📢 Zamówienia do godz. 15.00 nadamy dziś 💪 Przewidywana dostawa -> Jutro 🚚
Polecany produkt
Polecany produkt

Blog ekologiczne uprawy

13-12-2023

JAK ZWALCZYĆ MSZYCE W POMIDORACH?

Mszyce to szkodniki, które atakują wiele gatunków roślin ozdobnych i uprawnych, w tym uprawy pomidorów – te hodowane w szklarniach i tunelach, ale także te w mniejszych uprawach, np. balkonowych. Najczęściej szkodnikami pomidorów są mszyce brzoskwiniowe, ogórkowe i ziemniaczane smugowe. Wystarczy nawet kilka kolonii tych pluskwiaków, żeby zauważyć duże straty! Jak więc skutecznie zwalczyć mszyce na pomidorach? Odpowiadamy.

Czytaj więcej ⋙
25-10-2023

JAK ZWALCZYĆ MSZYCE NA TRUSKAWKACH?

Mszyce to często występujące szkodniki na krzewach owocowych, w tym również na truskawkach. Mszyca truskawkowa nie jest najpopularniejszym z gatunków szkodników żerujących na tej uprawie, nadal jest jednak groźna i warto wiedzieć, jak z nią walczyć.

Czytaj więcej ⋙
24-10-2023

JAK ZWALCZYĆ MSZYCE NA RÓŻACH?

Mszyce to jedne z najczęstszych szkodników atakujących rośliny ozdobne. Aby skutecznie zwalczać mszyce na różach, można zastosować zarówno chemiczne środki ochrony roślin, jak i środki naturalne do roślin ozdobnych.

Czytaj więcej ⋙
24-10-2023

JAK ZWALCZYĆ MSZYCE NA OGÓRKACH?

Mszyca na ogórkach to powszechny problem, z którym borykają się zarówno amatorzy, jak i profesjonalni ogrodnicy. Jak sobie z nim radzić?

Czytaj więcej ⋙
20-10-2023

OPUCHLAKI - OBJAWY, ZWALCZANIE, OPRYSKI

Niewielkie, ciemne chrząszcze, które uwielbiają rośliny o mięsistych liściach - to właśnie opuchlaki. Mimo że dorosłe osobniki potrafią narobić niezłych szkód w ogrodzie, prawdziwym zagrożeniem dla roślinności są ich larwy. Potrafią zniszczyć doszczętnie korzenie, powodując obumarcie całego okazu. Jak rozpoznać, że opuchlaki zadomowiły się w ogrodzie? Jak je zwalczać? Wyjaśniamy.

Czytaj więcej ⋙
19-10-2023

SZARA PLEŚŃ - OBJAWY, ZWALCZANIE, OPRYSKI

Szara pleśń to choroba grzybowa roślin, która bardzo szybko przenosi się z okazów zakażonych na zdrowe i potrafi zniszczyć uprawy albo oszpecić ogród. Dlatego to bardzo ważne, żeby jak najszybciej rozpoznać objawy patogenu i zacząć go zwalczać. W tym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.

Czytaj więcej ⋙
18-10-2023

PRZEZIERNIK PORZECZKOWIEC - OBJAWY I ZWALCZANIE

Przeziernik porzeczkowiec to szkodnik z rzędu motyli, który w stadium larwalnym żeruje w pędach czarnej, czerwonej i białej porzeczki oraz agrestu. Owad może poważnie zaszkodzić uprawie owoców, a jego odpowiednio duża populacje jest w stanie uszkodzić nawet kilkadziesiąt procent młodych pędów! Jak rozpoznać i zwalczać przeziernika porzeczkowca? Odpowiadamy.

Czytaj więcej ⋙
18-10-2023

CHOROBY DRZEW OWOCOWYCH - ZWALCZANIE I PRZECIWDZIAŁANIE

Choroby drzew owocowych mogą mieć podłoże grzybowe, bakteryjne i wirusowe. Najlepiej nie dopuścić do ich pojawienia się, ale jeśli nasze okazy już zostały porażone – działać szybko i zdecydowanie. Nieleczone infekcje nie tylko znacznie obniżają plonowanie i trwałość przechowalniczą owoców, ale mogą nawet doprowadzić do ich obumarcia. Jak przeciwdziałać chorobom drzew owocowych i je zwalczać?

