z plantatorów chciałby  jak najlepiej przygotować plantację do zimy i przy...