ŚRODKI NA ŚLIMAKI W OGRODZIE

W Polskim klimacie najczęściej spotykane ślimaki powodujące szkody w ogrodzie to przede wszystkim ślimak pomrowy (Limacidae) oraz ślimak winniczek (Helix pomatia). Oba te gatunki są szeroko rozpowszechnione w Polsce i mogą stanowić problem dla ogrodników. Ślimaki w przyrodzie są potrzebne, ponieważ przyczyniają się do rozkładu materii organicznej, jednak ich pojawienie się w ogrodach, warzywnikach czy sadach może powodować duże szkody. Zjadają one różne części roślin, a szczególnie lubią młode liście, pędy, korzenie oraz kwiatostany. Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Winniczek ogrodowy - charakterystykaŚlimak pomrowy (Limacidae) - charakterystykaJakie środki stosować na ślimaki w ogrodzie?Jak zapobiegać ślimakom w ogrodzie?

Ślimaki – charakterystyka i rozpoznanie

W naszych polskich ogrodach spotykamy najczęściej dwa gatunki ślimaków:

  • Ślimak winniczek znany również jako winniczek ogrodowy (Helix pomatia) jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków ślimaków w Polsce. Najczęściej ma szaro-brązowe ubarwienie i jest największym ślimakiem lądowym w naszym kraju. Aktywny jest głównie nocą i może powodować szkody wśród różnych gatunków roślin. Niewielka ilość winniczków jest jednak ważna w ekosystemie. Ślimaki te zjadają jaja ślimaka nagiego, będącego największym szkodnikiem ogrodowym wśród ślimaków, a także zjadają zwiędłe części roślin.
  • Ślimak pomrowy (Limacidae) należy do rodziny ślimaków nagich, bez muszli, charakteryzujących się gładkim i elastycznym ciałem. Pomrowiowate poruszają się za pomocą śluzu i są aktywne głównie nocą, żywiąc się różnymi roślinami. W Polsce są one szeroko rozpowszechnione, a ich obecność w ogrodzie wymaga zastosowania działań ochronnych. Jest to gatunek inwazyjny, dość żarłoczny.

Oba te gatunki mogą powodować w ogrodach duże szkody, zwłaszcza jeśli ich populacja jest duża. Żerują na różnych roślinach przez cały sezon wegetacyjny, a pozbycie się ich bywa trudne, szczególnie w deszczowe i pochmurne dni, gdy powietrze jest wilgotne. Dlatego w celu ochrony roślin tak ważna jest kontrola populacji ślimaków. Jeżeli borykasz się z inwazją tych szkodników, sprawdź najskuteczniejsze metody i preparaty, które pomogą się ich pozbyć.

Zwalczanie ślimaków – metody naturalne

Mimo pozytywnego wpływu na ekosystem naszego ogródka ślimaki potrafią być problematyczne. Szkodniki te najczęściej pojawiają się w deszczowe i pochmurne dni, gdy gleba jest wilgotna. Jak się ich pozbyć? Występują różne skuteczne preparaty i metody na pozbycie się nieproszonych gości z naszych ogródków. Można sięgnąć po przyjazne środowisku metody ekologiczne. Najprostsze są domowe sposoby, takie jak zbieranie ślimaków w rękawiczkach i wypuszczenie ich w miejscu, gdzie nie będą czynić szkód w uprawach. Można zastosować pułapki i barierę fizyczną w postaci np. taśmy miedzianej. Sprawdzonym sposobem jest też naturalna bariera w postaci soli, która jest dla ślimaków gorzka i może je odstraszyć z ogrodu. W walce ze ślimakami pomocni są też ich naturalni wrogowie, tacy jak jeże, ptaki czy żaby oraz nicienie.

Środki na ślimaki – pułapki, granulaty, bariery fizyczne

Jeżeli tradycyjne metody nie działają i nie przynoszą oczekiwanych efektów, aby pozbyć się ślimaków, należy sięgnąć po dostępne środki występujące w różnych formach, np.: granulki, żele czy pułapki. Jakie więc są skuteczne preparaty na ślimaki?

  • Środki ochrony roślin w formie granulatu (moluskocydy) – są bardzo wydajne i najskuteczniejsze w działaniu. Środek ślimakobójczy na ogół działa żołądkowo i kontaktowo. Dzięki zawartości substancji wabiącej ślimaki chętnie zjadają granule. Środek taki najlepiej stosować przy wilgotnej i łagodnej pogodzie, podczas największej aktywności szkodników. Trytka na ślimaki powinna zostać wysypana na ścieżkach, po których się poruszają oraz w międzyrzędziach roślin, uważając na warzywa i rośliny ze względu na działania toksyczne preparatów.
  • Pułapki na ślimaki z atraktantem – należą do skutecznych i łatwych w użyciu, są bezpieczne dla środowiska i nie zawierają szkodliwych substancji. Pułapka wabi i skutecznie odławia szkodniki, a przy tym dobrze komponuje się w ogrodzie i można stosować ją wielokrotnie po uprzednim opróżnieniu i wyczyszczeniu.
  • Bariera fizyczna – w tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się taśma miedziana. Taśma chroni uprawy poprzez wykorzystanie zjawiska elektryczności statycznej miedzi, która w bliskim kontakcie z ciałami ślimaków generuje niedostrzegalny ładunek elektrostatyczny, który skutecznie je odstrasza i pozwala pozbyć się ślimaków z Twojego ogródka.

