0,00zł
DO RABATU NA WYSYŁKĘ: 1000złMĄCZNIAK PRAWDZIWY I RZEKOMY - RÓŻNICE ORAZ ZWALCZANIE
Nasze plony, w tym drzewa owocowe i rośliny ozdobne narażone są na liczne choroby grzybowe. W tej grupie wymienia się mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomego - tj. choroby, atakujące roślin rosnące w szklarniach, na polach, a także w ogródkach i w przypadku roślin uprawianych w domowym zaciszu. Popularność i inwazyjność tej choroby sprawia, że grzyby mogą również zaatakować... chwasty.
Jak przebiega zwalczanie mączniaka prawdziwego? Czym różni się on od mącznika rzekomego?
- Mączniak prawdziwy - objawy
- Mączniak prawdziwy - zwalczanie
- Biologiczne i ekologiczne środki ochrony roślin przeciw mączniakom
- Mączniak rzekomy - objawy
- Mączniak rzekomy - zwalczanie
- Mączniak prawdziwy a rzekomy - różnice
- Mączniak prawdziwy truskawki - artykuł powiązany
- Środki ochrony roślin przeciw mączniakom
Mączniak prawdziwy truskawki
Mączniak prawdziwy - objawy
Mączniak prawdziwy - choroba występująca na roślinach, na skutek pojawienia się grzybów z rodzaju mączniakowców (Erysiphales).
Choroba występująca głównie w uprawach roślin użytkowych, zbóż, roślin motylkowych, drzew oraz krzewów owocowych. Spotkasz go także wśród roślin ozdobnych, zwłaszcza w warunkach gdzie panuje sucha i słoneczna aura. Zauważono również, że schorzenie dużo częściej pojawia się w momencie występowania porannej mgły i rosy, która zwiększa poziom wilgotności w powietrzu.
Objawy mączniaka prawdziwego:
- pojawia się grzybnia koloru białego - głownie na liściach, spodzie liści, łodygach i owocach,
- rośliny wyglądają jakby były posypane mąką,
- z czasem grzybnia i zarodniki grzyba ciemnieją, wytwarzając kuliste owocniki.
Mączniak prawdziwy - zwalczanie
Najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z mączniakiem prawdziwym jest stosowanie profesjonalnych środków ochrony roślin.
Do zwalczania mączniaka prawdziwego przydatne okażą się środki, tj.:
Niektórzy rolnicy stosują także gnojówkę z pokrzywy - uwaga - wyłącznie wtedy, gdy pokrzywa nadaje się do takiego wykorzystania.
Biologiczne i ekologiczne środki ochrony roślin przeciw mączniakom
Mączniak rzekomy - objawy
Mączniak rzekomy - niezwykle finezyjny i podstępny grzyb, którego objawy wyglądają niezwykle niepozornie. Wiele początkujących ogrodników nie zdaje sobie sprawy, że ich plony zaatakowane są przez chorobę, która wymaga zastosowania odpowiednich środków. Często interpretują zauważone zmiany jako... błędy uprawne. To wtedy chowają rośliny przez słońcem lub kupują dodatkowe nawozy, które w obliczu choroby nie spełniają swoich pierwotnych założeń.
Objawy mączniaka rzekomego:
- pojawiają się na koniec lata/na początku jesieni,
- na liściach pojawiają się niewielkie - czerwone lub żółte - plamki,
- zmiany nie dotyczą wierzchniej stronie liści - te pojawiają się głównie na spodniej części, powoli poszerzając się i tworząc nieregularne odbarwienia,
- w dalszym etapie liście obumierając i opadają - to dopiero wtedy, rolnicy na opadłych liściach zauważają niepokojące zmiany,
- często w suchych miejscach na drzewach owocowych i na liściach pojawia się także szaro-fioletowy nalot.
Mączniak rzekomy - zwalczanie
Podobnie jak w przypadku mącznika prawdziwego - konieczne są chemiczne środki ochrony roślin. Warto jednak podkreślić, że mączniak rzekomy jest niezwykle trudny w zwalczaniu i diagnozowaniu, dlatego też dużo łatwiejszym sposobem jest profilaktyka.
Usuwaj więc resztki roślin po starszych uprawach, tak, aby nie tworzyć ściółki i środowiska, które sprzyjałoby powstawaniu grzybów i innych chorób. Gdy podejrzewasz, że w górnej stronie liści pojawiły się zmiany - nie wrzucaj ich do kompostownika! Zamiast tego spal lub zutylizuj, nie narażając na rozpowszechnianie choroby w dalszych częściach uprawy. Na koniec pamiętaj, aby swoje plony regularnie odchwaszczać i podlewać wywarem z liści cebuli i skrzypu. Unikaj także zraszaczy i zautomatyzowanych systemów - zwłaszcza, jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, który nie wie jak dobrać poziom nawodnienia gleby pod konkretne gatunki roślin.
Wśród produktów zwalczających mącznika rzekomego warto zastosować również:
Mączniak prawdziwy a rzekomy - różnice
Główną różnicą jest rozmieszczenie i scharakteryzowanie występujących objawów. Jak już wiesz z naszego wpisu - w momencie wystąpienia mączniaka prawdziwego biała powłoka grzyba pojawia się przede wszystkim na górnej stronie liści. W przypadku mączniaka rzekomego – na dolnej stronie liścia. W pierwszym przypadku objawem choroby są białe, mączne fragmenty, podczas gdy w drugim - żółte plamki, które często interpretuje się jako spalanie promieniami słonecznymi.
Sprawdź artykuł powiązany:
MĄCZNIAK PRAWDZIWY TRUSKAWKI – OBJAWY I ZWALCZANIE
Środki ochrony roślin przeciw mączniakom
Mączniak prawdziwy
UWAGA!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.
Aktualizacja: 2023-10-20