Czytaj więcej ⋙
17-10-2023

ZASTOSOWANIE MIEDZI W OCHRONIE ROŚLIN - KIEDY I JAK STOSOWAĆ?

Zastosowanie miedzi w ochronie roślin uprawnych ma imponującą historię, która sięga aż XIII wieku. Wtedy rolnicy zaprawiali ziarna pszenicy siarczanem miedzi i odkryli, że na kłosach pojawia się znacznie mniej porażeń śnieciami. Pozytywne efekty zastosowania tego środka zauważono również w winnicach. Na winogronach smarowanych mieszanką siarczanu miedzi i węglanu wapnia nie występowała pleśń. Współczesne preparaty miedziowe są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie i jeszcze bardziej skuteczne. Kiedy i jak je stosować? Jakie preparaty służą likwidacji niedoborów miedzi?

Czytaj więcej ⋙
21-08-2023

WCIORNASTKI - CZYM SĄ I JAK JE ZWALCZYĆ

Uszkodzenia liści, odbarwienia płatków kwiatów czy skorkowacenia na owocach są sygnałem, że z rośliną dzieje się coś niepokojącego. Jeśli zauważysz takie objawy na swoich okazach, może to oznaczać, że zostały zaatakowane przez wciornastki. Jak je rozpoznać i zwalczać?

Czytaj więcej ⋙
05-04-2023

PRZĘDZIORKI - CHARAKTERYSTYKA I ZWALCZANIE

Jak wyglądaja przędziorki? Jak rozpoznać ich żerowanie ? Jak je zwalczać? Przedstawiamy przydatne informacje o tym powszechnym szkodniku oraz zestawienie środków, które pomogą w pozbyciu się go z plantacji.

Czytaj więcej ⋙
14-03-2023

ROLNICTWO EKOLOGICZNE - CO TO JEST I NA CZYM POLEGA?

Sposób uprawy roślin i hodowli zwierząt ma ogromne znaczenie nie tylko dla branży rolnictwa, ale także - dla całej naszej planety. Stosowanie dotychczasowych metod oraz „wyciskanie” zasobów planety do cna sprawiły, że w głowach ekologów, polityków i samych rolników zapaliła się alarmująca lampka. W ten sposób powstała idea rolnictwa ekologicznego, który ma być bezpieczniejszym, efektywniejszym i optymalnym rozwiązaniem dla współczesnych gospodarstw.

Na czym polega rolnictwo ekologiczne? Jaki jest jego cel i jak na nowe przepisy zareagowała Polska?

Czytaj więcej ⋙
15-02-2023

Zwalczanie ćmy bukszpanowej

Twoje plony narażone są na działanie wielu „wrogów” i „rywali”. Wśród chwastów i grzybów pojawiają się szkodniki, które bytują na roślinach, osłabiając je i przyczyniając się do ich wcześniejszego obumierania. Wśród tych najgroźniejszych i najpopularniejszych jest ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis), która — jak sama nazwa wskazuje — zamieszkuje głównie bukszpan i śmiało zasługuje na klasyfikowanie jako „inwazyjny gatunek motyla”.

W jaki sposób przebiega efektywne zwalczanie ćmy bukszpanowej? Jakie objawy mogą sygnalizować, że na Twoich plonach bytują te dorosłe motyle?

Czytaj więcej ⋙
24-09-2020

Czas na zwalczanie szkodników glebowych

W ostatnich latach ogromne spustoszenia na plantacji truskawki powoduje żerowanie szkodników glebowych: opuchlaków, pędraków, drutowców oraz innych larw. Nasilenie to widać szczególnie w rejonach słynących z upraw wieloletnich (rejon Czerwińska nad Wisłą, Rejon Grójca).

Czytaj więcej ⋙
22-07-2020

JAK POZBYĆ SIĘ MSZYC?

Mszyce to małe owady (ok. 1-4 mm) należące do rodziny pluskwiaków żerujące zwykle w koloniach na roślinach ogrodowych, w szklarniach, na balkonach i w mieszkaniach. Szkodniki te szybko się rozwijają, szczególnie przy ciepłej, bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie, przez co ich rozwojowi sprzyjają zamknięte przestrzenie. To właśnie w szklarniach, tunelach czy mieszkaniach mszyce rozwijają się najszybciej.

Czytaj więcej ⋙