Szeroki wybór preparatów na ślimaki od renomowanych producentów znajduje się w naszej ofercie na wpolu.pl.

Moluskocydy - co to jest?

Moluskocydy to grupa środków chemicznych używanych do ochrony roślin uprawnych przed ślimakami. Zawierają substancje o działaniu kontaktowym lub żołądkowym. Najczęściej posiadają formę gotowej do zastosowania przynęty wabiącej szkodniki, które spożywają dawkę toksycznej substancji, ulegają odrętwieniu, odwodnieniu, a w efekcie umierają.

Preparat na ślimaki najczęściej zawiera substancję czynną, taką jak metaldehyd lub metiokarb.

Należy pamiętać, że moluskocydy zawierają substancje chemiczne, które mogą wpływać na środowisko, dlatego ich stosowanie powinno być kontrolowane i zgodne z zaleceniami producenta oraz przepisami regulującymi środki ochrony roślin. Ważne jest również, aby przestrzegać okresów ochronnych, oraz aby uniknąć przypadkowego spożycia zanieczyszczonych roślin przez ludzi lub zwierzęta.

Skuteczne środki na ślimaki w ogrodzie

Po obfitych opadach deszczu i zwiększonej populacji mięczaków w uprawach, warto sięgnąć po środki zwalczające ślimaki zawierające metaldehyd*, m.in.:

Do innych skutecznych preparatów* należą m.in.:

  • środki zawierające fosforan żelaza: jest to stosunkowo bezpieczny dla środowiska i uprawy środek. Żelazo fosforanowe występuje w produktach dostępnych w handlu pod różnymi nazwami tj. Pełzakol Extra GR SuminTarget Ferramol Ślimak Control i Sluxx HP;
  • środki zawierające pirofosforan żelaza: takie jak Bros Vitrol GB;
  • mączka bazaltowa: z powodzeniem może być używana w uprawach ekologicznych, pomaga nawozić nieurodzajne gleby, a przy tym stanowi doskonałą barierę chroniącą rośliny przed ślimakami;
  • mydło potasowe: roztwór mydła potasowego może być używany do zwalczania ślimaków, poprzez pokrywanie roślin lub opryskiwanie nimi ślimaków. Mydło potasowe działa na ślimaki poprzez naruszenie ich błony śluzowej, co może powodować ich śmierć.

Środki ochrony to skuteczny sposób na ślimaki. Ważne jest jednak, aby używać ich z umiarem i zgodnie z instrukcjami producenta. Zawsze należy dbać o to, aby nie szkodzić innym organizmom oraz przestrzegać zasad ostrożności, gdy pracuje się z jakimkolwiek środkiem chemicznym. W tym celu należy zapoznać się z etykietą stosowanego produktu.

Ślimaki – zapobieganie

Aby zapobiec pojawieniu się ślimaków w ogrodzie, należy pobyć się chwastów zarówno z ogrodu, jak i jego otoczenia , a także resztek roślin, w których mięczaki chętnie się osiedlają. Przeciw ślimakom bardzo dobrze sprawdzą się bariery fizyczne, takie jak taśmy miedziane czy bardziej naturalne: rozsypana sól, trociny czy dolomit. Należy jednak pamiętać, że po opadach deszczu te naturalne bariery będzie trzeba ponownie przygotować, ponieważ znikną wraz z deszczówką. Warto w ogrodzie zasadzić rośliny, których ślimaki nie lubią. Należą do nich m.in. mydlnica lekarska, majeranek czy macierzanka. Można też zastosować gotową mieszankę kwiatów odstraszających ślimaki. Ważne też jest ograniczenie nadmiernego nawadniania upraw, ponieważ mięczaki lubią wilgoć. Należy też pamiętać o regularnym monitorowaniu roślin, co pozwoli nam we wczesnym wykryciu szkodników i podjęciu działań zapobiegawczych w naszym ogrodzie.

Ślimaki - zapobieganieSkuteczne środki na ślimaki w ogrodzieMoluskocydy - co to jest?Zwalczanie ślimaków - metody naturalne

* Środki ochrony roślin zarejestrowane w roku 2023.